Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Básník a překladatel Ludvík Kundera, intelektuál i avantgardní umělec

Alena Nová

Alena Nová

3. 9. 2010

FOTO: LilieČeská literární scéna ztratila další významnou osobnost. Básník, překladatel, redaktor, autor divadelních her, výtvarník a teoretik umění Ludvík Kundera zemřel 17. srpna v Boskovicích ve věku úctyhodných devadesáti let.

FOTO: Lilie

Ilustrační foto, Zdroj: babblingbrookphotography.com

„Ludvíka Kundery jsem si velmi vážil jako spisovatele i jako překladatele. Odchází s ním kus české duchovní historie,“ uvedl pro ČTK spisovatel, dramatik a první polistopadový prezident Václav Havel. Bratranec světově proslulého Milana Kundery byl známý především jako znalec a editor díla Františka Halase a jako překladatel tvorby Bertolda Brechta, s nímž se osobně znal.

Bohemista, germanista z Brna

FOTO: Ludvík Kundera

Ludvík Kundera, Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Brněnský rodák Ludvík Kundera (22. 3. 1920 – 17. 8. 2010), od mládí nadšený pro avantgardní poezii, vystudoval češtinu a němčinu na Filozofické fakultě MU v Brně. Ještě za války se podílel na založení surrealistické skupiny Ra. Spřátelil se s Františkem Halasem, k němuž se pak po celý život hlásil jako ke svému učiteli. Po válce se stal redaktorem časopisu Blok, v první polovině padesátých let pracoval v redakci Hosta do domu.

V dalším období se věnoval zejména spisovatelské a překladatelské činnosti. Na sklonku šedesátých let působil jako hlavní dramaturg činohry Státního divadla v Brně (dnes Národní divadlo v Brně). Překládal básnická, prozaická i dramatická díla německy píšících autorů a zároveň zpřístupnil texty Františka Halase, Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína, Konstantina Biebla a jiných básníků německým čtenářům.

Zakázaný umělec a samizdat

V sedmdesátých letech, kdy nesměl publikovat, se zasloužil o samizdatovou prezentaci českých i německých básníků a výtvarníků. Literární činnosti se dále věnoval pod pseudonymem. „Dokázal inspirovat spoustu dalších, zejména mladších umělců. A takovým povzbuzovatelem zůstane navždy,“ řekl pro ČTK spisovatel a dramatik Milan Uhde.

Za přiblížení české a německé kultury získal Ludvík Kundera v roce 2002 na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku cenu za celoživotní dílo. V den státního svátku 28. října 2007 mu prezident republiky Václav Klaus udělil státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. V loňském roce jeho tvorbu ocenila Nadace Charty 77 Cenou Jaroslava Seiferta za celoživotní literární dílo.

Poslední rozloučení s Ludvíkem Kunderou se konalo 26. srpna v Brně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Básník a překladatel Ludvík Kundera, intelektuál i avantgardní umělec