Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kdo je Muž na větvi? Lidová moudrost a sexuální magie v Ypsilonce

Redakce

Redakce

15. 5. 2012

Jan schmidYpsilonka otevře dveře zábavnému vícegeneračnímu kabaretu. Inscenace, jež vyrostla pod rukama Jana Schmida, možná pomocí pohledu do minulosti umožní pochopit přítomnost. Jako host vystoupí Oldřich Navrátil.

FOTO: Herecké obsazení Muže na větvi

V mezigenerační hře si zahraje i spousta hereckých generací Zdroj: Miroslav Čepelák, Studio Ypsilon

Inscenace již ve svých zárodcích prošla mnoha transformacemi, a to především v názvu. Hledání názvu se nakonec ustálilo na Muži na větvi, který se jako metafora několikrát objevuje v původní knize.

Předlohou pro tuto inscenaci byla kniha Jana Schmida Život v závorce aneb Prvobytně pospolná místa v Čechách, jež vyšla v roce 2008. Příběh je poskládán z autorových vzpomínek, reálných i abstraktních postav a situací.

Přečtěte si: Hořká komedie o osudech herců na prknech Ypsilonky

Jde o náhled do společnosti 50. a 60. let v jiném než komunistickém spektru, což je nezvyklý pohled na téma této doby. Hlavní myšlenka zdůrazňuje vnitřní svobodu, příběhy izolovaných prvobytně pospolných míst a lidovou moudrost.

Děj bude rozehráván jednotlivými minipříběhy. Vypráví o událostech kolem lidového mudrce Karla Drahoňovského (Oldřich Navrátil). Vše se točí okolo tvrze v Jizerských horách, kde se po II. světové válce začali srocovat nejrůznější lidé, jak prostí, tak intelektuální. Poprvé diváci mohou inscenaci vidět v neděli 20. května.

Nepřehlédněte: Ypsilonka, scéna s bohatou historií

Téměř celá hra vznikla metodou improvizace a jen minimálních předpříprav. Můžeme se tedy těšit na formu autorského divadla. Střety různých generací budou umocněny ve skocích mezi dobou tehdejší a dnešní. V nechronologickém ději se však bude dát dobře orientovat díky hudebnímu zázemí Miroslava Kořínka.

FOTO: Foto ze zkoušky Muže na větvi

Oldřich Navrátil s nasazením zkouší hlavní roli

V tomto vícegeneračním kabaretu se můžeme těšit nejen na ztvárnění reálných postav (režisér Vláčil, historik umění Nuska, propagátor sexuální magie Hloucha atd.), nýbrž i abstraktních a metaforických (duch Jizerských hor).

Jan Schmid zahraje sám sebe

V inscenaci se objeví dokonce Jan Schmid, a to hned dvakrát. Jednak osobně, poté v mladší verzi, jež dostal za úkol ztvárnit Petr Vršek. Málokterý herec se může chlubit tím, že si zahrál režiséra celé hry.

Herecké obsazení bude tedy vskutku zářivé, jak se sluší a patří pro poslední premiéru této sezóny. Jeviště bude neustále plné herců, zábavy a hudby.

Muž na větvi aneb Slavnost na horách či Prvobytně pospolné místo v Čechách

Studio Ypsilon

Autor: Jan Schmid a kol.

Režie: Jan Schmid

Hrají: Oldřich Navrátil, Petr Vršek, Jana Synková, Petr Vacek, Jakub Slach, Renata Rychlá, Jan Jiráň, Barbora Vyskočilová, Pavel Nový a další

Premiéry: neděle 20. a čtvrtek 24. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo je Muž na větvi? Lidová moudrost a sexuální magie v Ypsilonce