Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koblížci: Česky slavík postrádá drive, je to anketa pro důchodce

Adam Vrána

Adam Vrána

30. 11. 2013

Zprávu o včerejším distancu Tomáše Kluse od Českého slavíka následoval krok šumperské skupiny Koblížci. Kromě toho, že vrátili loňskou svou cenu, získanou v kategorii Objev roku, pustil se do ostré kritiky celého slavnostního ceremoniálu zpěvák a kytarista kapely Josef Vařeka.

Jste už v pořadí třetí, kdo negativně reaguje na kauzu letošního Slavíka ohledně diskvalifikace Řezníka. Předcházelo vašemu rozhodnutí jednání s někým, kdo svůj postoj dal už dříve najevo?

O celé věci jsme se dozvěděli už ve středu. Hned druhý den jsme se domluvili, že Slavíka taky vrátíme. Zároveň jsme věděli že se večer s Matějem (Ruppert, pozn. red.) potkáme, protože byl na stejném natáčení jako my. Když jsme se o tom bavili, tak to byl zatím jen on a my, v pátek k nám potom přibyl Tomáš Klus a teď se ceny vzdává i Xindl X.

Má podle vás takovéto gesto nějakou šanci na narušení dosavadního průběhu Českého slavíka?

Myslel jsem, že naše výhra – a už vůbec nominace – minulej rok něco změní. Když zkrátka jdeš sám proti proudu, tak je to těžký. Ale zdá se mi, že se to začíná vyvíjet v něco velkýho. Uvidíme, co na to pořadatel.

Co konkrétního máš na mysli tou změnou po nominaci a následné výhře?

Hlavně to, že se tam dostali takoví magoři jako my. Koblížci mezi tohle všechno nemůžou zapadnout, ani kdyby chtěli.

Jde o věc názoru, kdo je anebo není považován za magora. Důkazem toho je ostatně právě vítězství Johnyho Machetty, pro řadu lidí šílenost sama o sobě.

Machette je takový slušný nevýrazný klučík. Kdyby nekradl beaty, koho by sral?

Prohlášení kapely

„Oficiálně oznamujeme, že chceme vrátit ocenění Český Slavík v kategorii Objev roku 2012. A to z důvodu, že nesouhlasíme s vyřazením interpreta Řezníka v letošním internetovém hlasování a taky jsme celkově na tuhle soutěž nasráni, že nás letos produkce vyškrtla z živého hraní, protože se tam nehodíme. Nebyli jsme dokonce pozváni ani na letošní předávání cen. Chování pořadatelů je neúnosné a musí se zarazit, jinak nebude umění nikdy svobodné. Na tomto příkladu je jasně vidět, že kdo nehraje podle jejich pravidel je out.“

V plném znění čtěte zde

Takže myslíš, že Slavík postrádal šťávu právě proto, že mu chyběla nějaká kontroverze?

Ano, připadá mi, že to je pro důchodce. Nemá to drive a je to pořád stejný. Koho to baví?

Máš ty sám nějaké návrhy, co by ceremoniálu mohlo přidat na atraktivitě?

Určitě nás měli nechat zahrát live. (smích) Ne, vážně – mají dát prostor k vystoupení i mladším interpretům. Máme na scéně spoustu takových, kteří dělají autorskou hudbu (a podotýkám že i českou). Minulej rok jsem tam seděl a fakt nebylo příjemné se koukat na macatou Ewu (Farnou, pozn. red.), jak se válí po klavíru a zpívá Skyfall. Ještě že jsem se opil.

Jak reálná je podle tebe šance, že Slavík celou kauzou projde beze změny?

Hodně. Jde u nás koneckonců o standart. Je to značka vlastněná pořadateli a proto k tomu budou přistupovat, jak chtějí. Přesto doufám, že se organizátoři chytnou za nos a něco s tím udělají.

A když ne?

Tak se toho prostě nechceme účastnit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koblížci: Česky slavík postrádá drive, je to anketa pro důchodce