Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Krnovský festival KRRR! 2013 skončil. Nabídl Star Wars i Hello, Dolly!

Redakce

Redakce

16. 4. 2013

V neděli večer ukončila osmý ročník filmového festivalu KRRR! mimořádná projekce filmu Hello, Dolly! Festival 70 mm filmů letos přilákal enormní množství návštěvníků. Pojďme se za víkendovým filmovým maratonem ohlédnout.

leia_star_wars

Princezna Leia ve svých legendárních plavkách. Zdroj: distributor filmu

Hlavní trháky

KRRR! je vyhlášený krnovský festival filmů na 70 mm formátu. Letos si organizátoři pro diváky připravili opravdový poklad. Hlavní atrakcí byl pro většinu návštěvníků snímek Star Wars: Návrat Jediho z roku 1983, který byl promítán s původními trikovými efekty. Tento film se během víkendu promítal hned dvakrát, přičemž druhá projekce byla plně vyprodána.

Než se však Luke Skywalker pustil do bitvy proti temné síle, proběhla hodinová diskuze s americkým producentem této série, s Rickem McCallumem. Ten ochotně odpovídal na všechny dotazy zvídavého publika. Nechyběla ani otázka týkající se prodeje práv na Star Wars společnosti Disney.

Fanoušci Indiana Jonese byli ovšem zklamaní. Avizovaný třetí díl Indiana Jonese (Indiana Jones a Poslední křížová výprava), na který se značná část publika těšila, bohužel promítán nebyl. Organizátorům festivalu se nakonec nepovedlo domluvit s producenty filmu a převoz kopie jim byl zakázán.

Pořadatelé však pohotově celou situaci zachránili a na poslední chvíli sehnali náhradu v podobě snímku Propast od Jamese Camerona. Škoda jen, že byl tento spektákl promítán s německým dabingem.

Joaquin Phoenix ve filmu Mistr. Zdroj: distributor filmu

Joaquin Phoenix ve filmu Mistr. Zdroj: distributor filmu

Ačkoliv je většina filmů na 70 mm formátu staršího data, kdy pocházejí z 60. až 90. let, program divákům nabízel i úplnou novinku. Jako poslední bod sobotního programu měli návštěvníci možnost zhlédnout nejnovější snímek režiséra Paula Thomase Andersona s názvem Mistr (2012), jehož protagonisté byli nominováni na Oscara.

Za zmínku stojí i projekce prvního českého filmu na 70 mm formátu, Vysoká modrá zeď, z roku 1973. Tento film vyvolal u publika salvy smíchu a byl jediným promítaným dílem, jenž nebyl natočen v USA. Tomuto normalizačnímu dílu předcházel film s velice aktuální tematikou, o volbě papeže. Toho si Ve šlépějích spasitele zahrál Anthony Quinn. Celý program byl ukončen v neděli večer mimořádným přídavkem v podobě druhé projekce muzikálu Hello, Dolly!

Vylepšené zázemí

Novinkou proti loňským ročníkům bylo výborné venkovní pohoštění, kde si mohli návštěvníci zakoupit tradiční český gulášek nebo vynikající steaky. Kromě dobrého jídla byly k prodeji i trička s logem festivalu a placky s filmovými motivy, jako byl například Střihoruký Edward.

Jediným mínusem byly velké fronty a problém s ubytováním, jelikož malá kapacita tělocvičny nestačila na rostoucí počet akreditovaných účastníků. I to ale organizátoři rychle vyřešili a zajistili lidem ubytování ve zdejší jídelně.

Kvalita krnovského festivalu tedy každým rokem stoupá v úměrnosti s počtem filmových fanoušků, kteří na něj zavítají a ochotně si dopřávají víkendový maraton 70 mm filmů doplněný přednáškami o souvisejících tématech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krnovský festival KRRR! 2013 skončil. Nabídl Star Wars i Hello, Dolly!