Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kniha vytištěná mizejícím inkoustem. Musíte ji přečíst, jinak text zmizí

Tereza Andělová

Tereza Andělová

15. 10. 2012

Argentinské nakladatelství přineslo do světa literatury zajímavou novinku. Vydalo Knihu, která nemůže počkat. Název není jen obyčejnou metaforou, jak by si leckdo mohl myslet. Obsah knihy totiž po dvou měsících od prvního otevření skutečně zmizí. Ptáte se, jak je to možné?

FOTO: Čtení

Kniha, která nemůže počkat. Text vám po čase prostě a jednoduše zmizí., Foto: Barbora Bednaříková, TOPZINE.cz

Tajemství spočívá ve speciálním druhu inkoustu, kterým je Kniha, která nemůže počkat vytištěna. Ten působením vzduchu a světla skutečně zmizí. Zajisté se najdou lidé, kteří si takovou knihu koupí. Třeba jen ze zvědavosti. Přece jen jde o raritu, se kterou se nesetkáváme každý den. Ale má vydávání podobných knih vůbec nějaký smysl?

Mizející inkoust poslouží jako hnací motor

Pokud patříte k těm, kteří mají problém dočíst knihu až do konce, pak tento nápad zřejmě oceníte. Vědomí, že doba určená ke čtení se vám neustále zkracuje, je dobrou motivací vyhradit si na čtení čas. Pokud to nestihnete, pak můžete jen litovat, že jste zbytečně utratili své peníze.

Čtěte také: Herec Stránský namluvil další audioknihu. Jedná se o švédský bestseller

Knihy ovšem patří mezi předměty, které si spojujeme s trvalejší hodnotou. Kupujeme je, protože se k nim můžeme vracet anebo je půjčovat přátelům. Zkrátka počítáme s tím, že nám jsou vždy k dispozici. Navíc byly po staletí nositelkami moudrosti a vzdělanosti, tudíž k nim chováme i úctu. Udělat z literárních děl předmět jednorázové spotřeby je značně degraduje.

Navíc jednorázové knihy nejsou ekonomické a ani ekologické. Co s dílem uděláte, až inkoust zmizí? Zrecyklujete ji? Použijete ji jako deník či sešit? Dobře, ale ty si můžete pořídit i za přijatelnější cenu. Obhájit jejich existenci je zkrátka složité.

A co napsat vlastní knihu? Z amatéra spisovatelem. Poradíme vám, jak se zdokonalit v psaní

Jak zmiňuje autorka Ashe na serveru One-eleven books, důvodem, proč si koupit takovou knihu, která vám vlastně nezůstane, může být její obsah. Něco skutečně jedinečného, co vám vytře zrak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha vytištěná mizejícím inkoustem. Musíte ji přečíst, jinak text zmizí