Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v srpnu za literaturou? Vydejte se na palubu lodi i Literární Zarafest

Tereza Andělová

Tereza Andělová

2. 8. 2013

Ani ve druhé polovině prázdnin nebude o literaturu nouze. Kromě autorských čtení se můžete těšit mimo jiné na třídenní Literární Zarafest či festival věnovaný malým nakladatelstvím.

V srpnu se za literaturou můžete vypravit i do přírody. Foto: Eva Müllerová, TOPZINE.cz

Ars Poetica 2013 (27. července – 5. srpna 2013, Ježkov u Zábřezí, okres Trutnov)

Letošní desátý ročník literárně-výtvarného setkání Ars poetica 2013 právě probíhá ve východních Čechách a potrvá až do 5. srpna. Zájemci si mohou poslechnout přednášky o významných českých spisovatelích. Probírat se bude například tvorba Ludvíka Kundery, Tadeáše Birona a Konstantina Biebla.

Autorské čtení básníků ze skupiny Fantasía (13. srpna 2013, Praha)

V horkých letních dnech každého potěší venkovní podvečerní akce. Pražská (A)VOID Floating Gallery navíc nabízí netradiční venkovní prostor – palubu lodi. V polovině srpna na ní proběhne autorské čtení básnické skupiny Fantasía, kterou tvoří tři mladí muži – Kamil Bouška, Adam Borzič a Petr Řehák.

Malý festival malých nakladatelství v Domě čtení (14. srpna 2013, Praha)

Chcete si rozšířit obzory a dozvědět se víc o malých českých nakladatelstvích? Navštivte festival v pražském Domě čtení. Můžete si vyslechnout zajímavosti z oblasti knižního designu a získáte povědomí o alternativní tvorbě mimo oficiální literární proud. Mezi hosty bude například Karolina Voňková z nakladatelství Lipnik či Dan Jedlička z nakladatelství Perplex.

FOTO: Knihovna

Na Malém festivalu malých nakladatelství si můžete pořídit nové úlovky do své knihovny. Zdroj: sxc.hu

Festival tvoří kromě přednášek i prodejní výstava. Vystoupí Jaromír Typlt a Pavel Novotný s dadaistickou básní Kurta Schwitterse Ursonate. Závěr večera bude patřit hudbě v produkci DJ Funkensteina.

Večer časopisu H_aluze (20. srpna 2013, Praha)

Další srpnová akce na palubě (A)VOID Floating Gallery nabídne porci tvorby osobností spojených s časopisem H_aluze. Číst budou Ivan Pasadena a Josef Straka ze skupiny Vložte kočku. O hudební doprovod se postará Tomáš Čada s hudebním uskupením SEW!

Kozí mejdan (21. – 25. srpna 2013, Milkovice u Libáně – okres Jičín)

Nebaví vás komerční festivaly? Máte chuť se v létě trochu seberealizovat a vyčistit si hlavu od každodenních starostí? Zúčastněte se Kozího mejdanu na statku! Vystoupit na něm může každý, a to prakticky s čímkoliv. Vítaná jsou nejen literární, ale i hudební či divadelní vystoupení. Festival se odehrává uprostřed přírody bez stánkařů či ochranky, zajištěné je vegetariánské stravování a možnost stanování.

Uvedení zářijového čísla Biblia s literárním programem (28. srpna 2013, Praha)

Zářijové číslo BIBLIA, samostatné přílohy Literárních novin, se představí v předpremiéře již na konci srpna. Básnířka Kateřina Rudčenková uvede svou prozatím nevydanou sbírku. Dalšími hosty budou docent Jan Halada z Fakulty sociálních věd UK a šéfredaktor BIBLIA Jaroslav Císař, který promluví o historii knižních veletrhů.

Básníci Ticha (31. srpna 2013, Turnov)

Festival pod širým nebem Básníci ticha sice není literárním setkáním, ale přesto stojí i zde za zmínku. Událost prezentovaná jako pocta Milanu Hlavsovi, zakladateli undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe, potěší nejen hudební fanoušky, ale i milovníky krásných slov. Vystoupí zde skupiny s  poetickými texty, které se mnohdy neubrání srovnání s poezií. Za všechny jmenujme například kapely Zrní či Budoár staré dámy.

Literární Zarafest (29. – 31. srpna 2013, Děčín)

Konec prázdnin můžete oslavit na Literárním Zarafestu, který proběhne v poslední srpnové dny. Na programu jsou nachystaná autorská čtení (vystoupí například Sylva Fischerová či Michal Hvorecký), performance (BioMasha), vernisáže (Ukradená galerie) i koncerty (Vložte kočku).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v srpnu za literaturou? Vydejte se na palubu lodi i Literární Zarafest