Menu
TOPZINE.cz
Tipy na výlety v ČR

Kam na rande? Na hvězdárnu, in-line stezku nebo do pralesa

Šárka Braumová

Šárka Braumová

12. 7. 2010

Topzine.cz vám přináší druhý díl článku Kam na rande, ve kterém navštívíme zbývající kraje ČR – Královéhradecký, Pardubický, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký. Opět vám přinášíme tipy na místa, která byste si se svým partnerem nebo partnerkou neměli nechat ujít.

západ slunce, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Královéhradecký kraj

Obdivujete podmořský svět, ale k potápění jste zatím neměli příležitost? Pak navštivte Dům EnviHradci Králové, kde se nachází největší sladkovodní akvárium v Evropě. Nádrž se 130 tisíci litry vody obývá přes 500 ryb a přibližně tisíc mláďat. Součástí expozice je i deštný prales ze Střední a Jižní Ameriky. Budete dýchat vzduch s téměř 90% vlhkostí, obdivovat rozmanité druhy orchideí a bromélií a také vás může zastihnout tropický déšť.

Vraťte se zpátky do dětských let, kdy byl hrdinou Večerníčku Loupežník Rumcajs. Navštivte Jičín. Nejen město pohádky, ale místo, kde má Rumcajs dodnes svojí ševcovskou dílnu. Je tu s ním i Manka a Cipísek a společně opravují boty kolemjdoucím. Nevěříte? Přesvědčte se.

Loupežník Rumcajs, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pardubický kraj

Hvězdám se od pradávna přikládala čarovná moc. Proč tedy nevyrazit na hvězdárnu do Pardubic? Odhalte společně tajemství vesmíru a pozorujte oblohu posetou tisíce hvězdami. Naučte se také rozpoznávat některá souhvězdí a ohromte svými znalostmi. A až bude padat hvězda, nezapomeňte si něco přát.

Nenápadné městečko Luže se rozprostírá 22 kilometrů východně od Chrudimi. V turistickém průvodci se název města pojí ještě s jedním jménem – Košumberk, což je zřícenina gotického hradu z roku 1318. Luže – Košumberk ukrývají i okouzlující Hamzův park a arboretum. Na počátku 20. století zde byly vysázeny vzácné druhy dřevin. Park je využíván nejen veřejností, ale i pro terapie klientů Hamzovy léčebny. Nenechte si ujít zajímavé akce, jako je jarní otevírání nebo podzimní zavírání parku.

Kam na rande? Do Hracholusk, Berouna i na Vltavu

Vysočina

Na jihovýchodě kraje zaujímá rozlohou 12 hektarů přírodní rezervace U Římské studánky. Chráněným pokladem je zde starý bukový les, který je domovem převážně datlovitých ptáků, ale i jiných vzácných zvířat a převážně rostlin. Tišší a klidnější prostředí na relaxaci byste těžko hledali.

Jemnice, Zdroj: wikipedia.cz

Od 15. století stál v Jemnici klášterní kostelík svatého Víta. Do dnešních dob se z kostela zachovalo velice málo, avšak lípa, která po staletí rostla vedle komplexu, stojí dodnes. I ta ale musela být podepřena a její kmen vyzděn, jinak by se památná lípa pod svojí vahou rozlomila.

O jejím stáří se vedou spory. Jedna pověst tvrdí, že byla zasazena za pobytu královny Elišky Přemyslovny před 660 lety. Další je z roku 1451o fanatickém mnichovi Janu Kapistráckém, který pod lípou kázal a konal zázraky. A třetí pověst nám vypráví o tom, jak byla lípa zasazena františkány, kteří museli opustit kostel svatého Víta. Jak to bylo doopravdy, se už zřejmě nedozvíme, důležité však je, že je to stále klidné místo pro romantickou procházku.

Jihomoravský kraj

Přenesme se z romantických procházek a toulek přírodou, do prostředí plného dobré nálady, jídla a v prvé řadě pití. Vinné sklípky jsou v tomto kraji proslulé a oblíbené. Většina hostitelů má v programu i občerstvení v tradičním stylu – chléb se sádlem, škvarky, pečené sele, moravské koláčky a samozřejmě nechybí degustace vína.

Za kolonádou nemusíte nutně do Karlových Varů. Jedna se nachází i ve Valtickém areálu. Kolonáda na Reistně je postavena v klasicistním stylu a slouží především jako vyhlídkové místo. Dohlédnout můžete na Malé Karpaty, rakouský Schattenberg, Mikulov, Valtice a lednický park. Využijte Lednicko – Valtický areál také k návštěvě překrásného zámku Lednice a Minaretu. Je od zámku vzdálen asi 2 kilometry. Cesta k němu vede přes rozsáhlý a příjemný park, který stojí za to navštívit.

Park u zámku Lednice, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Zlínský kraj

Italští architekti Filibert Luches a Giovanni Pietro Tencalla projektovali na konci 17. století Květnou zahraduKroměříži. Dominantní stavbou je osmiboká rotunda, ozdobená alegorickými freskami. Kromě bohaté flory, vysázené do různých tvarů, stojí za zmínku i labyrint z živého plotu, kde se můžete ztrácet a schovávat třeba celý den.

Pokud chcete udělat něco prospěšného pro vaše zdraví a tělo, nazujte in-line brusle a projeďte se po speciálně upravené stezce právě pro kolečkové brusle. Trasu najdete ve sportovním areálu v Otrokovicích. Je postavena do oválného tvaru, její délka je 411 metrů a šířka skoro 6 metrů.

Tipy na první rande: Prozradíme, jak nejvíc zazáříte

Moravskoslezský kraj

Trocha adrenalinu, ale hlavně odpoledne plné zábavy a smíchu. I takové zážitky budete mít z návštěvy Lanového centra Tarzania v Beskydech. Nemusíte se bát, že byste lanové překážky nezvládli, trasa je přizpůsobená dospělým i dětem. Trasy jsou navíc označeny barevně a rozděleny podle výšky návštěvníků. Proto si zde svoji překážku najde opravdu každý.

Beskydy, Zdroj: wikipedia.cz

Beskydy také ukrývají největší rezervaci v České republice. V pralese Monší vyrůstá přirozený jedlo-bukový les, jsou zde skály, potoky, různé druhy ptactva a hub. Pralesem vede naučná stezka, dlouhá asi 7 kilometrů. Po cestě jsou připraveny i informační tabule, pro lepší orientaci a doplnění informací o dané oblasti.

Olomoucký kraj

Také jste se jako malí rádi proháněli na koloběžkách? Vyzkoušejte je i nyní. V areálu Sportovní formule Bouzov na vás čekají horské koloběžky. Jsou přizpůsobeny do nosnosti 120 kg a vybrat si můžete z dlažebního či travnatého povrchu. Do místa výjezdu vás vyveze lanový vlek, pak už se stačí jen odrazit a užívat si bezstarostnou jízdu. Kromě koloběžek jsou v areálu dostupné i minikáry.

Až bude na olomouckém orloji odbíjet právě poledne, dejte si rande u Neptunovy kašny. Romantická barokní kašna na Dolním náměstí, zobrazuje boha moří, který má ochránit Olomouc před povodní. Nezapomeňte ani na starý zvyk a hoďte přes levé rameno do kašny minci, abyste se na toto místo jednou opět podívali. Kdo ví, třeba tu za pár let budete se svojí manželkou nebo manželem vzpomínat na vaše první rande.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Kam na rande? Na hvězdárnu, in-line stezku nebo do pralesa