Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Fantasy román pro ženy. Kushielova střela Jacqueline Careyové

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 12. 2009

Člověk se s tímhle typem knih setká jen málokdy. Povětšinou vypadají jako velké bichle, mají pěknou obálku, zajímavý název a už z anotace vyplývá, že jsou něčím zcela zásadním jiné. A zpravidla stojí za to.

Když jsem před víc jak půlrokem slyšel o Kushielově střele poprvé, řekl jsem si, že by to mohla být zajímavá kniha, ale nakonec jsem ji přešel. Podruhé na ni padlo oko, když jsem vybíral vánoční dárky pro své blízké a letmo si přečetl anotaci. Tehdy mne trklo, že tahle kniha by mohla být tím pravým pro někoho spíše ženského pohlaví, který má rád fantasy, intrikaření a řekněme… dobrodružství v mnoha smyslech toho slova. O to zajímavější mi kniha přišla, když jsem ji při balení do veselého vánočního papíru sám otevřel.

jacqueline-carey-kushielova-strela

Ano, nebudeme si nic nelhávat, Kushielova střela je ženská kniha psaná ženou a převážně pro ženské publikum. Vypráví příběh dívky Phédre, která byla v útlém věku prodána do jednoho z domů potěšení, kde se školí dívky, jež budou za pár let dělat společnost pánům, kteří na to mají. A přestože se román soustředí hlavně na její dospělejší osudy, autorka nás seznamuje s hlavní hrdinkou už od útlého dětství a nezapomíná ukázat jednotlivé části její výchovy, přičemž pomalu odhaluje svět, ve kterém se bude pomalu se rozvíjející příběh odehrávat.

Terre D’Ange je území, které se nachází kdesi ve středozápadní Evropě, ačkoliv to není zas až tak přesné vyjádření. Mapa, kterou naleznete hned na prvních stránkách, totiž obrysy své pevniny připomíná naši Evropu, uspořádání jednotlivých států je však velmi odlišné. A nejen to. Změnily se i dějiny a hlavně náboženství, neboť obyvatelé království odvozují svůj původ od andělů, kteří provázeli blahoslaveného Eluu, syna Ješúy a Magdalény, kteří stáli u počátků víry, jež je nám, skutečným Evropanům, důvěrně blízká. Ano, historie, místopis a mnoho dalších věcí v Terre D’Ange stojí na základech našeho kontinentu, pod rukama Jacqueline Careyové to však kypí do zajímavých a netušených rozměrů.

Hlavní hrdinka má už od narození v oku malou rezavou skvrnku, titulní Kushielovu střelu, která už od porodu ovlivňuje její osud. Mimo jiné je přímým důvodem toho, že si Phédre vybere její patron Anafiel Delaunay a začne ji učit nejen věcem, které jako exadeptka jednoho ze třinácti domů potěšení (odvozují se od samotných andělů, neboť Elua řekl: „Miluj podle touhy své.“) musí znát, ale i mnoha uměním, které ve společnosti, kde mají hlavní slovo intriky, každému níže postavenému přijdou víc než vhod.

Právě tady přichází ke slovu složitá politika d‘angelinskho království se všemi jeho dvorskými manýry, stejně jako veškerá erotika. To, že je Phédre označena Kushielovou střelou, ji totiž odkazuje k lásce sadomasochismu, který v milostných praktikách s potěšením využívá. Všechny sexuální scény jsou psány s elegancí a letmou bravurou, neruší ve čtení a jen plynně doplňují příběh, dodávajíc mu tak rovinu, kterou mnohé jiné romány postrádají, aniž by z knihy činily levné porno.

Pokud jsem na začátku prohlásil, že román Jacqueline Careyové je románem od ženy pro ženy, pak jsem nelhal. Už z prvních řádek je čišet nevtíravá a příjemná snaha o detail, vlastní povětšinou ženským autorkám, o pocitovou rovinu dění. Podobně i z celé dějové skladby, kdy Phédre vidíme napřed dospívat a až pak vyrážet na dlouhou cestu životem, přičemž se pomalu a jistě zaplétá do sítě machiavelistických intrik, je znát ženská ruka. Stejně tak práce s textem, kdy se autorka bezpochyby snažila napodobit jazyk starých klasiků, kteří se s něhou starali o každé slůvko ve větě a na řádce, působí jako něco, co dokážou jen někteří mužští spisovatelé.

To ovšem na druhou stranu neznamená, že by Kushielovu střelu měly číst jen ženy. Přestože si ji pravděpodobně užijí více, i muži nezůstanou ušetřeni dobrého zážitku. Román je totiž velice kvalitní četbou i pro ně, a pokud slabší povahy překousnou některé scény, užijí si knihu stejně jako jejich křehčí protějšky.

Na celkovém dojmu z románu Jacquelne Careyové hraje velkou roli fakt, že svazek je mnohem objemnější, než byste čekali. Necelých sedm set stránek vás provádí dějem pomalu, s již zmíněným důrazem na detail, ale i přesto poutavě. Stejným stylem předkládá i jednotlivé dějové zvraty. Na konci dlouhé cesty skrz mnoho stránek vám zbude pocit z přestálé cesty rozsáhlým epickým románem, prodchnutým politikařením a sadomasochismem, který i přes své malé nedostatky (všechna ť jsou psána s háčkem nad písmenem) stojí jednoznačně za to. Je neopakovatelný, originální a velice, velice přitažlivý. K takovému dojmu nakonec spěje i obálka převzatá z originálního vydání, pevná vazba a kvalitní papír, kterým knihu nakladatelství Triton, jež připravuje i následující díly, vybavilo. Takže hurá do knihkupectví pro opožděné vánoční dárky.

Název originálu: Kushiel’s Dart
Český název: Kushielova střela
Autorka: Jacqueline Careyová
Překlad: Olga Machačová
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 680
Vydal: Triton, Praha 2009
Doporučená cena: 398 Kč
Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fantasy román pro ženy. Kushielova střela Jacqueline Careyové