Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Květnové výstavy v Praze slibují pestrý mix architektury i poctivé malby

Petr Pečenka

Petr Pečenka

2. 5. 2012

I v květnu se můžeme těšit na pořádnou várku nových výstav. Pro ty z nás, kteří se už nabažili nečekaných tropických veder a rádi by si odpočinuli ve stabilním klimatu výstavních sálů, má TOPZINE.cz opět pár tipů, kam zajít.

Michael Reynolds se stal v oblasti ekologie a architektury uznávaným pojmem. Zdroj: Distributor filmu

Pro milovníky historie – výstava Pernštejnové a jejich doba

Hned zítra 2. května otevírá na Hradčanském náměstí své brány Salmovský palác. Především milovníci starého umění a historie si přijdou na své, protože Národní galerie tu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem představí nejen nově zrekonstruované prostory samotného paláce, ale především výstavu Pernštejnové a jejich doba, která potrvá až do 31. července. O tom že výstava by mohla být pro milovníky historie opravdovým lákadlem, svědčí i jméno její kurátorky PhDr. D. Panenkové. Ta je totiž podepsána i pod takovými projekty, jako byla například velkolepá výstava Karel IV. – císař z Boží milosti, která proběhla před pár lety na Pražském hradě.

Ukázka z náhledu vizuálu výstavy. Zdroj: Pernštejnský rok

Nejšílenější, nebo nejosvícenější architekt? Odpověď nabízí výstava Architekt odpadu

Zájemce o architekturu i ekologii čeká V Galerii Jaroslava Fragnera architekt odpadu Michael Reynolds. Je to asi rok, co jsme na TOPZINE.cz sledovali premiéru filmu o jeho práci a vydali jsme u té příležitosti i sérii článků včetně exkluzivního rozhovoru se samotným architektem. V galerii Jaroslava Fragnera se můžeme těšit na fotografie a plány jeho staveb, které už 35 let vytváří z plechovek od piva, lahví nebo starých pneumatik. Jeden z jeho energeticky soběstačných domů, tzv. Země-lodí, dokonce vznikl i u nás v Praze.

[youtube_660]5gMwSF3glBE[/youtube_660]

Galerie Hlavního města Prahy slibuje souboj geometrie s pohádkovou fantazií

Zkrátka nepřijdou ani příznivci výtvarného umění – v Galerii hlavního města Prahy začínají během května hned dvě nové výstavy a každá úplně jiná.  Na Staroměstské radnici se od 16. května do 19. srpna představí reduktivně abstraktní obrazy Jaromíra Novotného. Jeho velkoformátové, spíše geometrické malby poukazují na základní vlastnosti média i na důležitost náhody a práci s formátem.

Naproti těmto minimalistickým projevům prezentuje v Domě U Kamenného zvonu kurátorka Monika Doležalová práce zcela opačného charakteru – a sice kresby a videa Terezy Damcové. Ty jsou plné narativních motivů, poťouchlých fantaskních bytostí a jim odpovídajících situací. Tato křehce surrealná výstava začíná 17. května a potrvá přesně měsíc.

Tereza Adamcová, Rajský strom, 2012. Zdroj: GHMP

Francis Bacon – první ucelená výstava v rámci ČR

Galerie Vernon představí na jedné výstavě společně dílo Francise Bacona a Bohumila Hrabala. Výstava začíná 18. května v prostorách GATE Galerie a informačního centra v Husově ulici a končí 22. července. Souborné dílo nejdražšího poválečného umělce uvidíme v Čechách vůbec poprvé. Nedávno jsme také informovali o další astronomické částce v souvislosti s dražbou jednoho z jeho obrazů. Článek si můžete přečíst zde.

Kdyby byl Bohumil Hrabal malíř, maloval by jako Francis Bacon. Kdyby byl Francis Bacon spisovatel, psal by jako Bohumil Hrabal. Zdroj: G.Vernon

Vystavte svůj obraz v DOXu!

V květnu se můžeme podívat i na netradiční akci nesoucí název Vystav své dílo v DOXu, která umožní známým i zcela neznámým umělcům prezentovat své výtvory v prostorách galerie. V posledních dubnových dnech probíhala uzávěrka přihlašování prací. Jak výběr dopadl se můžeme přesvědčit od 4. do 25. května v prostorách centra DOX.

Z mimopražských akcí by pozornosti čtenářů neměla uniknout výstava Františka Skály v Muzeu moderního umění Olomouc. Těšit se můžeme na množství dalších akcí, architektonických realizací a zajímavostí ze světa umění. O všech bude informovat rubrika umění magazínu TOPZINE.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Květnové výstavy v Praze slibují pestrý mix architektury i poctivé malby