Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam na rande? Do Hracholusk, Berouna i na Vltavu

Šárka Braumová

Šárka Braumová

24. 6. 2010

Také si lámete hlavu, kam vyrazit na rande? Přijde vám návštěva kina nebo kavárny už jako ohranná písnička? V tom případě pro vás má Topzine.cz pár tipů, kam se svou drahou polovičkou vyrazit. V 1. díle článku navštívíme sedm krajů ČR – Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský a Prahu.

Západ slunce, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Liberecký kraj

Pod názvem Janov nad Nisou se málokomu z nás vybaví něco konkrétního. Ovšem bobová dráha, která se zde nachází, je známa snad každému. Skoro kilometrová dráha s dvaadvaceti zatáčkami je určena nejen milovníkům adrenalinu. Díky dobře ovladatelné brzdě si můžete jízdu přizpůsobit svému stylu a odvaze. Vozíky jsou určeny pro jednu či dvě osoby, takže si s vaším partnerem nebo partnerkou můžete užít jízdu, kterou na prvním rande jen tak nezažijete.

Naopak klid a pohodu si užijete v Bobří soutěsce. Skalnatou rokli na Bobřím potoce najdete nedaleko České Lípy. Je chráněna od roku 1968 a to díky jedinečné zpětné erozi. Voda tu protéká po čedičové hornině a vytváří malé i divoké potoky, peřeje a kaskády. Procházku zakončete u malebného šestimetrového vodopádu, který zde vytváří tu pravou atmosféru.

Bobří potok, Zdroj: wikipedia.cz

Ústecký kraj

Každý ho zná. Buď z osobní návštěvy nebo alespoň z učebnice zeměpisu. Už pro Praotce Čecha měl zvláštní kouzlo. Řeč je samozřejmě o Řípu.Čedičová hora, která se ční 455, 5 metrů nad mořem, nabízí široký rozhled do kraje. A kde jinde pozorovat západ slunce, než z vrcholku hory, kde se začala psát historie českého národa?

Říp, Zdroj: wikipedia.cz

Nemáte ještě dost vyhlídek a kochání se krajinou? Pak navštivte rozhlednu Varhošť, v oblasti Českého středohoří, nedaleko vesničky Hlinná. Nejprve dřevěná, od roku 1973 ocelová stavba s třípatrovým podlažím o celkové výšce 15 metrů. Výhled je opět dokonalý- Milešovka, Krušné hory, Děčínský Sněžník či Litoměřice.

Karlovarský kraj

SOOS – Ne, není to volání o pomoc s jedním „O“ navíc. Je to přírodní rezervace v Chebské pánvi, kde jsou ukryta rašeliniště, vývěry minerálních pramenů, bahenní sopky a vzácné druhy rostlin i živočichů. Za zmínku zde jistě stojí i unikátní Motýlí farma, ve dva kilometry vzdálené vesnici Žírovice.

Přírodní rezervace SOOS, Zdroj: wikipedia.cz

Co by to bylo za rande v Karlovarském kraji, bez promenády po kolonádě. Ochutnávat minerální prameny, přejídat se typickými, kulatými oplatkami a užívat si pohodu, která z města čiší. Možná trochu obehrané, ale i přesto mají Karlovy Vary stále své kouzlo.

Plzeňský kraj

Ponořte se do časů druhohor, kdy po zemi chodili dinosauři. Navštivte Dinopark v Plzni. Užijte si odpoledne nejen s pohyblivými modely prehistorických zvířat, ale i unikátním 3D kinem, které je součástí dinoparku. Pokud by se vám přeci jen zastesklo po současných zvířatech, kousek od dinoparku je ZOO se stálou výstavou bezobratlých, akvarijních a terarijních živočichů, japonskou zahradou a dalšími zajímavostmi.

Hracholusky, Zdroj: wikipedia.cz

V parném létě byste možná raději uvítali osvěžující koupel. Pak tu pro vás máme jeden tip. Přehrada Hracholusky, která se rozprostírá asi 15 km západně od Plzně, nabízí návštěvníkům příjemný den strávený lelkováním u vody, projížďky na plachetnicích, minigolf, volejbal a další sportovní a zábavné vyžití.

Jihočeský kraj

Máte vedle sebe romantickou duši? Naplánujte setkání jako vystřižené z amerických filmů. Potkejte se uprostřed Podolského mostu. Ten tvoří silniční spojení mezi Pískem a Táborem, je dlouhý 510 metrů a nabízí perfektní pohled na údolí Vltavy.

Podolský most, Zdroj: wikipedia.cz

Chcete-li se raději držet při zemi, je tu pro vás Chýnovská jeskyně. Objevena byla roku 1863 při práci v lomu, teplota zde i v letních měsících dosahuje pouhých 5 – 9 °C a nachází se zde  podzemní tok s pitnou vodou.Vápencový komplex v sobě ukrývá prozkoumané chodby o celkové délce přibližně 1200 metrů. Pro veřejnost je zpřístupněno kolem 220 metrů, přesto je prohlídka více než zajímavá. Potůčky, jezírka, zbarvené stěny do kruhového útvaru zvané oko a největší zimoviště netopýra řasnatého u nás.

Středočeský kraj

„Vojta, Kuba s Matějem, usnou než se nadějem“. Kdo by neznal ústřední písničku večerníčku o třech medvíďatech, která tropí neustále nějakou neplechu. S tím rozdílem, že nyní je nedělají před televizní kamerou, ale před zraky těch, kteří si udělají výlet do Berouna. Na Městské hoře naleznete kromě medvědária i dětské hřiště a rozhlednu, odkud máte celé město jako na dlani.

Berounští medvědi, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kejklíři, bojovníci, orientální tanečnice, středověká krčma. To a mnohem více naleznete pod jednou střechou novodobého hradu Červený Újezd. Není zasazen do jednotného stylu, objevují se zde prvky gotiky, renesance, klasicismu i baroka. Přesto má hrad své kouzlo a nepůsobí přeplácaně. Součástí hradu je i botanická zahrada, vinný sklípek, vodní příkop, zvonice či větrný mlýn.

Praha

V Paříži, Benátkách nebo Moskvě narazíte na takzvané mosty zamilovaných. Páry i novomanželé na ně připínají zámky se svými jmény a klíček házejí symbolicky do řeky pod nimi, na důkaz věčné lásky. Pokud byste i vy chtěli přidat zámek na zamilovaný most, nemusíte nutně jezdit do Paříže. Jeden takový most máme i v Praze. Přímo nad Čertovkou u Velkopřerovského mlýna.

Zámky zdobí most nad Čertovkou Zdroj: unas.cz

Relaxujte a užijte si romantiku na šlapadlech nebo lodičkách na Vltavě. Půjčovny naleznete například v zátoce u Mánesa, pod Karlovým mostem nebo naproti Střeleckému ostrovu. Úspěch zaručen!

V příštím díle Kam na rande se podíváme do zbývajících sedmi krajů ČR a opět vám představíme místa, kam stojí za to se podívat právě ve dvou.

Související články:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na rande? Do Hracholusk, Berouna i na Vltavu