Kreslení auta: Praktické tipy, jak zachytit rychlá kola i na papíře

Dnešní téma je jako stvořené pro milovníky rychlých kol a silných motorů, případně pro kreslířky, které chtějí potěšit tátu či přítele. V tomto dílu se totiž naučíte, jak kreslit auta.

I pro kreslení auta platí spousta obecných pravidel, jež jste si mohli procvičit v mnohých z předchozích dílů seriálu. Auta ale samozřejmě mají oproti jiným věcem svá specifika a existuje několik triků, jak si jejich kreslení ulehčit. A to ať už kreslíte auto jakékoliv značky, typu nebo tvaru.

Jako první si zvolte kvalitní fotografii svého oblíbeného bouráku. Připravte si ji hned ve dvou verzích; na jedné z nich si procvičíte rozdělení auta na boxy neboli části, které se dají převést na základní tvary. Ty vytvoříte poměrně jednoduše pomocnými čarami: použijte je na oddělení všech částí, jež by vám mohly dělat problémy, především co se týče proporcí. Po dokončení této fáze by vaši předlohu mělo překrývat autíčko jako z omalovánek pro děti.

Detaily interiéru vynechte, zaměřte se na sklo

V další fázi byste měli přenést vaše auto na papír. Pokud vám některá z proporcí lehce ujede, není to až tak velký problém, zásadní disproporce však vaši kresbu mohou ovlivnit (zvlášť pokud jste si vybrali jako předlohu auto z bočního pohledu). Pro tento náčrtek zvolte tužku o minimální tvrdosti 2B, spíše tvrdší, a používejte lehké tahy, abyste kresbu mohli později snadno změnit.

Následně by mělo vaše auto začít nabírat konkrétní tvary. Zaznačte tvar světel, pneumatik a postupně naznačte další detaily. Ve chvíli, kdy jste s rysy auta spokojeni, můžete také odlišit místa, kde jsou nejvýraznější stíny, a ověřit si tak, jestli zvládáte jejich umístění podle zvoleného zdroje světla.

FOTO:kresleni_auta1
Při kreslení auta si nejprve naznačte základní tvary. Zdroj: grimdreamart.deviantart.com

Jako poslední přicházejí na řadu detaily. Charakteristickým prvkem pro každé auto bývají přední světla, dejte si tedy na jejich zpracování obzvlášť záležet. K jejich prokreslení vám může pomoct jeden z předchozích dílů seriálu, který se věnoval skleněným a průhledným předmětům. V každém případě se však vyhněte čarám naznačujícím světelné paprsky; ty patří maximálně do komiksu.

Mnoho lidí má také tendenci věnovat se podrobně interiéru za okénky. To ale není nijak nutné: interiér naopak můžete jen lehce naznačit a spíš se snažte vytvořit na oknech opravdu skleněný efekt. Toho dosáhnete pomocí šikovného využití odrazu světla.

Myslete i na perspektivu, fantazie se však nebojte

U pneumatik a poklic je zase důležitá perspektiva. Zkrátka musejí vypadat kulaté, ať už je úhel pohledu jakýkoliv. K tomu vám pomůže také stínování ve správném směru. Zaznačení vzorku přidá pneumatikám na realističnosti, přednost by ale mělo mít vyjádření světla a stínu. Poklice by měly být v první řadě souměrné, šikovní kreslíři už jistě umějí dodat kovový lesk.

S tímto postupem dokážete nakreslit skutečně jakékoliv auto, a co víc, časem jej budete umět i modifikovat z hlavy dle vlastní fantazie. Tak do toho, třeba se některý z vašich nápadů stane slavným a nový autodesignér bude rázem na světě!

Kreslení auta: Praktické tipy, jak zachytit rychlá kola i na papíře
Ohodnoťte tento článek


1 Komentář Kreslení auta: Praktické tipy, jak zachytit rychlá kola i na papíře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*