Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na duben 2013: Deník sprosté matky, Skála i Imperfekcionisté

Redakce

Redakce

4. 4. 2013

Nový měsíc duben přináší i nové knižní tituly, které najdete na pultech knihkupců. Vybrali jsme opět to nejlepší, stačí si jen vybrat.

OBR: Sarah Macdonaldová: Posvátná kráva

Co nového najdete v dubnu na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Motto

Sarah Macdonaldová: Posvátná kráva

OBR: Sarah Macdonaldová: Posvátná krávaKdyž Sarah Macdonaldová opouštěla koncem osmdesátých let po několikaměsíčním pobytu Indii, zapřísahala se, že se už do téhle země nikdy nevrátí. O jedenáct let později však znovu přijíždí do Dillí za svým snoubencem.

Krátce po příjezdu Sarah těžce onemocní a bojuje o život. I po rekonvalescenci ji stále pronásledují otázky, jež si kladla tváří v tvář hrozící smrti: Jak je to vlastně s lidskou nesmrtelností a duchovním životem člověka? Až dosud přesvědčená ateistka se rozhodne využít svého pobytu v nesmírně tolerantní zemi a vydává se do různých koutů Indie ve snaze najít smysl života a smrti.

Sarah Macdonaldová: Posvátná kráva. Přeložil: Tomáš Havlík. Vydalo nakladatelství Motto 2013, 400 stran. Doporučená cena 299 korun

Tom Rachman: Imperfekcionisté

OBR: Tom Rachman: ImperfekcionistéSatirický a přitom dojemný ohňostroj lidské marnosti odehrávající se v kulisách mezinárodního deníku sídlícího v Římě.

Hrdinové románového debutu bývalého novináře Toma Rachmana nejsou zrovna ideálními kandidáty na Pulitzerovu cenu. Představte si šéfredaktorku prožívající manželskou krizi či postaršího pařížského korespondenta, který byl kdysi váženým reportérem a velkým svůdcem, ale dnes nemá žhavější téma než chov strnadů. Nebo anorektickou redaktorku ekonomického zpravodajství, jež se zamiluje do dredatého irského povaleče. Odborníka na nekrology a křížovky, jehož životním cílem je nic nedělat, avšak rodinná tragédie ho ironií osudu posune v kariéře.

Tom Rachman: Imperfekcionisté. Přeložila: Ivana Kuglerová. Vydalo nakladatelství Host Brno 2013, 328 stran. Doporučená cena 329 korun

John D. Barrow: Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte)

OBR: John D. Barrow: Sto důležitých věcí, které nevíteNěkteré věci o světě můžeme pochopit jen prostřednictvím matematiky. Kupodivu se to netýká jen exotických objektů typu černých děr, ale i záležitostí zcela všedních. Zjistíte, jaké paradoxy mohou nastat při výběru dezertu, proč obvykle čekáte v delší frontě nebo pomalejším dopravním pruhu.

Co všechno může komplikovat tak banální proces, jako je práce s kopírkou a změna velikosti stránky? Dozvíte se něco o Shakespearově slovní zásobě i o fungování vyhledávače Google a navrch ještě získáte několik tipů pro investování, ovšem pokud se vám podaří získat stroj času.

John D. Barrow: Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte). Přeložil: Jaroslav Drahoš. Vydalo nakladatelství Dokořán 2013, 304 stran. Doporučená cena 350 korun

Ian Frazier: Deník sprosté matky

OBR: Ian Frazier: Deník sprosté matkyHumoristický román z pera amerického spisovatele Iana Fraziera sleduje jeden rok v životě nevšední a svérázné hrdinky – Sprosté mámy.

Nejde o žádnou ženskou z periferie společnosti s výrazivem otrlého námořníka, která nejde pro ránu daleko, právě naopak. Je to vzorná hospodyňka, oddaná manželka a matka dvou synů, která každé ráno vstává s přáním chovat se vzorně a mluvit jako kniha. Její předsevzetí ovšem pravidelně narazí na nejrůznější úskalí běžného života.

Ian Frazier: Deník sprosté matky. Přeložila: Naďa Funioková. Vydalo nakladatelství JOTA 2013, 296 stran. Doporučená cena 298 korun

Reinhard Marx: Kapitál

OBR: Reinhard Marx: KapitálReinhard Marx, nejenom arcibiskup dříve trevírský, nyní mnichovský (od 20. listopadu 2011 kardinál), ale i profesor sociálních nauk, napsal knihu Kapitál. Záměrně ji tak nazval, protože je sám nejenom jmenovcem Karla Marxe, ale narodil se i ve stejném městě Trevíru.

Kniha Kapitál je jakousi disputací, někdy polemickou, ale místy i uznalou, zabývá se situací ekonomickou, rozvírajícími se nůžkami mezi bohatými a těmi ostatními, situací citovou, rozumovou, stavem víry a jejími vlivy i nevlivy na soudobý život. V úhrnu a ve výsledku horuje pro návrat etiky a morálky do dnešního světa.

Reinhard Marx: Kapitál. Přeložil: Hanuš Karlach. Vydalo nakladatelství Academia 2013, 212 stran. Doporučená cena 295 korun

Peter May: Skála

OBR: Peter May: SkálaSkála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století.

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí.

Peter May: Skála. Přeložila: Linda Kaprová. Vydalo nakladatelství Host Brno 2013, 392 stran. Doporučená cena 329 korun

Miroslav Stoniš: Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti

OBR: Miroslav Stoniš: Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do pamětiRomán Miroslava Stoniše je apoteózou lásky, té první, neopakovatelné, která podle vypravěče znamená ztrátu země pod nohama a cestu do nebe ve stavu beztíže. Jeho idylický vztah s nevinnou, půvabnou Rozárkou jen občas narušuje žárlivost a smutek nad nenaplněnou chlapeckou touhou a cudností jeho mladičké milé.

Láska, která nakonec nebyla na celý život, ve vypravěči přetrvává jako krásná bolest, přestože po rozchodu naváže další vztahy včetně manželství. Z kouzla své ztracené milé, s níž rozpráví ve snových, imaginativních pasážích a která se v jeho vzpomínkách stává jakýmsi prototypem čistoty, něhy a poe­zie, se nevymaní ani ve stáří.

Miroslav Stoniš: Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti. Vydalo nakladatelství PROSTOR 2013, 328 stran. Doporučená cena 280 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na duben 2013: Deník sprosté matky, Skála i Imperfekcionisté