Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kompars v Praze může být zábava! Zavítejte na place seriálu Missing

!Reportáž!Práce komparzisty je snem každého filmového fanouška. Být v blízkosti filmových hvězd, mihnout se v záběru nějakého slavného díla, a ještě za to dostat zaplaceno. I ze mě se na jeden den stal komparzista.

Praha bude v americkém seriálu Missing představovat samu sebe, ale i Vídeň, Paříž a Moskvu, Zdroj: distributor seriálu

Milovníci akčních seriálů na jaře patrně zaznamenali přípravy nového pořadu americké televize ABC Missing. Herečka Ashley Judd v něm bude hrát agentku CIA Beccu Winstone, které se v Itálii ztratí její osmnáctiletý syn. Becca je ochotná udělat cokoli, klidně sjezdit Evropu křížem krážem, jen aby svého synátora našla a v bezpečí přivezla domů.

Tvůrci seriálu se rozhodli podstatnou část jejího evropského dobrodružství natočit v Praze, takže příležitost dostali nejen čeští herci ve vedlejších rolích (stálice Karel Roden, ale také Tereza Voříšková či Miroslav Šimůnek), ale také barrandovský štáb včetně českých komparzistů. Jak se však mezi ně obyčejný člověk dostane?

Na natáčení vás pozve krátká SMSka

Vše začíná registrací v castingové agentuře, která se specializuje na obsazování komparzu do filmů, seriálů i reklam, českých i zahraničních. Zde jsem vyplnil vstupní dotazník (zjišťující i ochotu svléknout se před kamerou), nechal se vyfotit a dále už jen toužebně čekal na SMS s pozváním na natáčení. Konečně druhý srpnový týden přichází.

„Sraz na zítřejší natáčení je v 7 h ráno před Sovovými mlýny na Kampě. S sebou 2 – 3 varianty oblečení, mikiny, bundy, ne nápisy, ne loga, ne zelená barva, deštník, batoh nebo kufřík.“ Rozespalý si zprávu ještě jednou pročítám cestou na natáčení. Procházím přes Karlův most, který je v tuhle ranní hodinu zcela prázdný, bez turistů i tradičních prodejců. Když dorazím na místo srazu, čeká tu již asi dvacet lidí různého věku a pohlaví a s příchodem dalších narosteme ve zhruba šedesátičlennou skupinu.

FOTO: Americký seriál Missing se natáčel i na pražské Kampě, Foto: Jaroslav Jičínský

Natáčení seriálu na Kampě upoutalo pozornost mnoha turistů, Foto: Jaroslav Jičínský, Topzine.cz

Po chvíli k nám všem příchozím míří chlapík se sluchátkem na uchu. Představí se jako jeden z asistentů ze štábu a vysvětluje, že dnešní natáčení bude probíhat na Kampě a my budeme prakticky celou dobu představovat dav, ve kterém se snaží schovat hlavní hrdinka seriálu před tajnými agenty, kteří ji pronásledují.

„Teď se rozestupte do dlouhé řady, paní kostymérky si přijdou prohlédnout varianty oblečení, co jste si přinesli,“ dodává nakonec. Načež přichází dvě dámy, které kontrolují, zda jsme se drželi instrukcí z SMSky. Pokud si však přece jen někdo vzal mikinu se třemi proužky či s logem fajfky, má smůlu, daná místa jsou přelepena tmavou lepící páskou. „Vy jste v pohodě,“ odkývne moje trička a mikinu jedna z kostymérek a já se už hrnu spolu s dalšími na snídani ke stanu s cateringem.

Koblihy, párky, míchaná vajíčka…

Je pro nás připraven opravdu široký výběr občerstvení – koblihy, párky, paštiky, ale i míchaná vajíčka. K pití na celý den je připraveno několik desítek pet lahví s minerálkou, kdo chce, může si horkou vodou zalít kávu nebo čaj. Všichni snídají ve velkém zeleném stanu, který je pro komparzisty jakousi základnou. Čas si krátím konverzací s mladou slečnou, která se dnes také účastní komparzu poprvé, a postarším pánem, zkušeným komparzistou, vyprávějícím veselé historky z natáčení.

Zhruba po hodině a půl přichází onen asistent s tím, že věci si máme přenést do jedné z restaurací přímo na Kampě, kde budeme mít jakési vlastní zázemí, a odtamtud se přemístit přímo na plac. Následuje rychlý přesun a v momentě stojíme všichni mezi kamerami a reflektory. Naše hvězdná chvilka je tu.

Přichází nás pozdravit americký režisér Paul Edwards, snaží se nám vysvětlit, co nás v následující scéně čeká, což jeho český asistent trpělivě překládá. „Za chvilku přijede Ashley a budeme moct začít,“ zní poslední přeložená věta. Poté nám asistenti přidělují různé akce, aby dav působil přirozeně. Jeden pán tedy fasuje noviny, další si prohlíží výlohu obchodu, já mám předstírat, že píšu SMS.

Po několika zkouškách přijíždí auto a z něj vystupuje telefonující Ashley Judd již v kostýmu, tedy zeleném triku, kalhotách a širokém klobouku. „So disappointing,“ říká podrážděně do mobilu, ale hned nato se začne chovat jako skutečná profesionálka a secvičenou scénu s námi sjede hned několikrát naostro. Když byl režisér spokojen, štáb se posunul o kousek dál na náměstíčko na Kampě připravovat další záběr, my komparzisté jsme se zatím vrátili do zázemí v restauraci. Během čekání se začítám do knihy, ale po chvíli se opět objevuje asistent.

