Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Karel Šiktanc: Seifertovy verše nás učily věřit v poezii

Redakce

Redakce

5. 11. 2011

FOTO: Karel Šiktanc!Rozhovor! Básník Karel Šiktanc je jediným laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, který byl oceněn dvakrát. V letošním roce se porota rozhodla ocenit jeho knihu Nesmír. Přečtěte si rozhovor, který vznikl při brífinku v rezidenci pražského primátora!

FOTO: Karel Šiktanc

Karel Šiktanc (druhý zleva) při udělení Ceny Jaroslava Seiferta, která se pojí s příjemnou finanční odměnou, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Považujete Nesmír za vrchol své tvorby?

Na to vlastně neumím odpovědět. Pro mne byla vždy nejdůležitější poslední kniha, protože té jsem plný, tou žiju, ta ve mně doznívá. Tvorba není pohoří, a tak vlastně vždy začínáte znovu. Chcete vytvořit něco nového, svého, ze sebe.

Podívejte se také na fotogalerii z udílení Ceny Jaroslava Seiferta!

Co znamená slovo nesmír?

Jsou v něm obsaženy dva významy. Nesmírnost života, nádhera skutku žití, která je často krutá a těžká. A vedle toho určitá nesmiřitelnost s osudem, který je dán. Všichni se ptáme, proč tu jsme. Něco z tohoto tázání je obsaženo v touze nesmířit se s osudem a s tím, že skončí. Já ve svých letech už mám právo říct, že se s tím smířit nechci. Nesmír je tedy název trochu dvousečný.

Jak jste vnímal Cenu Jaroslava Seiferta před dvaceti lety a jak ji vnímáte dnes?

 

FOTO: Karel ŠiktancRadost je stejná, ale hodně se změnily podmínky, za nichž je cena udělována. Tenkrát například jeden z členů poroty, Václav Havel, navrhoval laureáta z vězení. Pro mě to tehdy bylo nádherné v tom, že bylo jasné, že už se může mluvit. Měl jsem napsané nějaké knihy a byl jsem šťastný, že kniha byla oceněna lidmi, kteří měli stejný osud a názory jako já.

Jak se od té doby změnila literatura?

Dnes je to samozřejmě jiné v té mnohosti a pestrosti. A všechno se navíc plácá dohromady, jako o literatuře se píše i o zábavném čtení či červené knihovně. Nikdy se různé typy literatury nesypaly na jednu hromadu, je to pak velmi nepřehledné.

Jaký je váš vztah k básníku Jaroslavu Seifertovi?

Mám velikou radost, že je to právě Seifertova cena, protože jsem u něj tiskl svou první básničku a on pak doporučil mou první knížku k vydání. Jeho tvorba nás učila věřit v poezii.

Karel Šiktanc (1928) je básník, autor pohádek, překladatel, dvojnásobný laureát Ceny Jaroslava Seiferta (1989, 2011): nejprve za sbírku Srdce svého nejez, letos za sbírku Nesmír. Prezident republiky mu v loňském roce udělil medaili Za zásluhy.

Studoval na Amerlingově učitelském ústavu a Vysoké škole pedagogické, kterou však roku 1950 opustil a začal se věnovat redaktorské práci. Od roku 1961 byl šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta, o deset let později z něj sám odešel a v následujících letech vystřídal mnoho povolání, nesměl publikovat. Po revoluci byl předsedou nově vzniklé Obce spisovatelů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Šiktanc: Seifertovy verše nás učily věřit v poezii