×
TOPZINE.cz

Koncert Marka Knopflera v Praze je za dveřmi. Jaká je jeho diskografie?

mark-knopflerMark Knopfler je britský rockový kytarista, který se v 70. letech proslavil jako frontman skupiny Dire Straits. Bývá označován za jednoho z nejlepšího kytaristů v dějinách rock’n’rollu a prosadil se také jako sólový hráč a skladatel filmové hudby. Pojďme se nyní ponořit do jeho tvorby…

Zdroj: osobní web Marka Knopflera
Mark Knopfler, Zdroj: archiv

Když vzal jednoho večera při párty s přáteli mladý Mark do rukou starou, rozvrzanou španělskou kytaru, nikdo netušil, že se začíná psát historie jednoho z nejslavnějších hráčů na tento nástroj v dějinách populární hudby. Aby se totiž na kytaru s křivým krkem dalo hrát, byly na ní nataženy maximálně měkké struny. Moment, kdy ji tehdy ještě začínající kytarista vzal do rukou, komentoval Mark později takto: “Jako bych na kytaře objevil svůj vlastní hlas.” Důvodem zásadnosti tohoto okamžiku bylo to, že kytarista musel na nástroj hrát prsty, nikoli trsátkem. Tato technika mu přišla přirozenější než technika hry s trsátkem, a tak ji začal využívat i při hře na kytaru elektrickou. Tím se později proslavil.

V době, kdy se toto odehrálo, Mark Knopfler ještě s Dire Straits nehrál. Živil se jako novinář a život slavného muzikanta byl pro něj spíše nedosažitelným snem. Pracoval v Londýně, do kterého se přistěhoval z Leedsu. Jeho matka byla rodilou Angličankou, židovský otec přišel do Spojeného království z Maďarska, odkud musel emigrovat kvůli svým sympatiím ke komunistům (v té době ještě Maďarsko nebylo totalitním státem). Než došlo k založení slavné kapely, působil samozřejmě Knopfler v různých jiných formacích jako amatérský hráč. V těch pak poznal další hudebníky, s nimiž později Dire Straits založil. Byli to John Illsley (baskytara), Pick Whiters (bicí, perkuse) a jeho bratr David Knopfler (druhá kytara).

Mark Knopfler a Dire Straits

Dire Straits vznikli v roce 1977 a jejich prvním hitem se stala skladba Sultans of Swing, ve které Mark širokou veřejnost upozornil na svůj nevídaný talent a cit pro sólovou hru. Sultans of Swing byla první píseň, kterou kapele hrála rádia.

V duchu této skladby se pak nese i celá pozdější tvorba Dire Straits. Hudba slavné skupiny je plná melodických ozdob sólovky Marka Knopflera, je svižná a charakteristická svou dynamikou. Styl bývá popisován jako klasický rock.

Se svou nejslavnější formací nahrál Knopfler daleko více celosvětově známých skladeb. Mezi tyto patří krom jiných třeba rychlá pecka Money for Nothing, v níž zpívaná fráze Playing guitar on MTV se dnes již stala frází legendární, nebo také balada Brothers in Arms, kritizující nesmyslnost válek. Kultovní písní Dire Straits je pak čtrnáctiminutová skladba Telegraf Road.

Existence Dire Straits trvala celých sedmnáct let, i když během ní zažila kapela jednu roční pauzu. Definitivně rozpustil Mark formaci v roce 1994. Sláva skupiny však trvá dál a dokonce ještě v roce 2005 vyšla souhrnná deska The Best of Dire Straits & Mark Knopfler.

Sólová dráha

Sólovou dráhu Marka Knopflera lze rozdělit do tří různých oblastí. První z nich bude samostatná tvorba a produkce vlastních desek, druhou tvorba filmové hudby a třetí tvorba s country kapelou Notting Hillbillies. Není samozřejmě správné tyto od sebe striktně oddělovat, neboť jde vždy o téhož autora, nicméně každý ze směrů, jimiž se Mark Knopfler vydal, je něčím specifický. Všechny tři stále sdružuje Markova sólová kytara. Zatímco se ale Notting Hillbillies ubírají směrem country, vlastní sólová Knofplerova tvorba plynuleji navazuje na tvorbu Dire Straits. Nové Knopflerovy věci již sice neběží v takovém tempu, v jádru se ale drží klasického rocku. Rock je v nich pak často kombinován s hudbou keltskou nebo občas s country či blues.

