Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak nakreslit růži: jednoduché a efektní cvičení kresby pro každého

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

30. 7. 2018

Po všech složitých perspektivách a anatomiích, které kromě zručnosti v kreslení vyžadovaly ještě spoustu námahy a přemýšlení, přichází konečně něco jednoduchého, zábavného a efektního: kreslení růže.

A tentokrát v tom skutečně není nic záludného. Vezměte si k ruce kytičku v žádoucí fázi rozkvětu, umístěte na vhodné místo (luxusně může vypadat třeba průhledná skleněná váza), podle vlastního vkusu zvolte typ a úhel nasvícení a můžete se do toho pustit.

Náčrtek začněte s tvrdou tužkou a směrem od středu ven. Okvětní lístky jsou uvnitř květu nejmenší a nejsložitěji přiléhají k sobě, věnujte jim tedy dostatečnou pozornost a snažte se postřehnout i ty nejmenší detaily. Takto postupně zlehka načrtněte všechny základní tvary růže.

Než začnete se stínováním, trochu si obrysy jednotlivých lístečků ještě zvýrazněte, ať se vám později neztratí. Netlačte na tužku ale příliš; to platí i pro první kolo stínování, jež má sloužit převážně k orientačnímu rozmístění světel a stínů. V průběhu práce už se dalšímu ztmavení obrysů vyhněte; koneckonců, v realitě vaše květina taky žádné tmavé, tlusté linie nemá.

Jak nakreslit koně: Poznejte plemena koní a stavbu jejich těla

Teď je ten pravý čas přichystat si nejměkčí tužky, které máte v zásobě. S nimi se snažte prokreslit nejtmavší plochy celé kresby; nebojte se některé tóny přehnat až úplně do černa. Vysoká míra kontrastu dodá vašemu obrázku na dramatičnosti. Podle obrázků v galerii sami vidíte, kde se taková místa na růži nacházejí: vždy jsou to plochy, z nichž okvětní lístky vyrůstají, a čím dále od středu květu, tím jsou rozměrnější.

Při detailním stínování dávejte pozor, abyste se věrně drželi předlohy; v některých místech budou stíny velmi ostré a tmavé, jinde se naopak nemusíte bát použít gumu, abyste požadované místo dostatečně kontrastně zesvětlili. Respektujte vždy směr růstu okvětních lístků, jedině tak se vaše kresba může přiblížit realitě. Pro větší přesnost je dobré mít k ruce ořezávátko, přeci jen tupou tužkou se malé plochy stínují dost těžko.

Jak nakreslit lidskou postavu: Základní proporce muže a ženy

V závěrečné fázi se zbývá rozhodnout, zda vyplníte i pozadí obrázků; zejména pokud je vaše růže zhotovena ve světlejších tónech, může to působit velmi efektně. Pokud vám už kresba i stínování půjdou dobře, můžete zkoušet střídat úhly pohledu, zkusit květinu potřísnit kapkami vody nebo změnit tužku za křídy nebo pastely. Fantazii se meze nekladou!

 

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Jak nakreslit růži: jednoduché a efektní cvičení kresby pro každého