Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kosinského voyaer Příhoda

Redakce

Redakce

2. 6. 2010

Spisovatel Jerzy KosinskiPoprvé byla kniha Byl jsem při tom, za kterou byl Kosinski dokonce obviněn z plagiátorství, publikována v roce 1971. O osm let později se dočkala úspěšné filmové adaptace v režii Hala Ashbyho (hlavní roli ztvárnil Peter Sellers). Do rukou českých čtenářů se dostala poprvé až roku 1995. V měsíci květnu vychází nově jako ilustrované vydání v nakladatelství Dokořán.

Spisovatel Jerzy Kosinski

Spisovatel Jerzy Kosinski Zdroj: www.life.com

Děj knihy se odehrává ve druhé polovině dvacátého století ve Spojených státech Amerických. Je to doba, s níž je mimo jiné spjato prezidentské období Kennedyho, rozšíření vynálezu televize a zrušení zákonů o sterilizaci mentálně postižených jedinců. Všechna tato témata jsou v novele určitým způsobem zachycena. Nalezneme zde postavu prezidenta i mentálně postiženého hlavního hrdinu, který se mimo jiné díky televizi stane ze dne na den slavnou a uznávanou osobou.

Sledujeme příběh záhadného, respektovaného a pohledného muže, který se zjeví neznámo odkud, aby se stal následovníkem magnáta z newyorské Wall Street, rádcem prezidenta a mediální ikonou zároveň. Muž bez vlastností, jehož minulost nikdo nedohledá. Jeho přímé odpovědi na aktuální politické problémy jsou chápány jako vizionářské. Ačkoli ho každý s oblibou cituje, nikdo doopravdy neví, co přesně jeho výroky znamenají.

ilustrační foto-TV

Ilustrační foto Zdroj: www.gamesmuseum.uwaterloo.ca

David Záhrabník – muž souměrné postavy, uhlazených způsobů a vybraně oděn. Když promluví, tak stručně, věcně a jasně. Jeho sebevědomí z něj čiší a své soukromí si ostražitě hlídá. Píší o něm snad všechny noviny a jeho fotografie plní přední strany deníků. Ve svém projevu se o něm zmiňoval i prezident. Nejedna žena by mu dobrovolně podlehla. Ze dne na den se stal jedním z nejvýznamnějších mužů v Americe.

Zahradník Záhrabník

Kdo by si troufal jen pomyslet, že ještě před třemi dny tento muž pracoval v jedné zapadlé zahradě? A kdo by mohl tušit, že tento muž nikdy předtím nebyl mimo svou zahradu a malý pokojík s televizorem? Že za svůj život nemluvil snad s více než se čtyřmi lidmi?

Vyprávění ale začíná u  Příhody zahradníka. Jako každé ráno, zalívá „svou“ zahradu u domu Starého pána. Trávil v ní a ve svém skromném pokojíku s televizí všechen svůj čas. Pohyboval se ve svém vlastním světě a čase. Nedokázal se naučit číst ani psát a to, co mu lidé říkali, většinou nebyl schopen pochopit. Musel dělat vždy to, co se mu řeklo, jinak by byl poslán do domu pro choromyslné, kde by ho podle slov Starého pána zamkli do cely a zapomněli na něj.

Ilustrace z knihy Byl jsem při tom

Ilustrace z knihy Byl jsem při tom Foto: Hana Cakóová

Balíme kufry

Z této idylické existence je vytržen náhlou smrtí Starého pána. Musí dům opustit. Je bez dokladů, bez peněz, nemá vůbec nic. Sbalí si do kufru pár elegantních, dobře padnoucích obleků po Starém pánovi a vyjde na ulici. Ani nestačil udělat pár kroků a srazil ho couvající automobil. Má poraněnou nohu a mladá, štíhlá žena mu nabídne ošetření rodinným lékařem, který u nich doma pobývá a dohlíží na vážně nemocného manžela.

Při vzájemném představování mladá žena jménem EE Příhodovi špatně porozumí a omylem ho přejmenuje na Davida Záhrabníka. Do doby, než se úplně zotaví, mu nabídne pobyt v jejich rozlehlém sídle a Příhoda přijímá.

Film na DVD natočený podle této novely je možno za 285,- Kč zakoupit zde, držitelé karty ISIC obdrží 10% slevu.

Mediální superstar

Následující události dostanou rychlý spád. Sídlo na Manhattanu navštíví prezident, aby si promluvil se starým Randem o naléhavé ekonomické situaci. Na výročním zasedání prezident zmíní jméno Davida Záhrabníka jako inspirátora svého projevu, rozpoutá se okamžitý hon na informace o Záhrabníkovi. Je to však osoba nanejvýš neznámá a záhadná.

Ještě ten večer dostane Příhoda nabídku na vystoupení ve vysílání populárního diskusního pořadu. Jeho klidné, přirozené a jednoduché vystupování mu vynesou titulní články snad ve všech novinách. A zatímco starý Rand doma pomalu umírá, Příhoda následujícího dne doprovází EE na recepci OSN. Později se přesunou na večírek, kde se Příhoda stane málem obětí homosexuálního muže, aniž by si uvědomil, co se vlastně dělo. Typický příklad popisu sexuální scény (často na hranici perverznosti) tolik příznačný pro tvorbu Kosinského.

Ukázku z knihy čtěte zde.

Novela bývá často srovnávána s Forrestem Gumpem. Polsko-americký autor se ale tolik nesoustřeďuje na vnitřní život, má spíše v hledáčku společnost a její reakce na takto poznamenaného jedince.

Autor nás po celou dobu udržuje v napětí, kdy a za jakých okolností vyjde najevo Příhodova malomyslnost. Po třech dnech ze života hlavního hrdiny, které sledujeme jako čtenáři, se můžeme jen domýšlet vyjde-li vůbec někdy Příhodův handicap najevo.

Obal knihy Byl jsem při tom

Přebal knihy Byl jsem při tom Foto: Hana Cakóová

Novela je rozdělena do sedmi kapitol. Text je čas od času proložen dvoustánkovými ilustracemi, které se všechny příhodně odehrávají na zahradě. Když poodhalíme přebal  knihy, nejen že nás čekají dodatečné informace o knize a životě autora, ale vykoukne na nás dokonce hlava samotného autora! Jen je škoda, že i tento medailonek podlehl snaze generalizovat, jak je to dnes v módě.

 

Český název: Byl jsem při tom.
Název originálu: Being There
Autor: Jerzy Kosinski
Překlad: Jan Jirák
Ilustace: Vojtěch Domlátil
Počet stran: 144
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170×140 mm
Vydalo: nakladatelství Dokořán, 2010
Doporučená cena: 245,- Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kosinského voyaer Příhoda