Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kevin Spacey: Životopis herce, který zamlada býval učiněný ďábel

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

22. 5. 2012

Kevina Spaceyho zná díky jeho šarmu a obrovskému talentu celý svět. Věděli jste ale, že tento decentní a inteligentní herec v mládí zapálil své sestře domeček a byl vyhozen ze školy?

FOTO: Kevin Spacey

Tvář Kevina Spaceyho je známá každému filmovému fanouškovi. Zdroj: distributor filmu

Kevin Spacey Fowler se narodil 26. července 1959 v New Jersey. Byl nejmladším ze tří dětí a jednoznačně tím nejzlobivějším. Snad i proto, že se celá rodina velice často stěhovala. „Nenáviděl jsem svého otce, nenáviděl jsem ho za to věčné stěhování, za ty zatracené rituály, kdy jsem musel stále začínat znovu, všude jsem byl nováček a hledal cestu, jak se začlenit do nového prostředí. Nepoznal jsem opravdový domov, těžko hledal sám sebe,“ vzpomíná dnes herec s hořkostí.

Když jednoho dne zapálil své sestře domeček na stromě, pohár trpělivosti jeho rodičů přetekl. Kevin byl poslán na vojenskou akademii do Northridge, po pár měsících však putoval zpět domů. Ze školy ho totiž vyhodili, protože mrštil po svém spolužákovi pneumatiku.

Herecké začátky byly krušné

Na střední škole se naštěstí mladý výtržník uklidnil a přebytečnou energii začal vkládat do amatérského divadla. Protože cítil, že jako správný herec by měl mít i herecké jméno, přijal příjmení své babičky za svobodna. Věnoval se také napodobování celebrit – nejraději prý imitoval Jamese Stewarta a Johnnyho Carsona. Přestože často zanedbával studium na úkor divadla, nakonec školu úspěšně zvládl. Dokonce přednesl závěrečnou řeč při slavnostním ukončení.

[youtube_660]6Q3ltyPJJMQ[/youtube_660]

Krátce studoval na losangeleské univerzitě, zanedlouho ho to ale omrzelo. Nechal se zapsat do dramatického programu Juilliard, ani tam však dlouho nevydržel, nechtěl se o hraní jen učit, chtěl konečně ukázat, co umí. Prosadit se v Hollywoodu však vůbec nebylo jednoduché. Mladý Kevin začínal jako osobní asistent, jehož náplní práce bylo vařit kávu a zvedat telefony. Později se věnoval pouze divadlu a herecké příležitosti ho zavedly i do New Yorku. Tam ovšem neměl kde bydlet a  musel přespávat u svých přátel na pohovce.

Přelom v jeho životě nastal, když se osobně seznámil s Jackem Lemmonem. Na legendárního herce, který byl už od dětství jeho velkým vzorem, vzpomíná Kevin dodnes. Právě s jeho pomocí získal hned několik významnějších divadelních rolí, díky nimž si ho veřejnost konečně všimla, a později také svou první filmovou roli. Prosadit se v Hollywoodu však nikdy nebylo snadné – ani pro tohoto charismatického suveréna.

Po deseti letech ve filmovém průmyslu konečně přišel první úspěch. Dlouhé čekání na něj ovšem stálo za to. Kevin získal Oscara za vedlejší roli ve snímku Obvyklí podezřelí. V témže roce si zahrál i ve filmech Sedm a Smrtící epidemie. Oba byly velmi úspěšné a sláva na sebe nenechala dlouho čekat. Kevin však nadále zůstal věrný divadlu a i nyní tvrdí, že je pro něj prioritní.

FOTO: Kevin Spacey ve filmu Svět podle Prota

Ve snímku Svět podle Prota si zahrál mimozemšťana.

V roce 1999 přišla role v dramatu Americká krása, veleúspěšném počinu režiséra Sama Mendese, který je dodnes kritiky označován za jeden z nejlepších snímků vůbec. Pro Kevina znamenal ještě větší slávu a druhého Oscara – tentokrát za nejlepšího herce v hlavní roli. „Tohle mi rozhodně zlepšilo den,“ vtipkoval, když si pro zlatou sošku přišel na pódium. Ocenění si ovšem neponechal, věnoval jej Jacku Lemmonovi, který už nebyl pouze jeho vzorem, ale i jedním z nejlepších přátel.

Ženy svádí pomocí netradiční metody

V následujících letech si už mohl role vybírat. Mohli jsme ho vidět ve snímcích Pošli to dál, Svět podle Prota či v životopisném filmu Beyond the Sea, který režíroval sám Kevin. Pojednává o životě zpěváka Bobbyho Darina a herec jej věnoval své matce, která Darina zbožňovala. Bohužel se však již nedožila premiéry.

O svém osobním životě herec příliš rád nehovoří. „Ne že bych si chtěl budovat nějakou tajemnou image. Myslím, že čím méně o mně víte, tím snadněji vás přesvědčím o tom, že jsem opravdu ta osoba, kterou vidíte na obrazovce či na jevišti,“ tvrdí.

FOTO: Kevin Spacey ve filmu Father of Invention

Poznali byste herce s plnovousem?

Nikdy se neoženil a nemá děti, proto lidé mnohdy předpokládají, že je gay. On však tvrdí, že to není pravda. „Pro ženy je to výzva,“ směje se, „chtějí být ty, co mou orientaci změní. Tak je nechávám.“

V současnosti žije Kevin se svým psem v Londýně, kde pracuje jako umělecký ředitel divadla Old Vic. „Žiji svůj sen,“ říká, „pracuji se zajímavými lidmi, kteří jsou divadlu opravdu oddaní. Dělám přesně to, co chci dělat.“ Stále se objevuje v amerických filmech, kvůli nimž i cestuje do Los Angeles, doma se ale cítí v Londýně. Uvažuje dokonce o britském občanství. Jisté je, že pokud si o něj zažádá, získá Velká Británie do svých řad herce s velkým H.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kevin Spacey: Životopis herce, který zamlada býval učiněný ďábel