Smrtonosná past na Karlově mostu

„Dámy a pánové, převlečte se do druhé varianty oblečení a pospěšte si na plac.“ Vše se dá do pohybu a za chvíli již komparzisté stojí venku na place. Mou akcí je sejít ze schodů Karlova mostu dolů, zatímco kolem mě projde tajný agent sledující Ashley. Poznávám v něm tvář herce Cliffa Curtise (Smrtonosná past 4.0, Sunshine).

Kamery a ruch přitahují čím dál tím větší zájem turistů, kteří obklíčili Karlův most i Kampu, asistenti je však nekompromisně odhánějí pryč. Ostrým záběrům opět předchází zkouška a nakonec vše probíhá jak po másle. Když už mě z neustálého scházení a vycházení schodů začínají bolet nohy, posílají nás naštěstí asistenti zpět do restaurace, kde znovu čekáme, než se plac připraví pro další záběr.

„Já už nevím, co bych si vzala,“ slyším jednu paní při převlékání se do třetí varianty našich vlastních kostýmů. Já ze sebe shodím mikinu a přicházím na plac, kde se tentokrát pouze přesunuly kamery a technika. S jedním kolegou dostáváme za úkol na daný pokyn vyrazit a jít volným krokem za Ashley. Až při prvním ostrém záběru si uvědomuji, že jdu přímo mezi Ashley a Cliffem, který ji sleduje, takže jsem v záběru přímo před kamerou!

Kdo se chce dobře najíst, ať pracuje u filmu

Chvíli mě oblažuje hvězdný pocit, když v tom slyším režisérovo: „Thank you,“ a asistenty vyhlašující pauzu na oběd. Na hodinkách mám dvanáct hodin. Najíst se vracíme zpátky k Sovovým mlýnům, kde již na každého čeká připravená velká porce kuřecího řízku s bramborem. I napodruhé jsem překvapen takřka královským servisem, takže mi prolítne hlavou myšlenka, že ten, kdo se chce dobře najíst, ať pracuje u filmu.

Do stanu vcházejí dva asistenti s nabídkou obsazení do dalších dílů. Nejprve se hlásí jen komparzisté mazáci, ale za chvíli už u stolečku, kde se domlouvají termíny, stojí takřka všichni včetně mě. „Umíte na kole a trochu německy?“ ptá se mě jeden z asistentů. „Jasně,“ odpovídám spoléhajíc na to, že jako rekreační cyklista se středoškolskou němčinou budu vyhovovat. „Tak jo, píšu si vás,“ potěší mě asistent a dodává, že příště budu točit scény odehrávající se na vídeňské cyklostezce. Praha totiž v seriálu představuje nejen samu sebe, ale také Paříž, Vídeň a Moskvu.

Poté, co jsou přiděleny i roličky cestujících v metru, odcházíme znovu do restaurace, kde budeme čekat na odpolední záběry. A čekáme opravdu dlouho. Nejprve si povídám s ostatními komparzisty, čtu si, ale za chvíli na mě doléhá mikrospánek způsobený časným vstáváním. „Prosím na plac, připravte si poslední variantu oblečení!“ budí mě slova jednoho z asistentů.

Poslední záběry točíme za restaurací, u břehu Vltavy. Ashley se v nich stále prodírá davem, zatímco jí je v patách Cliff Curtis. Já spolu s jednou slečnou mám přejít na druhou stranu chodníku. Jelikož režisér chce danou scénu snímat z několika úhlů, natáčení se protahuje, neboť musíme čekat, až zajde sluníčko.

Dvacetkrát to samé pořád dokola

Mezi komparzisty začíná panovat unavená atmosféra. Já zatím sleduji Cliffa Curtise, který v každém záběru nasadí tak kamenný výraz obličeje, že by i Buster Keaton záviděl, aby hned po prvním „Stop“ vyprsknul smíchy. Kolem po Vltavě plují parníky a my sjíždíme danou klapku snad už podvacáté. Kolem šesté hodiny je konečně režisér Edwards spokojený, takže to vypadá, že komparzistům dnes padla.

Komparz si v restauraci balí své věci a míří ke dveřím, ve kterých jim asistent podepíše odchod. „Budeme se těšit příště,“ loučí se se mnou jeden ze členů štábu. „I já,“ odpovídám upřímně plný dojmů. Celou cestou na metro stále nemůžu uvěřit, že jsem byl u toho. Teď už mi zbývá se jen těšit na příští podzim, kdy se při sledování seriálu Missing budu hledat někde v pozadí obrazovky.

Missing

Drama/Akční
USA, 2011, 10×60 min

Režie: Steve Shill, Paul A. Edwards
Hrají: Ashley Judd, Cliff Curtis, Sean Bean, Aunjanue Ellis, Adriano Giannini, Tereza Voříšková, Laura Donnelly, Nick Eversman, Jessica Boone, Karel Roden, Miroslav Šimůnek, Lothaire Bluteau, Keith Carradine, Nikola Navrátil, Gina McKee

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kompars v Praze může být zábava! Zavítejte na place seriálu Missing