Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Balzamovač: Smrt jako lidská přirozenost

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

19. 9. 2010

První díl mangy Balzamovač od japonské autorky Mitsukazu Mihara nám odkrývá svět plný bolesti, smrti i lásky. Hlavní hrdina příběhu Mamiya Shinjuro pomáhá lidem naposledy se rozloučit se svými blízkými.

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Shinjuro Mamiya se zabývá balzamováním, tedy konzervováním a úpravou mrtvých těl. Pod jeho rukama se k nepoznání rozlámané mrtvé lidské bytosti mění v živou vzpomínku toho, čím kdysi byly. Pozůstalí se tak mohou v pokoji rozloučit s milovaným člověkem, který odešel na věčnost.

Příběh o smrti. To už jsme slyšeli tisíckrát. Ale Balzamovač je jiný. Nezabývá se tím, co bude po smrti, nevnáší do příběhu nic nadpřirozeného. V Balzamovači jde o smrt hlavně z pohledu pozůstalých a hlavního hrdiny, který se jim snaží zachovat vzpomínku na zemřelého, co nejdéle.

Nikdo není nesmrtelný a všichni jednou budeme muset zemřít

Setkáme se s mužem, který naposledy políbí svou mrtvou nevěstu nebo malým chlapcem s touhou obejmout svého tuberkulózou nakaženého tatínka. Zatímco jiný autor by lehce sklouznul k laciné lítosti a snahy vyždímat ze čtenářů co nejvíce potu a slz, Mitsukazu Mihara se vydala jinou cestou. Bere smrt jako přirozenou věc, která tady je a vždy bude. Nikdo není nesmrtelný a všichni jednou budeme muset zemřít. Ve svém vyprávění přistupuje ke smrti velmi civilně. To ovšem neznamená, že příběhy nedojmou, leckdo nejspíš i zamáčkne jednu slzu.

I když v sobě Balzamovač obsahuje několik západních prvků (už jen to, že hlavní hrdina je napůl Američan), je psán hlavně pro japonské čtenáře. Japonci se totiž po smrti nechávají zpopelnit. Proto je kniha prokládána velkým množství odstavců vysvětlujících, co to vlastně balzamování je a v čem spočívá. Zatímco pro nás je poslední rozloučení se zemřelým běžná věc, v Japonsku je to něco exotického.

Mamiya Shinjuro, pohledný balzamovač s velkou slabostí pro ženy

Také hlavní hrdina Mamiya Shinjuro působí na ostatní postavy v Balzamovači exoticky. Tento pohledný mladík, který střídá holky jako ponožky to v japonském světě nemá moc jednoduché. K tomu si připočtěte jeho ne-japonský původ a morbidnost práce, kterou se zabývá. Není divu, že po ní zatouží po dotyku lidského těla a balí jednu holku za druhou. Ale přestože celý den pracuje se smrtí, jeho povolání mu přináší i uspokojení v podobě vděčnosti pozůstalých. Mitsukazu Mihara stvořila sympatickou, uvěřitelnou postavu, ke které si okamžitě vytvoříte vřelý vztah.

Jak už u mangy bývá zvykem, samotná autorka obstarala i kresbu. Její styl nepřekvapí ale ani neurazí. Děvčata lolitkovského typu potěší určitě všechny mužské čtenáře, ale i něžnější pohlaví si přijde na své. Vysoký, tmavovlasý a pohledný balzamovač je snem každé ženy.

Balzamovač je moc pozoruhodným komiksem, který přináší tak trochu jiný pohled na smrt. Je zajímavé v něm sledovat, jak se různí lidé vyrovnávají s faktem, že jim někdo blízký zemřel a oni už se s ním nikdy neuvidí. Autorka Mitsukazu Mihara vytvořila příběh, který chytne za srdce a zůstane v čtenáři ještě dlouho. Nezbývá mi nic jiného než Balzamovače doporučit všem, kteří mají chuť přečíst si něco opravdového.

Název originálu: Shigeshoushi
Český název: Balzamovač I.
Scénář: Mitsukazu Mihara
Kresba: Mitzukazu Mihara
Překlad: Martina Černáková
Vydal: Hanami, Praha 2010
Počet stran: 176
Doporučená cena: 220 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Balzamovač: Smrt jako lidská přirozenost