Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na říjen 2014: román Radky Denemarkové i Havlův životopis

Hana Mazancová

Hana Mazancová

1. 10. 2014

Nový měsíc říjen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na zajímavé čtení.

OBR: Marcela Remeňová: Včelí lid

Na pultech knihkupců se objeví i novinka od Marcely Remeňové: Včelí lid. Zdroj: Nakladatelství Beltfilm

Michael Žantovský: Havel

OBR: Michael Žantovský: HavelŽivotopis svého přítele Václava Havla začal Michael Žantovský psát bezprostředně po jeho smrti v prosinci 2011 z potřeby se s touto událostí vyrovnat. Kniha se tedy zrodila ze zármutku a vděčnosti, jak píše autor v předmluvě k českému vydání. Knihu Michael Žantovský napsal nejprve anglicky, překlad do češtiny dokončil během léta 2014.

Kniha mapuje celý Havlův život, ale větší prostor v ní mají 60. léta, kdy se prosadil jako dramatik, přelom 70. a 80. let spojený s Chartou 77, převratné události roku 1989 i léta následující, kdy se z Havla disidenta stal Havel prezident. Právě tehdy s ním byl Žantovský v nejužším kontaktu. Informace k ostatním obdobím čerpal především z více než třiceti tisíc dokumentů digitalizovaných v pražské Knihovně Václava Havla a ze zhruba sedmdesáti rozhovorů s Havlovými přáteli, současníky i oponenty včetně Václava Klause.

Michael Žantovský: Havel. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Počet stran: 560. Doporučená cena: 498 korun.

Petr Sís: Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho

OBR: Petr Sís: Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-ExupéryhoKniha o osamělosti, hledání krásy a smyslu života. Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho (1900–1944).

Mimořádně zpracovaný obrazový životopis sleduje rodinné zázemí, dětské sny, práci pro leteckou poštu i osudový poslední let nad Středozemním mořem. Je to portrét muže, jenž s oblibou četl i psal přímo v kokpitu letadla, odvážně překonával hranice dosud možného a zároveň zůstal velkým snílkem. Po celý život si v sobě uchoval zvědavé a hravé dítě – svého Malého prince.

Petr Sís: Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéryho. Vydalo nakladatelství Labyrint, 2014. Počet stran: 50. Doporučená cena: 349 korun.

Marcela Remeňová: Včelí lid

OBR: Marcela Remeňová: Včelí lidVčelí lid je druhá kniha akční fantasy série Osm světů mladé autorky Marcely Remeňové. V jejím příběhu se opět setkáváme s Leou Layerovou, která se hned poté, co přežije vlastní smrt, teleportuje se svojí rodinou a záhadnou Larou na vzdálených Osm světů, a všichni se tak ocitnou ve válce Osmisvěťanů a tajemných hmyzích stvoření.

Podivné sny i nečekané setkání s krutým včelím mužem hlavní hrdince Lee napoví, že příčiny i řešení války se skrývají u pradávných stvořitelů potens. Lea, která touží zjistit, kým vlastně je, opouští své blízké a vydává se do rukou včelí královny Enory. Nevyhne se však ani boji svých citů a řeší nejen vztah k agentovi Benovi, ale i k nájemnému vrahovi Harrymu.

Marcela Remeňová: Včelí lid. Vydalo nakladatelství Beltfilm, 2014. Počet stran: 492 stran. Doporučená cena: 299 korun.

Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radosti

OBR: Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radostiSebevražda bohatého postaršího muže se brzy ukáže jako nepravděpodobná. Vnímavý Policista neúnavně pátrá po skutečných důvodech té podivné smrti, jež ho dovedou k tajemnému domu pod Petřínem. Záhad a motivů přibývá stejně jako hodin strávených s mladou Vdovou.

Hlavními postavami jsou ale tři, možná čtyři ženy, vzdělané, smělé a oddané vyšší spravedlnosti, podle níž oběť a viník ztrácejí svou původní dualitu. A v echu doráží palčivá otázka: kolik nás ještě čeká násilí a válek, než všechno to neštěstí člověka konečně polidští? Autorčin groteskní román valící se jako láva však také promlouvá o potřebě doteků, neboť „těla nelžou a jejich paměť neklame“. A roli přímo tažnou mají v knize svobodné bytosti, pro něž je laskavost mocnější než zákony vládců — švitořivé vlaštovky.

Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radosti. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014. Počet stran: 334. Doporučená cena: 329 korun.

Samuel Shem: Duch místa

OBR: Samuel Shem: Duch místaPo rozvodu a roce putování světem s Lékaři bez hranic se dr. Orville Rose dozvídá o matčině úmrtí a je opouští spokojený život v Evropě a čerstvou lásku. Vrací se do fádního městečka Columbia, kde zjistí, že chce-li si vysloužit atraktivní dědictví, musí splnit podivnou podmínku matčiny závěti: strávit v opovrhovaném maloměstě svého dětství rok a třináct dní.

Přistupuje na ni jen s těžkým srdcem, přelomový krok mu však do života přináší novou lásku a umožní mu vrátit se ke kořenům – obnovit vztahy s rodinou, shledat se s dávnými přáteli, vyrovnat se se starým nepřítelem i trpkými vzpomínkami a dostává příležitost vypořádat se s komplikovaným vztahem k matce – která, ač po smrti, se v knize svérázným způsobem zhmotňuje a synovi o sobě dává hlasitě vědět.

Samuel Shem: Duch místa. Přeložil: Petr Štádler. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Počet stran: 456. Doporučená cena: 389 korun.

Josef Formánek: Úsměvy smutných mužů

OBR: Josef Formánek: Úsměvy smutných mužůKdyž spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Taková je nová kniha spisovatele Josefa Formánka.

Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu – zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se díky alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?

Josef Formánek: Úsměvy smutných mužů. Vydalo nakladatelství Smart Press, 2014. Počet stran: 120.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na říjen 2014: román Radky Denemarkové i Havlův životopis