Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: B. B. King okouzlil pražské publikum. Společně s Johnem Mayallem

Adriana Semlová

Adriana Semlová

13. 7. 2011

V úterý 12. července večer slavili všichni bluesoví nadšenci svátek. A to v pražském Kongresovém centru. Na jednom pódiu se představil anglický kytarista a hráč na foukací harmoniku John Mayall s jeho The Bluesbreakers a jeden z nejuznávanějších bluesových muzikantů všech dob – B. B. King.

FOTO: B. B. King

B. B. King, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Koncert začal patnáct minut před osmou hodinou večer duetem, který si John Mayall vystřihl společně se svou harmonikou. Poté začal i s kapelou skladbami Another Man Done Gone, All Your Love a Parchman Farm. Označení best of sice v dnešním světě zevšednělo, ale ke kapele The Bluesbreakers rozhodně sedí. Je to to nejlepší, co Britské ostrovy z blues kdy nabídly, a i na pražském koncertu kapela odolala tlaku slavnějších Cream. Kapela přidávala do hry trochu rockovějšího zvuku a John oživil písně svými harmonikovými sóly.

Čtěte také: Co je to blues?

Johnova hudba je přetransformované blues z jižních plantáží Spojených států do konvenční Británie. Nic usedlého ale na koncertě rozhodně nepředvedl. Živě znějící The Bluesbreakers vystoupili jako hrající legendy, které nikoho nenapodobují a hrají hudbu se značkou written by Mayall. Skladba California protkaná delšími sólovými pasážemi, při kterých se John předvedl i jako skvělý klávesista, sklidila největší potlesk.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/b-b-king-a-john-mayall-praha-12-7-2011/]

Špetka tradičního dřevního blues, oslazená evropskými vlivy rocku a popu, vytvořila chutnou bluesovou polévku (protože ta je grunt) a za hlavním chodem B. B. Kinga rozhodně nepokulhávala. Kapela tak předčila leckteré dnešní mladší hvězdičky, které se snaží jít s dobou. Jednoduše bylo na muzikantech vidět, že hrají pro radost a za sebe. Bez většího ansámblu a s úsměvem na tváři se John s publikem rozloučil po osmi písních skladbou Blues For The Lost Days, kterou napsal za deštivého počasí v Londýně na začátku 60. let.

Vitalita a jeden dlouhý příběh

Ve čtvrt na deset se na pódiu objevila osmičlenná kapela a zahrála instrumentálně dvě skladby. Poté za svou Lucille (tak B. B. pojmenovává své kytary) dorazil sám mistr a postupně představil celou sestavu, včetně svého synovce Waltera Kinga. Někteří muzikanti potřebují velkolepou show a tanečníky, aby na sebe přitáhli pozornost. B. B. King však dokázal, že k dobré hudbě žádné větší šaškárny na jevišti nejsou nutné. B. B. na svém koncertu ukázal, že jamovat s kapelou může přímo na pódiu a delšími party tak oblékl i díky čtyřem dechovým nástrojům své bluesové melodie do jazzově šitého kabátu.

Když B. B. začal hrát první skladbu, jako by začal vyprávět příběh. Ostatní písně se na ni nabalovaly jako jeho další epizody a je podivuhodné, jakou pozitivní energii publiku během nich předal. Vyprávění historek není zpěvákovi vůbec cizí. „Omlouvám se, ale neumím anglicky,“ začal ihned vtipkovat. S publikem, ale i s kapelou pohotově komunikoval a žertoval nejen o svém věku. Některé jeho vstupy však hraničily s proslovy, i když nikomu z přítomných nepřerušovaly hudební zážitek. Při skladbách You Are My Sunshine a Rock Me, Baby se pokoušel rozezpívat stydící se publikum.

foto Koncert Johna Mayalla a B.B.Kinga

Koncert Johna Mayalla a B.B.Kinga se vydařil, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Nejdéle zazpíval během písně I´m a Bluesman, ale publikum si nejvíce vychutnalo hit Thrill Is Gone. Zpěvák si s kapelou pohrával a ta ho musela bedlivě sledovat, aby stačila postřehnout, kdy B. B. zase začne hrát. King s přehledem potvrdil svůj punc posledního žijícího bluesového velikána, který je na pódiu doslova doma. Sice se během let přizpůsobil moderním vlivům rock´n´rollu, ale jedinečný bluesový zvuk vymáchaný v mississippském bahně mu naštěstí zůstal doteď. Na konci si samozřejmě vysloužil standing ovation.

Temže versus Mississippi

Když se sejdou dvě hvězdy na jednom pódiu, vždy je čeká nepříjemné srovnávání, zvlášť pokud jde o hudebníky hrající stejný žánr. Tentokrát ale byli oba muzikanti od prvního tónu nápadně rozpoznatelní a navzájem si jsou přátelskou, ale velkou konkurencí. Na úkor toho, že diváci mohli vidět oba bluesmany v jeden večer, byl vymezený čas pro každého z nich. Bohužel oba po ukončení hlavního koncertu ani nepřidali závěrečnou píseň, což byla rozhodně škoda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: B. B. King okouzlil pražské publikum. Společně s Johnem Mayallem