Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Káva je nápoj pro každou příležitost. Jaká je její historie v Čechách?

Redakce

Redakce

2. 8. 2010

Co si dát s přáteli, když na víno není nálada a na čaj chuť? No přece kávu! Klasický český turek (který má s tureckou kávou pramálo společného) už ale zdaleka není to jediné, co se v českých domácnostech a kavárnách popíjí. Frappé, latté, espresso, moccaccino…  Postavte na kafe!

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Něco z historie

Poprvé se u nás káva objevila údajně koncem 16. století, kdy ji v Cařihradu objevil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Mezi širší vrstvy obyvatelstva se ale tento voňavý nápoj rozšířil až mezi světovými válkami, tedy v dobách docela nedávných, a to hlavně díky rozkvětu kaváren jakožto oáz klidu pro literáty a intelektuály.

Bohužel po druhé světové válce přišel i kávový úpadek a lidé se museli spokojit s náhražkami v podobě cikorky nebo melty.

Od sametové revoluce dodnes se ale situace na trhu podstatně změnila, výběr se rozšířil a druhů kávy je nespočet. Dnes už se káva nepije jen pro své povzbuzující účinky, i když i takové využití je rozšířené. Kdekterý student už jistě ocenil lahodný nápoj, když si noc před zkouškou cpal do hlavy vědomosti a v bdělém stavu se udržoval díky kofeinu. Káva má ale především skvělou chuť a podmanivou vůni. A navíc jednu jedinečnou vlastnost: ať už si ji dopřáváte sami v pohodlí domova, s přáteli v kavárně, nebo ráno k snídani, dokáže dodat okamžiku výjimečnou atmosféru.

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Druhy kávy

Klasický český turek se připravuje jednoduše. Mletou kávu zalijeme přiměřeným množstvím vody těsně před bodem varu.

Pravá turecká káva se ale připravuje v tzv. džezvě – malé konvičce. Do této nádoby nalijeme 100 ml vody a přidáme 7 g kávy (případně i lžičku/kostku cukru). Nápoj přivedeme k varu, a jakmile zpění, odstavíme ho a necháme pěnu spadnout. Celý proces vaření opakujeme ještě dvakrát a teprve potom kávu naléváme a podáváme.

Asi nejrozšířenějším druhem kávy je dnes espresso, které se připravuje pomocí kávovaru. Důležité je, že se při přípravě espressa káva nezalévá vroucí vodou, nýbrž vodou o teplotě přibližně 90 °C. U pravého italského espressa je dokonce daná doba, za kterou by měla voda protéci přes kávu – mělo by to být přesně 25 vteřin. Tak stopky do ruky a hurá na to.

Šálek kávy, Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Pro milovníky sladší kávy bylo vymyšleno moccaccino. Jedná se o nápoj smíchaný z espressa a čokoládového sirupu v poměru menším než 1:2, dolitý šlehačkou nebo mlékem.

Z espressa můžeme vyčarovat i cappuccino. Stačí, když k takto připravené kávě přidáme stejný díl mléka a mléčné pěny. V ideálním případě obojí vychlazené, capuccino by se totiž mělo dát ihned po přípravě pít, aniž by člověk riskoval spálený jazyk.

Ještě více mléka obsahuje latté. Horké mléko našleháme, část ho nalijeme do sklenice (můžeme přidat i například vanilkové nebo skořicové aroma) a pak pomalu lijeme kávu. Navrch dolijeme zbytek našlehaného mléka a můžeme podávat.

Druhy kávy, Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

S rozšiřováním kávové nabídky došlo ještě k jedné zásadní změně: kávu už dávno nemusíme pít jen horkou. Frappé je obzvlášť v aktuálních horkých dnech oblíbenou alternativou osvěžujících ledových nápojů. Jeho příprava je navíc úplně jednoduchá. Pokud se spokojíte s amatérským frappé, postačí do z poloviny plného krabicového mléka přidat vychlazenou kávu, podle chuti cukr, zašroubovat krabici a pořádně protřepat, aby se vytvořila pěna. Pokud si berete frappé na cesty, nezapomeňte ještě na led.

Na závěr mi nezbývá, než vám popřát dobrou chuť. Ať už si dáte kávu s mlékem, nebo černou, horkou, nebo ledovou… Vychutnejte si ji!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Káva je nápoj pro každou příležitost. Jaká je její historie v Čechách?