Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Tima Burtona v Paříži představí všechny jeho filmy na jednom místě

Redakce

Redakce

25. 3. 2012

FOTO: Tim Burton a loutky z Mrtvé nevěstyVýstava světoznámého filmového tvůrce uspořádaná Muzeem moderního umění v New Yorku se přesunula do Evropy. Je k vidění v Paříži, která bude jedinou zastávkou na starém kontinentu a zároveň závěrem celé přehlídky.

video
play-sharp-fill

Muzeum moderního umění v New Yorku výstavu uvedlo v roce 2009 a stala se obrovským hitem. Kurátorům se podařilo shromáždit na 700 děl, zahrnujících kostýmy, kulisy, sošky i rekvizity.

Unikátní jsou zejména kresby Tima Burtona, které jsou výchozím bodem jeho tvorby a velká část z nich nebyla zamýšlena pro prezentaci veřejnosti. Jedná se o záznamy prvotního nápadu. Bohatý archiv shromažďují od počátků Burtonovy tvorby jeho rodiče.

FOTO: Kresba Tima Burtona

Kresba je pro Burtona intimní záležitostí. Zdroj: cinematheque.fr

Publikum má také jedinečnou možnost vidět všechny filmy Tima Burtona na jednom místě, od těch nejstarších, vytvořených v době studií v Californii až po nejnovější filmy Dark Shadows a Frankenweenie. Umělec ale prosadil i promítání filmů, které ho ovlivnily, například Upíra z Nosferatu nebo Felliniho 8 a ½.

Strašidelné pohádky

Z jeho vztahu k dětství pramení i zájem o evropskou pohádkovou tradici. Sám to vysvětluje: „Pohádky jsou v podstatě hororové příběhy. Vždycky byly pro děti způsobem jak – symbolickou cestou – začít chápat svět.“ Nejznámějším pohádkovým příběhem, který zpracoval, je Alenka v říši divů, z jeho dílny vzešel ale i Karlík a továrna na čokoládu.

FOTO: Pohled do Expozice

Postavy z Burtonových filmů mohou být chápány a vystaveny jako sochy. 

Muzeum Cinematheque Francaise odhalí svérázný svět posledního velkého hollywoodského umělce Tima Burtona, který si prošel i filmovým studiem Disney. Jejich atmosféru ale považuje za umrtvující. Zachovává si vztah k dětství, což je magický moment jeho tvorby, který mu pomáhá vytvořit svět, se kterým se diváci identifikují.

FOTO: Tim Burton a loutky z Mrtvé nevěsty

Tim Burton a loutky z Mrtvé nevěsty.

Práh mezi pohádkou a hororem je teritoriem, které Burtona nejvíce zajímá. Lákavé jsou pro něj postavy, které jsou uprostřed, odehrává se v nich souboj. Jsou pronásledovány temnotou a zároveň touží po světle. Možná právě zde je skryt klíč přitažlivosti jeho filmů. Pojímá příběhy s velkou mírou fantazie, temné příběhy projasňuje zářivými barvami a zlidšťuje dávkou humoru.

Tim Burton Exhibition
La Cinematheque Francaise
51 rue de Bercy -75012 PARIS
7. března- 5. srpna
Kurátoři: Rajendra Roy, Ron Magliozzi and Jenny He
Otevírací doba:
Pondělí a středa až pátek 12:00-19:00
ve čtvrtek otevřeno do 22:00
víkendy, svátky a školní prázdniny (14.- 29.4. a 4.7. – 5.8.) 10:00-20:00
Vstupné:
Plné €11 / Zlevněné €8.50 / Do 18let €5.50
Výstava + muzejní expozice €13

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Tima Burtona v Paříži představí všechny jeho filmy na jednom místě