Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kushielova vyvolená od Jacqueline Careyové překoná všechna očekávání

Jan Nohovec

Jan Nohovec

28. 6. 2011

Jacqueline Careyová: Kushielova-vyvolená (perex)Kushielova vyvolená je masivní výpravná fantasy s nádechem epických ság, originální mytologie a někdy brutální romantiky. Jedná se o druhou knihu série Kushiel, která valnou měrou závisí na znalosti prvního dílu. Ale stojí za to.

Jacqueline Careyová: Kushielova vyvolená (ilustrační)

Tetování růže na zádech hlavní hrdinky je značka dvorské kurtizány Autor: John Jude Palencar

Fantasy svět americké spisovatelky Jacqueline Careyové připomíná naši středověkou Evropu, avšak země, které se na starém dobrém kontinentu nacházejí, se stejně jako tamější společnost liší. Hlavní hrdinka Phédre pochází z království Terre d’Ange, jehož lidé nosí ve své krvi geny jednoho z bohů. Autorka totiž vzala evropskou mytologii a současná náboženství a pokřivila je do velmi originálního vzoru, který obyvatelé jejího světa vyznávají. Tak se stane, že do života Phédre může zasáhnout nejen patron jejího lidu, ale i sadomasochistický bůh Kushiel, jehož značku hrdinka nosí jako jediná za posledních několik pokolení, a Naamah, bohyně milostných povyražení, které je zasvěceno třináct dʼangelinských domů potěšení. Tam Phédre vychovávali, než se jí ujal mocný a vzdělaný muž a učinil z ní kromě prvotřídní kurtizány i špionku. Následovala zápletka prvního dílu Kushielova střela.

…která Phédre zanechala s vlastním panstvím, pevně připoutanou k mladičké královně Terre dʼAnge. Kushielova vyvolená však na místě dlouho neposedí a po roce se vrací do hlavního města ke dvoru, do služby Naamah a také k pátrání po Melisandě, prudce inteligentní a bolestně přitažlivě osobě, která představuje hlavní záporačku celé trilogie. Phédřino zprvu nepříliš úspěšné pátrání se ovšem logicky rozvine do zcela nového příběhu.

Složitý svět, výtečná kniha

Ne, skutečně není těžké naťuknout děj nového dílu – mnohem obtížnější úkol představuje připomenutí fascinujícího a komplikovaného systému, na němž svět Jacqueline Careyové funguje. Sama autorka se s tím na počátku druhého dílu příliš nepáře, a tak si čtenář musí děj Kushielovy střely sám připomenout, neboť některé sekvence Kushielovy vyvolené na něj bezprostředně navazují. Podobně jako u předchozího svazku se i tady naštěstí nová zápletka rozvíjí relativně pomalu, což by samo o sobě mohlo být na škodu, ale na druhou stranu tak má člověk více času pro zopakování mnoha reálií autorčina světa v praxi. Jako bonus přidá spisovatelka i několik málo sexuálních scén, v nichž stejně jako v předchozím díle nezabředává do upocených detailů, ale udržuje jistou kvalitativní mez, která nedovolí textu sklouznout k tvrdému pornu.

Kushielova vyvolená je totiž především fantasy s velmi propracovaným příběhem, jenž by sice možná zasloužil místy prokrátit, ale který dokáže uchvátit a neznudit. Zdálo by se to nemožné, ale Jacqueline Careyová od minula ještě přitvrdila v komplikovanosti intrik nejen na dʼangelinském dvoře, a tak stránky hýří sáhodlouhými spekulacemi i překvapivými odhaleními. Přesto obsahuje druhý díl i svou porci rozsáhlé výpravné fantasy, kde hrdinka nevolky prozkoumá další část autorčina světa, tentokrát především pobřeží moře, které v naší Evropě sluje jménem Jaderské. Překvapivě dlouhá odbočka od hlavní dějové linie se zdá chvílemi až příliš mimo mísu, ovšem v závěrečném postupně gradujícím finále zapadnou všechny střípky mistrovské skládanky na své místo perfektně.

Jacqueline Careyová: Kushielova vyvolená (obálka)

Mezi šesti sty stránkami zbývá ale i prostor na postavy a na drsnou poetiku světa, v němž se příběh odehrává. Phédre a její šermířský doprovod Joscelin zkoumají svůj trnitý vztah, sama hrdinka působí dospěleji než v Kushielově střele a k nelehkým rozhodnutím se staví čelem, ačkoli několikrát z nutnosti vybrat si mezi cestou špatnou nebo ještě horší unikne díky principu deus ex machina. Do směsi přibudou i nové charismatické postavy, jež si vynutí vlastní prostor, a nezapomene se ani na některé stálice z minula.

Kushielova vyvolená představuje knihu, jejíž největší chyba spočívá v masivním bichloidním vydání – jeho tloušťka dokáže spolehlivě odradit jakéhokoli čtenáře. Všechny stránky jsou však naplněny ambiciózním propracovaným dějem s množstvím intrik, výpravných pasáží i trochou řemeslně zvládnuté akce a sexu. Nemilosrdným světem s drsnou atmosférou, kde se život s nikým nepáře, ale kde lze nalézt prostor i na romantiku dle božského hesla Miluj dle touhy své, provází charismatická a inteligentní hrdinka. A navíc je již jisté, že existuje hned několik pokračování, které jsou zahraničními čtenáři hodnoceny snad ještě pozitivněji. Ačkoli trilogie Kushiel může kvůli některým svým prvkům působit především jako série pro ženy, dokáže si ji užít jakýkoli fanoušek epické fantasy – a když na to přijde, i jakýkoli náruživější čtenář hlavního proudu.

Název originálu: Kushiel’s Chosen
Český název: Kushielova vyvolená
Autorka: Jacqueline Careyová
Překlad: Olga Machačová
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 608
Rozměry: 130 x 205 mm
Vazba: vázaná
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 459 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kushielova vyvolená od Jacqueline Careyové překoná všechna očekávání