Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Studio Ypsilon – komorní scéna s bohatou historií

Eva Síčová

Eva Síčová

3. 2. 2011

FOTO: Logo Studia YpsilonYpsilonka oslavila nedávno 45. výročí. Svou svěžest a mladistvý dojem tímto neztrácí. Do srdce studia se zapsalo mnoho známých herců zvučných jmen, režisérských osobností a pevná vůle zakladatele Jana Schmida. Dnes Studio Ypsilon sídlí ve Spálené ulici v Praze, ale původní domovinou zůstává Liberec. Zde se tvořily základy budoucího úspěchu malé, ale důležité divadelní scény.

FOTO: Logo Studia Ypsilon

Logo Studia Ypsilon Zdroj:ypsilonka.cz

Studio Ypsilon vzniká v Liberci roku 1963 jako nezávislá amatérská experimentální skupina v podmínkách vojenského útvaru. Počátky divadla jsou spojeny s hraním ve vojenských kinosálech a spoluprací se Severočeským loutkovým divadlem. Již zde se začínají tvořit základy herecké rodiny Ypsilonky. Přicházejí členové Divadla F. X. Šaldy, nejdříve Bohuslav Maršík a pozdějí také Jana Synková, která zde působí dodnes (Pygmalión).

FOTO: Martin Dejdar

Martin Dejdar

První divadelní inscenace byla Encyklopedické heslo XX. století a poté autorská adaptace Carmen, Carmen nejen podle Bizeta. Jan Schmid vytváří improvizační vložky Takzvané večery na přidanou. Ypsilonka se dále rozrůstá o hostující režiséry (Jan Kačer, Jan Grossmann) a postupně se dostává za hranice Liberce. Hostuje po celé zemi se svými stěžejními inscenacemi, mezi které patří Shakespearův Mackbeth, Geyova Žebrácká opera a především Schmidův Život a smrt K. H. Máchy. Spolupracuje také s divadly hlavního města Prahy až do roku 1978, kdy se sem po patnácti letech své činnosti stěhuje napořád.

FOTO: Jiří Lábus

Jiří Lábus

Ypsilonka proslula díky plejádě herců, kteří ji nejen poctili svou přítomností, ale kteří jí zůstali věrní. Mezi ty nejznámější patří hlavně komediální herci Jiří Lábus (se kterým zde působil také Oldřich Kaiser), Martin Dejdar (Rusalka), Jiří Schmitzer (Praha stověžatá), Petr Vacek (Prodaná nevěsta) či Jaroslava Kretschmerová (Hlava medúzy).

FOTO: Jan Schmid

Zakladatel Ypsilonky Jan Schmid

Ypsilonka si po celá léta udržuje svou mladistvou a svěží atmosféru. Přesvědčit se o tom můžete v interiéru divadla, které se nachází ve Spálené ulici, číslo popisné 16, společně s kavárnou Ypsilon Café. Suterénní divadlo má dvě scény. Menší komorní inscenace zhlédnete na Malé scéně a větší divadelní kousky v hlavním sále. Papírové písmeno Y v nadživotní velikosti vás bude provázet i zde společně s kulisami her (např. Drama v kostce – čtyři papírové sochy z fotografií herců ve své roli ). Se symbolickým Y se také vyfotografovali všichni stálí herci Ypsilonky. I po více jak 45 letech působení zde vládne dětská hravost a barevná rozpustilost.

FOTO: Sál Studia Ypsilon

Divadelní sál Ypsilonky

Nejdéle uváděná inscenace je Hlava medúzy, která 2. února oslavila 15 let od své premiéry. Parodické komedie o milostvém trojúhelníku se na žádost Jana Schmida režijně ujal Milan Lasica. Jeho správná volba svědčí o dlouholeté úspěšnosti této hry.

FOTO: Divadelní plakát Studia Ypsilon

Divadelní plakát Studia Ypsilon

Oslavy 45. výročí Studia Ypsilon symbolicky zakončila výstava divadelních plakátů režiséra a výtvarníka Jana Schmida v prestižní galerii Muzeum Kampa, která zde potrvá do 13. února. Zajímavostí této výstavy jsou hlavně komentované prohlídky samotným zakladetem Ypsilonky, Janem Schmidem, kterého doprovází jeho herečtí kolegové. Tyto prohlídky proběhnou ve čtvrtky 3. a 10. února, vždy od 13. hodin.

Studio Ypsilon

Ředitel, zakladatel, režisér: Jan Schmid

Herci: Martin Dejdar, Petr Vacek, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Jaroslava Kretschmerová, Jana Synková, Jiřina Vacková, Pavel Nový, Jakub Slach, Jana Šteflíčková, Martin Janouš, Lenka Loubalová, Markéta Planková, Petr Vršek a další

Hry: Rusalka nejen podle Dvořáka, T.G.M, Drama v kostce, Babička se vrací, Faust a Markétka, V sedmém pádu, Vdovou proti své vůli, Prodaná nevěsta, Deadline, Pygmalión, Kam vítr tam pláž,  Nadsamec Jarry, Svatá rodina, Tmavomodrý svět (naruby) a další



Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studio Ypsilon – komorní scéna s bohatou historií