×
TOPZINE.cz

Kniha versus seriál: 7 rozdílů ve Hře o trůny. Co si tvůrci vymysleli?

FOTO: Hra o trůny - Sean Bean - HBO
Sean Bean opět nevyhnutelně obětí krutého osudu. Zdroj: HBO

Drsný svět, struhující příběh a zajímavé charaktery. Fenomén Hra o trůny patří mezi nejúspěšnější seriály současnosti a jejho knižní předloha, Píseň ledu a ohně, je světovým bestsellerem. Liší se seriál od knihy? A pokud ano, čím a jak zásadně? TOPZINE.cz přináší odpovědi.

FOTO: Hra o trůny - Sean Bean - HBO
Ve světě Hry o trůny teče krev proudem. Zdroj: HBO

Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina je sedmidílná sága, která se stala světovým fenoménem. Čtenáři a čtenářky nyní netrpělivě očekávají šestý díl, který by měl v blízké době spatřit světlo světa. Seriálová adaptace z roku 2011 z dílny HBO si získala miliony fanoušků. Přinášíme vám sedm rozdílů mezi knihou a seriálem, které nadchly i pobouřily fanoušky po celém světě.

Proč jsou všichni tak staří?

Někteří čtenáři a čtenářky Martinovi vyčítají, že své postavy stvořil nerealisticky mladé a že se děti chovají příliš dospěle. Například Arya Stark má na začátku ságy devět let a její sestra Sansa jedenáct.

V seriálu musel být věk postav změněn, aby celý příběh působil realističtěji a tvůrci neměli problém s obsazováním herců a hereček. Velký problém by tvořily i erotické scény, obzvlášť v dějové lince Daenerys, která by je musela podstoupit v patnácti letech.

Kde se vzala Ros?

Velké zmatení způsobila u čtenářů a čtenářek sledujících seriál postava Ros, která se v knihách vůbec nevyskytuje a je výplodem fantazie tvůrců seriálu. Ros nahrazuje většinu kurtizán, které mají v příběhu nějakou roli. Tato nová postava však zabírala spoustu času na obrazovce, který se mohl věnovat důležitějším a lépe napsaným a propracovaným postavám.

FOTO: Hra o trůny
Scénami z nevěstinců v seriálu nešetří.

Kdo je Yara a kdo Asha?

Z Greyjoyových dětí jsou naživu již jenom Theon a jeho sestra Asha. Proto spoustu překvapení přineslo představení další z Greyjoyových potomků, a to dcery Yary.

Ukázalo se však, že tvůrci seriálu pouze změnili jméno této postavy z Asha na Yara, protože se domnívali, že by se Asha pletla s divokou Branovou společnicí Oshou. Nezní však Yara trochu jako Arya?

Stannis a Melisandra spolu spí?

To, co bylo v seriálu předhozeno divákům jako samozřejmost, je v knize pouze spekulací. Stannis vždy platil za navýsost čestného, spravedlivého a chladného muže, proto mnoha fanouškům a fanynkám jeho poměr s Melisandrou neseděl.

Stejný problém měli někteří fanoušci se zobrazením vztahu Renlyho s Lorasem, jejichž erotické scény se v knize na rozdíl od seriálu nikdy nedočkáme.

Proč si Robb bere samaritánku?

Talisa Maegyr z Volantisu a královna Severu? Zatímco v seriálu se mladý král Robb Stark zamiluje do krásné a neurozené Talisy, kterou si později vezme za ženu (což je obecně hodnoceno jako velmi nešťastný tah), v knize páchá stejnou chybu, avšak s dívkou urozenou a relativně bohatou – Jeyne Westerling.

Románek Talisy a Robba tedy není víc než tragicky končící love-story, kdežto v knize můžeme sledovat daleko hlubší a promyšlenější zápletku.

V dějové linii Daenerys Targaryen bylo již provedeno mnoho zásadních změn.
V dějové linii Daenerys Targaryen bylo již provedeno mnoho zásadních změn.

Matka draků ztratila draky?

Ukradení draci v Qarthu v dějové linii Daenerys byli jedním z momentů, které neměly nic společného s dějem v knize. Celá zápletka s hledáním draků se odehrála pouze v seriálu. Jednalo se o jednu z nejvíce nepochopitelných změn a z výkřiku Where are my dragons?! si dělal legraci celý internet.

V knize stejně jako v seriálu Daenerys navštěvuje Dům Neumírajících a má fascinující vizi, ve které vidíme budoucnost Západozemí a mnoha postav.

Bronn anebo Ilyn Payne?

Poté, co Jaime přijde o ruku a nahradí si ji krásnou, ale nefunkční zlatou atrapou, rozhodne se naučit bojovat levou rukou. Hledá diskrétního a spolehlivého šermíře – v seriálu je jím Bronn, oblíbený a vtipný žoldnéř. V knize si Jaime zvolí němého Ilyna Paynea, protože u něj jediného má jistotu, že nic nevyzradí.

5/5 - (2 votes)
5/5 - (2 votes)


1 Komentář Kniha versus seriál: 7 rozdílů ve Hře o trůny. Co si tvůrci vymysleli?

 1. Změn je daleko více …
  Brienne – v knize se s ní loučíme se zlomenými zápěstími a pokousaným obličejem na prahu smrti na šibenici za to, že pomáhá lannisterům

  potrestat ji tak má lady catelyn – nyní stoneheart, kterou oživil mnich místo bericka dondariona, který se vzdal reinkarnace ve prospěch lady catelyn, ale z ní je spíš zombie než cokoli jiného – díky prořízlému hrdlu nemluví

  ZÁSADNÉ chybí v seriálu tzv. STUDENORUKÝ – právě ten, který branovi, hodorovi a zbytku skupiny pomůže proti nemrtvími při cestě za „čarostromem“, který na branna čeká – johen neumírá jsem přesvědčen, protože jim právě pomáhá studenoruký – temná studená postava na obřím losovi …

  stannis v knize stále žije – úplně nesmyslně brutální upálení shireen, dcery stannise – to je super úlet – shireen je v knize na černém hradu …

  atd. atd. kniha je o mnoho lepší, seriál je tak ochuzený – a také linie BOLTONÚ v seriálu je trapná – ramsay se žení, ale s nastrčenou dvojnicí ARYI STARK – SANSA vládne zatím úplně v klidu v údolí a čeká, co malíček vymyslí – její přítomnost na SEVERU je úplný nesmysl – no je to škoda – daeneris, tyrion i jorah mormont také prožívají své příběhy jinak

  vůbec se v seriálu neobjevilo – POZOR – možná VELKÝ SPOILER – že tyrion na své cestě za daeneris potkává synovce deneris malého aerona targaryena spolu s jeho ochráncem jonem conningtnem a vymyslí spolu plán, jak se v budoucnu spojí on dorne a daeneris s draky a dobíjí západozemí … no prostěěěěě -seriál je totální shit oproti knize a Martin se dle mého spáchal obří spisovatelský hřích :(

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..