Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koncerty v Praze: Zahrají rockeři Pretty Things, Luboš Andršt oslaví 60 let

Martin Faix

Martin Faix

17. 10. 2011

Pretty ThingsTřetí říjnový týden se opět ponese na vlnách rocku, neboť v Praze zahrají veteráni Pretty Things, koncertem oslaví narozeniny Luboš Andršt. Také ale vystoupí undergroundová legenda – The Plastic People of the Universe.

Pretty Things

The Pretty Things, Zdroj:theprettythings.com

Koncerty tohoto týdne zahájí hned v pondělí 17. října Luboš Andršt, který v Paláci Akropolis v rámci oslavy 60. narozenin pokřtí své první koncertní dvd s názvem Blues Alive & Well. Toto kulaté jubileum významného českého bluesrockového kytaristy přijdou podpořit jako hosté výrazné postavy české hudební scény.

Luboš Andršt oslaví 60. narozeniny křtem nového dvd

Na pódiu se tak objeví po jeho boku Tonya Graves, Ondřej Konrád, Lukáš Martínek, Jan Hrubý, ale také dva naši významní kytaristé – Radim Hladík a Michal Pavlíček, u kterého se ještě donedávna nevědělo, zda se bude moci zúčastnit kvůli svým zdravotním problémům.

[youtube_660]Xk69kIuh4fY[/youtube_660]

Luboš Andršt je bezpochyby nedílnou součástí naší české hudební scény již přes 40 let. Objevil se ve všech významných kapelách již od počátku 70. let, kdy hrál v George & Beatovens nebo jazzrockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla.

Později založil s bývalými členy skupiny Flamengo blues-jazz-rockovou skupinu Energit, ve které se postupně vystřídala většina našich hudebníků té doby včetně Emila Viklického nebo Vladimíra Mišíka.

Čtěte také: B. B. King okouzlil pražské publikum. Společně s Johnem Mayallem

Další jeho významná hudební spolupráce, dodnes trvající,  je se zpěvákem Michalem Prokopem a s jeho skupinou Framus Five či triem Prokop-Andršt-Hrubý. Svoji pozici předního českého bluesového kytaristy potvrdil, když hrál v předkapele při dvou koncertech B.B. Kinga a dokonce si s ním zajamoval.

[youtube_660]xJPZISydK3s[/youtube_660]

Ve středu 19. října vystoupí hned dvě významné české kapely – Energit a The Plastic People of the Universe. Luboš Andršt zřejmě hodlá slavit celý týden, a proto v klubu Kaštan od osmi hodin večer vystoupí se skupinou Energit, která se po třiatřiceti letech znovu objevuje na hudební scéně v téměř původní sestavě: Luboš Andršt – kytara, Jiří Erno Šedivý – bicí, Vladimír „Guma“ Kulhánek – baskytara a Jan Holeček – klávesy a zpěv.

Ten samý den pak proběhne koncert legendy českého undergroundu – The Plastic People of the Universe. Tato skupina patří dodnes mezi nejznámější kapely u nás už jen proto, že od 60. let byla neustále pod tlakem tehdejšího komunistického režimu, kdy mnozí členové kapely pro své názory, vystupování a propojení s disentem byli perzekuováni a vězněni.

[youtube_660]eJcutsSM4Yc[/youtube_660]

Současná sestava kapely, která je ve složení Vratislav Brabenec (saxofon, klarinet, zpěv), Josef Janíček (klávesy, zpěv), Jiří Kabeš (viola, zpěv), Joe Karafiát (kytara, zpěv), Eva Turnová (baskytara, zpěv) a Jaroslav Kvasnička (bicí), je mnohými kritiky pozitivně hodnocena a její koncerty patří k opravdu silným zážitkům.

Pokud si chcete  na chvíli připomenout duch psychedelických rockových časů, nenechte si ujít koncert Plastiků, který se uskuteční v devět hodin večer v klubu Vagon.

Britská skupina The Pretty Things, vrstevníci Rolling Stones a Beatles, zahraje v pátek v Rock Café

Naše tipy završíme koncertem další legendy, anglické skupiny The Pretty Things. Tato skupina vznikla již v roce 1963 a inspirací pro jméno kapely byla píseň Pretty Thing od bluesmana Boba Diddleyho z roku 1955. Baskytarista Dick Taylor spoluzakládal skupinu Rolling Stones a Pretty Things tak generačně patří právě k nim a Beatles.

[youtube_660]cZagKnmpLG8[/youtube_660]

Největšího úspěchu dosáhla kapela v 60. letech vydáním desek Get the Picture a Emotions, jejich zatím poslední deska, Balboa Island, vyšla v roce 2007 a je v pořadí jejich jedenáctým studiovým albem. Skupina Pretty Things vystoupí v pátek 21. října od osmi hodin večer v klubu Rock Café.

[table id=104 /]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koncerty v Praze: Zahrají rockeři Pretty Things, Luboš Andršt oslaví 60 let