Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka?

Redakce

Redakce

15. 10. 2013

Kniha Osm světů – Seznámení je prvním dílem trilogie teprve třináctileté začínající autorky Marcely Remeňové. Vypráví příběh Ley Layerové, americké středoškolačky, jež žije naprosto obyčejný život a kromě zvláštních temných snů ji nic netrápí. Až jednou…

OBR: Osm světů

Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka? Zdroj: Vydavatelství Mladá fronta

Jedné noci se ale Lea vzbudí z noční můry a nechtěně vyslechne rozhovor své adoptivní rodiny, ze kterého pochopí, že její rodiče, bratr Fred i sestra Samantha jsou Osmisvěťané a pocházejí z úplně jiné galaxie.

CWS

„Vidím to!“ vykřikla Fany najednou a v dlani začala vytvářet Parvamundus. Vykašlala jsem se na to, jestli mě je slyšet nebo ne, nebo jestli se vyválím v hlíně, když zakopnu, a sprintovala k ní.

Těsně předtím, než Parvamundus vyhodila do vzduchu, jsem vyskočila a strhla ji k zemi. Překvapeně vyjekla a Parvamundus se rozplynul jako pára nad hrncem. Otočila jsem ji na záda, posadila se na ni, že stěží dýchala, a drtivým stiskem jsem jí přitiskla ruce do trávy.

Marcela Remeňová (1999) se od dětství díky povolání rodičů pohybovala v tvůrčím a inspirativním prostředí divadla a filmu. Nejprve vytvářela vlastní příběhy malováním obrázků a s nástupem do základní školy se stala nejen nadšenou malířkou a čtenářkou, ale také autorkou prvních nepublikovaných povídek. Její od malička nejoblíbenější hrou bylo vícehlasé povídání s vymyšlenými postavami, které se postupem let proměnily a dospěly do podoby hlavních představitelů akční trilogie Osm světů, jejíž první díl s názvem Seznámení napsala ve svých třinácti letech.

Vzhlédla jsem a hledala Sida. Už i já jsem měla celkem dobrý výhled na šest podstavců s barevnými tlačítky. Sid byl ale několik metrů za Benem, který už málem sahal na modré tlačítko. Sid proto podnikl poslední zoufalý pokus – vytáhl nůž a hodil ho po podstavci.

Vítej v rodině

„Tady ty bydlíš?“ zeptal se Thomas ohromeně a vykulil oči na mrakodrap se střešním bytem. „Ano,“ odpověděl jsem a neubránil se úsměvu.

„Hm, je vidět, že vyděláváš hodně,“ řekl Thomas uznale.Vyběhl jsem z auta a zamířil ke dveřím. Přivítala mě vysoká sexy blondýna, s krásnýma modrýma očima,v upnutém tričku se širokým výstřihem – moje sekretářka Angelika. Bohužel, Angelika je robot – lidé jsou hrozně nespolehliví.

„Dobrý večer, Harry,“ řekla s úsměvem. „Hele, Angel, teď tady asi dlouho nebudu, nějakou dobu budu bydlet jinde. Občas se stavím, podívat se sem, možná zase někdy přijedu natrvalo. Jdu si jen pro pár věcí. Uklízej mi v bytě a nikoho nepouštěj nahoru.“

Milan Galia, autor ilustrací. Student Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se malbě, grafice a grafickému designu v ateliéru akademického malíře Karla Matějčka. Pro knihu Osm světů vytvořil symbolických osm ilustrací a kresbu na obálku.

„Jistě, Harry,“ přikývla zase s úsměvem. Tohle bylo na ní nejlepší – na nic se nevyptávala, nepoháněla ji zvědavost jako normální lidi.

Epilog

OBR: Osm světůSeděl jsem na stromě s nabitou puškou v ruce a snažil se na vratké větvi udržet rovnováhu. Žádné lepší místo tu nebylo a už tak jsem musel použít osmisvěťanské schopnosti ke své neviditelnosti. Dřepěl jsem na tom příšerném stromě už pěkných pár hodin a v myšlenkách jsem se vracel k rozhovoru s Thomasem. Celou oblast jsem důkladně prozkoumal, ale stejně se mi nepodařilo najít vchod do toho údajného podzemního areálu.

Naštěstí mi informátor před hodinou potvrdil, že Tima Charlese odhalili a povezou ho na jiné místo. Konečně!

Země asi dvě stě metrů ode mě se propadla a nahoru vyjely dva černé Lincolny. I teď budu muset použít své osmisvěťanské síly: nejprve oči, abych uvnitř našel Tima Charlese, a pak musím kulce trochu přidat na rychlosti a síle, aby prorazila neprůstřelné sklo. Limuzíny ujely sotva pár metrů a už jsem věděl, kde Tim je – seděl mezi dvěma agenty, které jsem neznal. Namířil jsem a vystřelil. Díky zvýšené rychlosti jsem kulku neviděl. Zato jsem viděl, co způsobila, a pousmál jsem se.

Ukázka z knihy Osm světů. Autorka: Marcela Remeňová. Ilustroval: Milan Galia. Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2013, 250 stran. Doporučená cena: 249 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka?