Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksový balzamovač už po třetí lakuje mrtvoly

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

14. 4. 2011

Nejnovější japonská manga o mladém balzamovači se může pyšnit zatím nejlepším příběhem z dosavadních třech dílů. Zatímco druhý lehce zaostával, Balzamovač 3 se vrátil ke konceptu civilního příběhu.

Ilustrace na obálce komiksu Balzamovač 3, autor: Mitsukazu Mihara

V prvním díle mangy Balzamovač se čtenáři mohli seznámit blíže s tímto povoláním a dennodenním trápením mladého Mamiya Shinjury, který pracuje s mrtvými a hlavně jejich pozůstalými. Druhý díl se zaměřil na hrdinovu minulost, ale civilní příběh se změnil v uplakanou pohádku. V pořadí třetí část se taktéž zabývá minulostí. Tentokrát se však autorka dokázala poučit ze svých chyb a vrátila se k uvěřitelnému životnímu příběhu.

Autorka Mitsukazu Mihara se pustila do příběhu v době, kdy Shinjuro bydlí se svými rodiči v Japonsku. Sice nemá nejlepší vztah s otcem, ale právě on ho ovlivní v jeho budoucí cestě životem. Pracuje totiž jako balzamovač u armády a kvůli svému povolání nebývá obvykle doma. Nemá čas pečovat o stonající ženu, která své nemoci nakonec podlehne. Aby ukázal důležitost své práce synovi, nabalzamuje přímo před ním právě jeho matku. Sám umírá v Iráku a řemeslo dědí Shinjuro.

Žádný učený z nebe nespadne. Ani balzamovač

Třetí díl se snaží osvětlit psychiku hlavního hrdiny. Proč se stal balzamovačem? Proč se chová tak chladně a odtažitě? Proč nedokáže navázat vážný vztah s dívkou, kterou má rád? Vše je v komiksu konečně vysvětleno a Mamiyo Shinjuro už není pouhou černobílou postavičkou připomínající uplakanou emo figurku.

Převážná část děje se odehrává na škole v USA, kde musí hrdina čelit nejen nástrahám studia, ale i svému původu. Jako napůl Japonec a napůl Američan nikam nepatří, a proto se uzavírá čím dál tím víc do sebe. Handicap pro něj představuje i samotná angličtina a Shinjuro tedy nedělá nic jiného, než že se učí. Stává se introvertním podivínem posedlým svou prací, kterého čtenáři znají z prvních dvou dílů.

Díl od dílu lepší

Ve vykreslování charakterů se autorka zlepšuje díl od dílu. Své postavy zná velmi dobře a vysvětlením minulosti balzamovače prohlubuje vztah čtenáře k hlavní postavě. Její znalosti z oblasti této profese jsou také úctyhodné. Přestože občas zkrášlování na uhel spálených lidí nebo zemřelých s půlkou obličeje působí jako sci-fi, zůstává stále obdiv k povolání, které nemá v autorčině rodné zemi žádnou tradici. Přestože je manga určena převážně japonským čtenářům, i lidé znalí klasickému způsobu pohřbívání se z ní mohou poučit. V manze jsou totiž přesně popsány metody a postupy balzamování.

Pokud některé fanoušky této mírně morbidní mangy zklamal minulý díl, nejnovější Balzamovač je naopak potěší. Mitsukazu Mihara ještě neřekla své poslední slovo a nezbývá než těšit se na její další dílo.

Název originálu: Shigeshoushi volume 3
Český název: Balzamovač 3
Autor: Mitsukazu Mihara
Překlad: Marek Mikeš
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Hanami, Praha 2011
Doporučená cena: 220 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksový balzamovač už po třetí lakuje mrtvoly