Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Letní keltské slavnosti na Nižboře, zábava i ponaučení

Hana Chytrá

Hana Chytrá

21. 7. 2010

FOTO: Zámek v NižboruNa zámku Nižbor se v sobotu 24. července uskuteční další ročník oslav keltského svátku hojnosti Lughnasad, které pořadají Ústav archeologické památkové péče středních Čech a obec Nižbor. Nejen příznivci  Keltů tak v Informačním centru keltské kultury oslaví svátek boha Lugha, který Keltové spojovali s rituály konanými pro ochranu úrody před sklizní.

FOTO: Zámek v Nižboru

Zámek v Nižboru, Zdroj: archiv Nižboru

Připraven je zajímavý program. Slavnosti budou zahájeny ve 14 hodin a návštěvníci se mohou těšit na odpoledne plné hudby, tance, soubojů, her, řemesel a zábavy. Dětem bude opět k dispozici archeologická dílna, ve které budou objevovat poklady ukryté pod zemí. Na nejmenší čeká rovněž poutavé pohádkové představení.

FOTO: Oslava Svátku Lughnasad v Nižboru

Oficiální plakát k akci, Zdroj: ÚAPP středních Čech

Každý návštěvník si rovněž bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla nebo jen sledovat ukázky kovářství, šperkařství, řažby mincí v podání keltského sdružení Boiové a Fergunna. Premiérově se na Nižboře představí hudební skupina Vintage wine s repertoárem skladeb inspirovaných irsko-skotskými motivy. Milovníci dobového tance si jistě přijdou na své až se na pódiu objeví tanečníci ze skupiny GAL-TIR. Divákům se rovněž naskytne jedinečná možnost se vybrané tance pod vedením profesionálů naučit.

Připraveno je bohaté občerstvení v Taverně u ruky. Bojové souboje přinesou zábavu i napětí a diváci se na chvíli přenesou do dob Keltů a Římanů. Multimediální expozice infocentra zároveň návštěvníky seznámí s každodenním životem a kulturou Keltů, kteří měli jedno ze svých mocenských center právě nedaleko Nižboru – na proslaveném oppidu Stradonice.

Jak dospělí, tak děti, kteří v sobotu na Nižbor přijdou, se mohou těšit na pohodové odpoledne a podvečer ve společnosti Keltů, tance, šikovných řemeslníků a krásné hudby. Přijďte tedy i vy pobavit se do Informačního centra keltské kultury a oslavit tak keltský letní svátek Lughnasad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní keltské slavnosti na Nižboře, zábava i ponaučení