Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak nakreslit sklo? Pohrajte si s jemnými detaily světla a stínu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

1. 11. 2018

Kreslení zátiší se v minulém díle seriálu ukázalo jako snadná věc. Je tedy načase posunout se o úroveň výš a vyzkoušet kreslení průhledných a průsvitných předmětů, například skla.

Kreslení skla se může zdát dost náročné a pro někoho dokonce nemožné, ve skutečnosti ale na něm není nic zvláštního. Sklo můžete nakreslit jako cokoliv jiného, zvlášť jestli se vám s pomocí předchozích dílů seriálu podařilo dostatečně procvičit vaše pozorovací schopnosti.

Čím lépe si dokážete uvědomit, co skutečně vidíte, tím víc se bude realitě blížit i obrázek na všem papíře. Kreslení skla je totiž převážně o zachycení světla a stínu a nejrůznějších odrazů, které světlo na jeho povrchu vytváří. Vezměte si k ruce skleničku na víno a pozorujte hru odlesků; vidíte, že slunce na sklenku vykresluje kontrastní plochy, některé tmavší, některé velmi světlé. Vaším úkolem je právě tuto hru světla a stínu převést na papír, a to co nejvěrněji!

Jak nakreslit růži: jednoduché a efektní cvičení kresby pro každého

Vyzkoušejte tónovaný papír a bílou tužku

Kreslení skla vám také půjde lépe, když zvolíte tónovaný papír a k ruce si vezmete kromě běžné grafitové tužky také bílou tužku. To vám alespoň pro začátek pomůže co nejlépe zdůraznit ty nejvýraznější odlesky; později můžete zkoušet tónování a bílou tužku vynechat. Vhodné také je vyhradit si na kresbu dostatek času; realistické kreslení skla je především o preciznosti a prokreslení detailů a hrubá skica nikdy nebude tak efektní jako dokonale propracovaný obrázek.

Začněte klasicky od načrtnutí základního tvaru předmětu. Už nyní se soustřeďte na detaily, kreslete však zatím raději lehce a vyhněte se výrazným, definitivním liniím. Dobrým pomocníkem vám bude i plastická guma; kromě fáze náčrtku jí využijete ještě i později.

Nyní přichází skutečný test vašich pozorovacích schopností. Jako první naneste nejtmavší stíny, pokud stojí skleněný předmět před tmavým pozadím, bude tato fáze poměrně náročná. Opravdu každá drobnost může výsledek ovlivnit, buďte tedy pečliví! Zároveň se ale nebojte přitlačit na tužku, aby vaše kresba byla v závěru dostatečně kontrastní.

Jak nakreslit lidskou postavu: Základní proporce muže a ženy

Pokračujte přidáním dalších, jemnějších stínů. V tuto chvíli byste měli mít už jasně vymezené i ty nejsvětlejší plochy, na které následně využijete bílou tužku. Pokud vám na světlé ploše přebývá nežádoucí odstín, odstraňte jej plastickou gumou.

Detaily, detaily a zase detaily

Poslední fáze už je jen o doladění detailů. Vašemu předmětu nezapomeňte dodat stín, pozorujte, jak je zasazen do pozadí a další věci. Užitečné je také nastudovat si základy procházení světla, například na kulovitých předmětech vytváří jednu hlavní odrazovou plochu v místě dopadu a zároveň zesvětluje i protilehlou část tak, jak ukazuje instruktážní video.

Kreslení skla je záležitostí pro skutečné výtvarné fajnšmekry. Jakmile ho ale ovládnete, budete schopni vytvářet skutečně efektní dílka, která těžko budou hledat konkurenci!

 

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak nakreslit sklo? Pohrajte si s jemnými detaily světla a stínu