Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy betlémů v Praze: Uvidíte jesličky plné skautů i betlém z dlažebních kostek

Veronika Pavlíková

Veronika Pavlíková

10. 12. 2011

Myslíte si, že výstavy betlémů jsou nudné a nic vás na nich nepřekvapí? A už jste někdy viděli betlém vyrobený z motýlích křídel, dlažebních kostek nebo jesličky s živými kapry? Máme pro vás tipy na několik výstav v Praze, kde se určitě nudit nebudete.

OBR: Betlém Muzeum Slánsko

Betlém je tradice, která k Vánocům neodmyslitelně patří. Zdroj: muzeum.slansko.cz

Za klasikou do Národního muzea

Národní muzeum v Praze otevřelo 1. prosince veřejnosti svou výstavu s názvem Štědrý večer – tajemný svátek. Výstava se zaměřuje na klíčový symbol lidových Vánoc – legendu o Narození Páně. K vidění je trojice vzácných betlémů. Výstavu můžete navštívit až do 8. ledna v Musaionu Národního muzea v pražském letohrádku Kinských.

Obdivovat zde můžete rozměrné dřevěné betlémové figurky z poslední třetiny 19. století. Původ figurek je zasazen do východních Čech a jejich vlastníkem byla nejspíš rodina spisovatele Aloise Jiráska. Další vystavovaný betlém pochází také z 19. století, jeho místo vzniku je ovšem ve středních Čechách. Jedná se o skříňkový betlém s vyřezávanými polychromovanými figurkami.

FOTO: stedry-vecer-tajemny-svatek

Scéna Narození Páně z příbramského betléma, konec 19. st., Zdroj: nm.cz

Nepřehlédnutelnou dominantou výstavy je příbramský betlém z přelomu 19. a 20. století postavený na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských.

Štědrý večer – tajemný svátek
Národopisné muzeum – Musaion, Letohrádek Kinských

Otevírací doba: Út-Ne 10,00-18,00

Vstupné: 70 Kč / 40 Kč

nm.cz

Skautský betlém v Betlémské kapli

Již 32. vánoční výstava probíhá v Betlémské kapli. Letos nese název Malované Vánoce. Hlavním tématem je malba a velká část expozice je věnovaná malovaným betlémům. Část jich pochází od našich slavných malířů – Mikoláše Alše, Josefa Weniga a Josefa Lady. K vidění jsou i velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského a třebíčské betlémy Květoslava Syrového.

Určitou raritou je skautský betlém z roku 1945, který tehdy vytvořil teprve sedmnáctiletý řezbář Oldřich Drozd. Za vidění jistě stojí i unikátní kulisově vytvořený betlém, který přemaloval podle pohlednic Josefa Lady Jiří Zapletal.

FOTO: Miler Zdenek - Malovany Betlem

Malovaný betlém od Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka, Zdroj: vanocnivystava.cz

Na výstavu zapůjčilo svou sbírku skříňových betlémů Krkonošské muzeum správy KRNAP z Vrchlabí. Fanoušky malovaného Krtečka jistě potěší malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu vytvořil nedávno zesnulý autor Krtečka Zdeněk Miler.

Malované Vánoce v Betlémské kapli
Betlémská kaple

Otevírací doba: denně 9,00-18,00

Vstupné: 50 Kč / 25 Kč

vanocnivystava.cz

Betlémy tří generací trhají rekordy

Muzeum Karlova mostu otevřelo 23. listopadu svou vánoční výstavu s názvem Betlémy tří generací. Celkově můžete na výstavě spatřit neuvěřitelných 42 betlémů. Výstava trvá až do 6. února a jako dárek ke vstupence dostane každý zdarma lístek na plavbu lodí Pražskými Benátkami.

Výstava se navíc pyšní hned dvěma zápisy do České knihy rekordů. Prvním rekordmanem je Vltavský rybí betlém znázorňující svatou rodinu ve velmi nezvyklé kompozici. Jeho dominantou je obří akvárium s živými kapry, kolem něhož se odehrává scéna narození Páně. Celá instalace i s akváriem váží téměř tři tuny a čítá dvacet dva postav. Je proto zapsána do České knihy rekordů.

FOTO:vltavsky-rybi-betlem

Vltavský rybí betlém s živými kapry, Zdroj:muzeumkarlovamostu.cz

Dalším rekordmanem je slámový betlém, který je největším dílem svého druhu. Autor betlému Andrzej Wrzecionko jej vytvářel celých šest měsíců. Všechny postavy i zvířata jsou v životní velikosti.

Na výstavě se můžete dále setkat s výjimečným betlémem z kukuřičného šustí. Ten znázorňuje sto osmnáct postav, představujících dobové řemeslníky pracující na stavbě Karlova mostu. Prohlédnout si můžete také betlém vyřezaný v Africe z mahagonového dřeva.

Betlémy tří století
Muzeum Karlova mostu

Otevírací doba: denně 10, 00 – 18, 00

Vstupné: 195 Kč / 150 Kč

muzeumkarlovamostu.cz

Betlémy z celého světa

Výstaviště Holešovice v rámci svých letošních vánočních trhů nabízí velice zajímavou podívanou. Vystaveno zde totiž bude na 200 betlémů z celého světa. Spatřit tak můžete exotické betlémy z Bolívie, Afriky, Peru nebo třeba Chorvatska a Polska.

Důkazem, že jde o opravdu pestrou a ojedinělou nabídku, je i různorodost způsobů, kterými byly vystavované jesličky vytvořeny. Mimo klasických betlémů ze dřeva a sádry můžete totiž obdivovat i betlém vyrobený z motýlích křídel, z alabastru, z pštrosího vejce nebo betlém malovaný na peří. Další zajímavostí je i betlém vytvořený z dlažebních kostek, který vás také jistě zaujme.

Vánoční trhy
Výstaviště Holešovice

Otevírací doba: denně 10,00 – 18, 00 hod.

Vstupné: 25 Kč

incheba.cz

 

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Výstavy betlémů v Praze: Uvidíte jesličky plné skautů i betlém z dlažebních kostek