Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Lákají vás vánoční trhy v Praze 2011? Známe jejich minulost i současnost

Redakce

Redakce

18. 12. 2011

FOTO: Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstíNechte na sebe dýchnout kouzlo vánočních trhů v Praze. Nalaďte se na sváteční atmosféru v duchu českých tradic. Ochutnáte staročeské pochoutky a ohřejete se pod ozdobeným vánočním stromem u hrnku svařáku.

FOTO: Kouzlo vánočních trhů, Zdroj: youtube.com

Kouzlo vánočních trhů, Zdroj: youtube.com

Vánoční trhy v Praze jsou chloubou celého národa. Nejen, že se pyšní svým největším kouzlem, jsou i těmi největšími vánočními trhy v celé republice. Jejich historie sahá až do 19. století.

Před sto lety se lidé kochali tržnicemi, jejichž půvab jim vydržel až k vánočnímu stromečku

Obchodníci lákali svým zbožím, které bylo tvořeno přímo pro účel trhů. Nechyběly na nich postavičky Mikuláše, čerta, anděla a nejrůznější dobrůtky. Dříve však nebylo mnoho vymožeností. Lidé se radovali z vystoupení pěvců, loutkařů a rytířských her. Vrcholem výzdoby pak byl třpytivý sníh a petrolejové lampy. S vánočními trhy byly spjaty i charitativní akce. Peníze utržené za vystavení betlémů šly na dobročinné účely.

Pražské trhy se od té doby změnily, ale jejich tradice a kouzlo zůstaly stejné. Letos se pražské trhy nesou ve stylu královské tradice a jejich kulturní program bude hojně zastoupen umělci.

Praha je protkána vánočními trhy na každém rohu. Navštívit můžete trhy na náměstí Republiky, náměstí Míru, Palackého náměstí a náměstí Jiřího z Poděbrad. Většina bude trvat do Štědrého dne, na Václavském a Staroměstském náměstí do 1. ledna příštího roku.

Velkolepost trhů na Staroměstském náměstí

FOTO: Koně s kočím jako z pohádky

Koně s kočím jako z pohádky

Trhy byly na Staroměstském náměstí zahájeny 26. listopadu a navštívit je můžete až do 1. ledna příštího roku každý všední den od 10:00 do 22:00. Dospělí se mohou těšit na divadelní představení, ochutnávání punče a nakupování řemeslných výrobků.

Děti jistě nadchne dětská staroměstská dílnička, kde si mohou vyrobit vlastní vánoční ozdoby. Nenechá je chladnými ani možnost projížďky v kočáře taženém koňmi. Všichni jistě oceníte pestrý výběr cukroví, uzenin, bramboráčků a trdelníků, které můžete ochutnávat až do půlnoci.

FOTO: Vánoční strom v Praze 2011

Staroměstské náměstí zdobí mohutný smrk z Malých Kyšic, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Uprostřed Staroměstského náměstí se tyčí překrásný vánoční strom. Dvacetimetrový skvost pochází z Malých Kyšic. Dříve byl strom ověnčen dárečky a zdobily ho hořící svíčky, dnes na něm září několik tisíc světel. Je ozdoben královskými motivy, které jsou laděny do zlatobíla. K Vánocům patří i betlém, o který se v české historii zasloužili jezuité. I na Staroměstském náměstí najdeme živý betlém se zvířaty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lákají vás vánoční trhy v Praze 2011? Známe jejich minulost i současnost