Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kryštof na Jevišti hitovkami nešetří

Jedním z počinů, kterým oslavila skupina Kryštof 15 let své existence, je vydání nového alba zvaného Jeviště. Na pultech obchodů se deska objevila 22. ledna 2010, ovšem fanoušci si mohli zakoupit digitální verzi už 7. ledna.

Kapela Kryštof oslavila svoje patnáctiny novým albem. Jeviště je v pořadí již pátou deskou této známé ostravské skupiny. Ve spolupráci s T-mobile přichystali pro fanoušky lákavou nabídku koupě alba v digitální podobě.

Proč vlastně Kryštof přišli s možnosti digitální koupě vysvětluje Richard Krajčo: „Rozdávání hudby zadarmo se nám moc nelíbí, tohle je nějaký kompromis.“ Ovšem neupustili ani od klasických hudebních CD, které vyšly o dva týdny později než digitální verze.

Slovy Hanky Raškové: „Elegance klavíru, vlnící se v tónech si bez zbytečných průtahů získá každého, stejně tak jako melodie v Malém princovi.“

Celou recenzi si přečtěte zde.

Novou deskou Kryštof své fanoušky určitě nezklamali. Po akustickém hraní byli plní energie a nápadů, které nashromáždili během posledních let při akustických turné. Jeviště vzniklo v krátké době. A to hlavně proto, že kluci měli už jasnou představu o tom, jak mají písně znít. Je plné chytlavých melodií, originálních textů a sloganů a nechybí také zvuková pestrost.

Jeviště se vyvíjí stejně jako se vyvíjí kapela. Na nové desce můžeme pocítit vliv moderního alternativního rocku, kdy Kryštof využívají více elektroniku. Ovšem nejužívanějším nástrojem jsou na celém albu kytary. Podle slov Richarda Krajča je to nejkytarovější deska v celé historii kapely.

Zdroj: archiv

Kryštof, Zdroj: archiv

Jeden hit střídá druhý

Album začíná skladbou Jeviště, kde při první větě A když mi řekneš, odletím hned pryč ujede Richardu Krajčovi hlas opravdu někam pryč. U tohohle nedostatku ale fanoušci budou nejspíš tolerantní. Dalo by se totiž říct, že to píseň nejen ozvláštní, ale že to tam i sedí. Dodá ji nádech melancholie a o to zajímavější je potom gradace u refrénu.

Z rádií se v poslední době line líbivá melodie singlu Malý princ. U něho Kryštof trochu experimentovali a zkoušeli, co lze s písní udělat. Prolínání elektroniky a kytar se ukázalo lepší než původní beatlesovská verze, která se nedostala na album Rubikon, a Malý princ stoupá na žebříčcích hitparád.

Trochu jiná, než je pro Kryštofy typické, je píseň OstravSKA balada. Ostravský dialekt, zajímavý rytmus a text tento song odlišili od všech ostatních na albu. Skladba má hravou melodií a použití nástrojů také dodalo songu na ostravském rázu. Fanoušci z Ostravy určitě uvítají s nadšením tuto baladu.

Svým textem, který pochází od Xindla X, se také liší singl DigiHrách. Parafráze na dnešní svět, plná pojmů, které se v digitálním světě používají běžně. Kryštof si vyhráli se slovy, text je vtipný, odlehčený, ale někdy trochu těžkopádný. Ovšem na druhou stranu je aktuální a vypovídá o dnešní době.

Zdroj: archiv

Kryštof, Zdroj: archiv

Co říci závěrem?

Jeviště je albem, kde mají své místo písně jak pomalé nebo melancholické, tak i songy, které mají spád a dokážou rozproudit. Právě díky rozmanitosti nálad a použitých hudebních nástrojů si fandové mohou desku poslechnout kdykoliv a vždy se bude hodit. I když je každé album trochu jiné, tak vždy mají písně ty vlastnosti, které fanoušci na Kryštofech milují. Ať už se jedná o poutavé melodie, které si pak stále musíme dokola broukat, nebo o poetické texty, které jsou někdy jako balzám na duši.

Křest zmiňovaného nového alba proběhne na Kryštof tour. Turné zahájí tato známá a oblíbená česká kapela 19. února v pražské Tesla Aréně, další koncert odehrají 23. března na brněnském výstavišti a poté zavítají 26. února do ČEZ Arény v Ostravě.

Kryštof – Jeviště

Celkový čas: 43:03
Seznam skladeb: Jeviště, cyRáno, DuDuDuu, Bůhvíkam, Sedmilhář, Stísněná, Ukolébavka, DigiHrách, Malý princ. Molotov, OstravSKA balada
Vydáno: 7. ledna 2010
Vydavatel: EMI
Hodnoceni: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kryštof na Jevišti hitovkami nešetří