×
TOPZINE.cz

Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka?

OBR: Osm světů
Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka? Zdroj: Vydavatelství Mladá fronta

Kniha Osm světů – Seznámení je prvním dílem trilogie teprve třináctileté začínající autorky Marcely Remeňové. Vypráví příběh Ley Layerové, americké středoškolačky, jež žije naprosto obyčejný život a kromě zvláštních temných snů ji nic netrápí. Až jednou…

Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka? Zdroj: Vydavatelství Mladá fronta

Jedné noci se ale Lea vzbudí z noční můry a nechtěně vyslechne rozhovor své adoptivní rodiny, ze kterého pochopí, že její rodiče, bratr Fred i sestra Samantha jsou Osmisvěťané a pocházejí z úplně jiné galaxie.

CWS

„Vidím to!“ vykřikla Fany najednou a v dlani začala vytvářet Parvamundus. Vykašlala jsem se na to, jestli mě je slyšet nebo ne, nebo jestli se vyválím v hlíně, když zakopnu, a sprintovala k ní.

Těsně předtím, než Parvamundus vyhodila do vzduchu, jsem vyskočila a strhla ji k zemi. Překvapeně vyjekla a Parvamundus se rozplynul jako pára nad hrncem. Otočila jsem ji na záda, posadila se na ni, že stěží dýchala, a drtivým stiskem jsem jí přitiskla ruce do trávy.

Marcela Remeňová (1999) se od dětství díky povolání rodičů pohybovala v tvůrčím a inspirativním prostředí divadla a filmu. Nejprve vytvářela vlastní příběhy malováním obrázků a s nástupem do základní školy se stala nejen nadšenou malířkou a čtenářkou, ale také autorkou prvních nepublikovaných povídek. Její od malička nejoblíbenější hrou bylo vícehlasé povídání s vymyšlenými postavami, které se postupem let proměnily a dospěly do podoby hlavních představitelů akční trilogie Osm světů, jejíž první díl s názvem Seznámení napsala ve svých třinácti letech.

Vzhlédla jsem a hledala Sida. Už i já jsem měla celkem dobrý výhled na šest podstavců s barevnými tlačítky. Sid byl ale několik metrů za Benem, který už málem sahal na modré tlačítko. Sid proto podnikl poslední zoufalý pokus – vytáhl nůž a hodil ho po podstavci.

Vítej v rodině

„Tady ty bydlíš?“ zeptal se Thomas ohromeně a vykulil oči na mrakodrap se střešním bytem. „Ano,“ odpověděl jsem a neubránil se úsměvu.

„Hm, je vidět, že vyděláváš hodně,“ řekl Thomas uznale.Vyběhl jsem z auta a zamířil ke dveřím. Přivítala mě vysoká sexy blondýna, s krásnýma modrýma očima,v upnutém tričku se širokým výstřihem – moje sekretářka Angelika. Bohužel, Angelika je robot – lidé jsou hrozně nespolehliví.

„Dobrý večer, Harry,“ řekla s úsměvem. „Hele, Angel, teď tady asi dlouho nebudu, nějakou dobu budu bydlet jinde. Občas se stavím, podívat se sem, možná zase někdy přijedu natrvalo. Jdu si jen pro pár věcí. Uklízej mi v bytě a nikoho nepouštěj nahoru.“

Milan Galia, autor ilustrací. Student Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se malbě, grafice a grafickému designu v ateliéru akademického malíře Karla Matějčka. Pro knihu Osm světů vytvořil symbolických osm ilustrací a kresbu na obálku.

„Jistě, Harry,“ přikývla zase s úsměvem. Tohle bylo na ní nejlepší – na nic se nevyptávala, nepoháněla ji zvědavost jako normální lidi.

Epilog

OBR: Osm světůSeděl jsem na stromě s nabitou puškou v ruce a snažil se na vratké větvi udržet rovnováhu. Žádné lepší místo tu nebylo a už tak jsem musel použít osmisvěťanské schopnosti ke své neviditelnosti. Dřepěl jsem na tom příšerném stromě už pěkných pár hodin a v myšlenkách jsem se vracel k rozhovoru s Thomasem. Celou oblast jsem důkladně prozkoumal, ale stejně se mi nepodařilo najít vchod do toho údajného podzemního areálu.

Naštěstí mi informátor před hodinou potvrdil, že Tima Charlese odhalili a povezou ho na jiné místo. Konečně!

Země asi dvě stě metrů ode mě se propadla a nahoru vyjely dva černé Lincolny. I teď budu muset použít své osmisvěťanské síly: nejprve oči, abych uvnitř našel Tima Charlese, a pak musím kulce trochu přidat na rychlosti a síle, aby prorazila neprůstřelné sklo. Limuzíny ujely sotva pár metrů a už jsem věděl, kde Tim je – seděl mezi dvěma agenty, které jsem neznal. Namířil jsem a vystřelil. Díky zvýšené rychlosti jsem kulku neviděl. Zato jsem viděl, co způsobila, a pousmál jsem se.

Ukázka z knihy Osm světů. Autorka: Marcela Remeňová. Ilustroval: Milan Galia. Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2013, 250 stran. Doporučená cena: 249 korun.2 Komentáře Ukázka z knihy Osm světů. Jak píše teprve třináctiletá autorka?

  1. Super mohly by byt i dalšed dily online protože s win 7 neme1m šanci to ztpusl :(Jestli bude medt hra faspěch, mohla by se podařit ještě trojka. Od dvojky se ztratily zdroje1ky

  2. To je taková kravina, ale napsala to holt dcerunka producenta Remeně, tak kvůli ní vyškrtli v MF dobré knihy a teď budou na úkor dobrého čtení vydávat tuhle hloupost jako potištěný sběrový papír. :-)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..