×
TOPZINE.cz

Kdo je Muž na větvi? Lidová moudrost a sexuální magie v Ypsilonce

Jan schmidYpsilonka otevře dveře zábavnému vícegeneračnímu kabaretu. Inscenace, jež vyrostla pod rukama Jana Schmida, možná pomocí pohledu do minulosti umožní pochopit přítomnost. Jako host vystoupí Oldřich Navrátil.

FOTO: Herecké obsazení Muže na větvi
V mezigenerační hře si zahraje i spousta hereckých generací Zdroj: Miroslav Čepelák, Studio Ypsilon

Inscenace již ve svých zárodcích prošla mnoha transformacemi, a to především v názvu. Hledání názvu se nakonec ustálilo na Muži na větvi, který se jako metafora několikrát objevuje v původní knize.

Předlohou pro tuto inscenaci byla kniha Jana Schmida Život v závorce aneb Prvobytně pospolná místa v Čechách, jež vyšla v roce 2008. Příběh je poskládán z autorových vzpomínek, reálných i abstraktních postav a situací.

Přečtěte si: Hořká komedie o osudech herců na prknech Ypsilonky

Jde o náhled do společnosti 50. a 60. let v jiném než komunistickém spektru, což je nezvyklý pohled na téma této doby. Hlavní myšlenka zdůrazňuje vnitřní svobodu, příběhy izolovaných prvobytně pospolných míst a lidovou moudrost.

Děj bude rozehráván jednotlivými minipříběhy. Vypráví o událostech kolem lidového mudrce Karla Drahoňovského (Oldřich Navrátil). Vše se točí okolo tvrze v Jizerských horách, kde se po II. světové válce začali srocovat nejrůznější lidé, jak prostí, tak intelektuální. Poprvé diváci mohou inscenaci vidět v neděli 20. května.

Nepřehlédněte: Ypsilonka, scéna s bohatou historií

Téměř celá hra vznikla metodou improvizace a jen minimálních předpříprav. Můžeme se tedy těšit na formu autorského divadla. Střety různých generací budou umocněny ve skocích mezi dobou tehdejší a dnešní. V nechronologickém ději se však bude dát dobře orientovat díky hudebnímu zázemí Miroslava Kořínka.

FOTO: Foto ze zkoušky Muže na větvi
Oldřich Navrátil s nasazením zkouší hlavní roli

V tomto vícegeneračním kabaretu se můžeme těšit nejen na ztvárnění reálných postav (režisér Vláčil, historik umění Nuska, propagátor sexuální magie Hloucha atd.), nýbrž i abstraktních a metaforických (duch Jizerských hor).

Jan Schmid zahraje sám sebe

V inscenaci se objeví dokonce Jan Schmid, a to hned dvakrát. Jednak osobně, poté v mladší verzi, jež dostal za úkol ztvárnit Petr Vršek. Málokterý herec se může chlubit tím, že si zahrál režiséra celé hry.

Herecké obsazení bude tedy vskutku zářivé, jak se sluší a patří pro poslední premiéru této sezóny. Jeviště bude neustále plné herců, zábavy a hudby.

Muž na větvi aneb Slavnost na horách či Prvobytně pospolné místo v Čechách

Studio Ypsilon

Autor: Jan Schmid a kol.

Režie: Jan Schmid

Hrají: Oldřich Navrátil, Petr Vršek, Jana Synková, Petr Vacek, Jakub Slach, Renata Rychlá, Jan Jiráň, Barbora Vyskočilová, Pavel Nový a další

Premiéry: neděle 20. a čtvrtek 24. květnaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..