Otázka filmové hudby je již o něco složitější. Ve filmu totiž hudba koresponduje s dějem a přizpůsobuje se mu nejen po stránce dynamické, ale také po stránce žánrové. To je první důvod, proč nelze Markovu filmovou hudbu jednoznačně stylově zařadit. Druhý důvod je ještě výraznější. Svůj první soundtrack k filmu Local Hero (Místní hrdina) totiž Knopfler nahrál ještě s Dire Straits (1983). Na dalších filmech pak už pracoval samostatně, a tak je zde možno spatřovat (slyšet) jisté žánrové rozdíly. Na druhou stranu Markův charakteristický feeling a zvuk jeho kytary umožní každému, kdo jej alespoň trochu důvěrně zná, bezpečně určit každou skladbu, kterou složil a kterou hraje.

Mark Knopfler ve filmu

S jistou nadsázkou se dá o Marku Knopflerovi říci, že není pouze geniálním hudebníkem, ale také třeba hercem. S dalšími hvězdami hudebního nebe totiž spolupracuje nejen jako muzikant (produkoval desku například Bobu Dylanovi), ale s některými si i zahrál ve filmu. Na mysli teď mám snímek The Easy Guitar Book Sketch, ve kterém vedle Davida Gilmoura (Pink Floyd), Lemmyho (Motorhead) a Garyho Moora ztvárnil roli legendárního kytaristy, který mimo jiné například neumí hrát z not.

Dva odstavce závěrem

Již byla řeč o Knopflerově prstové technice při hraní na elektrickou kytaru. Další zajímavostí je, že ačkoli hraje Knopfler jako pravák, je ve skutečnosti levoruký. Tím se v tomto ohledu trochu podobá legendárnímu Jimu Hendrixovi (ten ruce střídal). Co se kytar týče, až do devadesátých let hrál Knopfler výhradně na kytary typu Fender Telecaster a Stratocaster. V devadesátých letech pak přešel ke kytaře Gibson Les Paul, techniku hraní však nezměnil. V žebříčku Sto nejlepších kytaristů všech dob časopisu Rolling Stone dosáhl dvacáté sedmé příčky.

Ve svém životě byl Mark Knopfler třikrát ženatý a z těchto manželství má čtyři děti. O dvojčatech z druhého vztahu říkává, že mají opravdové muzikální nadání. Dvě dcery, které mu dala jeho současná žena, herečka Kitty Aldridge, jsou zatím na odhalení takového talentu příliš mladé. Těšme se tedy alespoň na to, co vyroste z prvních dvou chlapců.

Diskografie:

Filmové soundtracky:
Local Hero (1983), Music from’Cal‘ (1984), Comfort and Joy (1984), The Color of Money (1986), The Princess Bridge (1987), Last Exit to Brooklyn (1989), Screenplaying (1993), Wag the Dog (1998), Metroland (1999), A Shot at Glory (2001)

Dire Straits:
Dire Straits (1978), Communiqué (1979), Making Movies (1980), Love over Gold (1982), Alchemy (1984, live album), Brothers in Arms (1985), Money for Nothing (1988, výběrové album), On Every Street (1991), On the Night (1993, live album), Live at BBC (1995, live album), Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits (1998, výběrové album), The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations (2005, výběrové album)

Mark Knopfler:
Golden Heart (1996), Sailling to Philadelphia (2000), The Ragpicker´s dream (2002), Shangri-La (2004), One take Radio Sessions (2005), The Travelman´s Song EP (2005), Kill to get Crimson (2007), Get Lucky (2009)

The Notting Hillbillies:
Missing… Presumed Having a Good Time (1990)Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..