Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Posmrtné Valleys Of Neptune od Jimiho Hendrixe. Jak moc je nové?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

10. 5. 2010

V březnu se na hudebním trhu objevila zajímavá novinka. Alespoň podle toho, co bylo inzerováno – nové studiové album kytarové legendy Jimiho Hendrixe, více než hodina dosud nevydané hudby… CD Valleys Of Neptune tak na první pohled vypadá jako víc než jen snaha vydělat na věrných fanoušcích.

Jimi Hendrix – Valleys Of Neptune, Zdroj: archiv

Jimi Hendrix zemřel 18. září 1970 ve věku 27 let. Do té doby stihl dokončit pouze tři řadová alba; převratný debut Are You Experienced, Axis: Bold As Love (obě 1967) a další hudební milník Electric Ladyland (1968). V roce své smrti stihl ještě živák Band Of Gypsys a potom už jeho diskografii rozšiřovala pouze oficiální i neoficiální alba posmrtná.

Žádný velký objev se nekoná

Je obvyklou praxí hudebních vydavatelství přijít jednou za čas s nějakou takovou kompilací doplněnou o pár dosud nevydaných kousků. V tomto smyslu jsou ale Valleys Of Neptune výjimečné minimálně v tom, že ani jedna z dvanácti písní na albu se ještě oficiálního vydání nedočkala. Jenže úplné novinky to taky nejsou. Na Valleys Of Neptune Hendrix pracoval v roce 1969 a drtivá většina previously unreleased skladeb už někdy dřív vydána byla, i když v nepatrně odlišné podobě. Například úvodní píseň Stone Free určitě není hudebním fanouškům neznámá.

Nechme ale stranou úvahy o tom, co z pozůstalosti zemřelých umělců vydávat a jak. Do běžné sbírky uvědomělého posluchače jistě stačí to, co se na hudebním trhu objevilo už za Hendrixova života. A rockový nadšenec si rád pořídí cokoli kvalitního, co ještě neměl šanci slyšet. A kvalitní tato nahrávka rozhodně je.

Talent, který se nemohl dál rozvíjet

Celé album se nese na vlně bluesové nálady, zejména dlouhé skladby jako Bleeding Heart nebo Hear My Train A Comin‘ posluchače doslova vtáhnou do své atmosféry. Kromě zmíněné Bleeding Heart, kterou napsal Elmore James, a strhující instrumentální cover-verze creamovské Sunshine Of Your Love si všechny písně napsal Hendrix sám. Většinu z nich nahrál se svými dřívějšími spolupracovníky, basistou Noelem Reddingem a bubeníkem Mitchem Mitchellem. Je to samozřejmě znát. Muzikanti jsou sehraní, od prvních studiových alb postoupili zase o kus dál v hledání toho svého zvuku.

Paradoxně to ale může být i jedna z nevýhod alba; zní vlastně až moc hendrixovsky, nepřináší nic moc nového. Kdyby dostal Hendrix šanci nahrávat dál, bylo by jistě zajímavé sledovat jeho hudební vývoj a změny jeho stylu. Takto ale zůstávají Valleys Of Neptune pouze dalším kouskem do sbírky podobných posmrtných alb. Ovšem při úrovni, na jaké se Hendrixovy nahrávky běžně pohybovaly, to z něj vlastně dělá znamenité dílo. Možná ne převratné či překvapivé, ale jistě skvělé.

Zpěvák, kytarista i malíř

Album má co nabídnout i po nehudební stránce. Jednak podrobné informace v bookletu – přesná data nahrávání, obsáhlý úvod Johna McDermotta – i výtvarné zpracování obalu. Spojením původní Hendrixovy malby z roku 1957 a fotografie, kterou vytvořila Linda McCartneyová, vznikla ta správná psychedelická směs.

Valleys Of Neptune sice nejsou úžasným klenotem, který se občas podaří vypátrat v pozůstalosti umělců nebo i někde úplně jinde, ale každou sbírku hudebních nosičů, do které přibudou, jistě ozdobí.

Jimi Hendrix – Valleys Of Neptune

Vydáno: 8. března 2010

Celkový čas: 61:39

Skladby: Stone Free, Valleys Of Neptune, Bleeding Heart, Hear My Train Comin‘, Mr. Bad Luck, Sunshine Of Your Love, Lover Man, Ships Passing Through The Night, Fire, Red House, Lullaby For The Summer, Crying Blue Rain

Vydalo: SonyBMG Entertainment

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Posmrtné Valleys Of Neptune od Jimiho Hendrixe. Jak moc je nové?