Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Král animace Tim Burton se ukáže v Praze. Zahájí zde svou výstavu

Redakce

Redakce

16. 1. 2014

Americký filmový režisér, scénárista, grafik a designér Tim Burton zavítá letos v březnu osobně do Prahy. V Domě U Kamenného zvonu má totiž zahájit výstavu nesoucí jeho jméno, která návštěvníkům od 28. března do 3. srpna představí jeho kresby, skici, fotografie i sochy.

Burton má být přítomen 28. března při zahájení vernisáže. Setkat se s tvůrcem osobně však nebude zřejmě možné, akce bude jen pro zvané. Redakci TOPZINE.cz to dnes sdělila Kristýna Kočová z Galerie hlavního města Prahy, jež Dům U Kamenného zvonu od roku 1988 užívá.

„Poprvé v historii zhruba třicetileté tvorby tohoto moderního pohádkáře se tak české veřejnosti otevře zcela jedinečná možnost poznat všechny Burtonovy hororové světy a dimenze, které za svůj život vytvořil,“ uvedla pro TOPZINE.cz mluvčí výstavy Hana Kovaříková.

Putovní výstava se poprvé představila v roce 2009 v New Yorku, kde se stala třetí nejnavštěvovanější expozicí v historii Muzea moderního umění (MoMA). Za první dva měsíce na ni zavítalo přes 100 000 lidí.

video
play-sharp-fill

V roce 2012 se exhibice přesunula do Paříže a měla být původně první a poslední zastávkou na starém kontinentu. Nyní se ale přesto dostává i do české metropole.

Pražská výstava má být jiná

Výstava Tima Burtona v Praze se má od ostatních světových zastávek lišit. „V podzemí dočasného Burtonova ‚paláce‘ v Domě U Kamenného zvonu návštěvníci sestoupí do největšího archivu jeho animovaných projektů, krátkých experimentů i jejich obsáhlé dokumentace, a budou tak moci sami prozkoumat zdroje, kterými se autor inspiroval,“ dodala Kovaříková.

Do Prahy dorazí například Střihoruký Edward, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů nebo Batman. K vidění mají být kresby, malby, skici, akvarely, koláže i loutky a atmosféru celé expozice dokreslí zajímavá hudba.

„Fanoušci si budou moci na výstavě prohlédnout jeho první kreslířské pokusy, nikdy nerealizované projekty, filmy z limitované distribuce i slavné loutky,“ upřesnila mluvčí.

Jak už se stalo u této výstavy zvykem, návštěvníci zde mohou zhlédnout i některý z Burtonových filmových počinů, a ani Praha nebude v tomto směru výjimkou.

Exhibici pořádá Art Movement ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Ta se jí snaží navázat na předchozí výstavu Jana Švankmajera, jehož tvorbu Tim Burton považuje za inspirativní a v mnoha ohledech spřízněnou s obsahem jeho vlastní práce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Král animace Tim Burton se ukáže v Praze. Zahájí zde svou výstavu