Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jste opravdovým milovníkem přírody? Vyrobte si vlastní herbář

Redakce

Redakce

19. 7. 2011

Chodíte rádi do přírody obdivovat rozličné druhy rostlinstva? Spojte příjemné s užitečným a vyrobte si svůj vlastní, originální herbář. Nejen že si rozšíříte znalosti o rostlinné říši, ale díky pobytu na čerstvém vzduchu zároveň uděláte i něco pro své zdraví.

Nejdříve se zamyslete nad tím, jaký herbář vlastně chcete mít. Není nutné sbírat vše, co v přírodě objevíte. Existují různé skupiny rostlin, na které se můžete zaměřit – třeba herbář léčivých rostlin může být velmi užitečný. Než se však vydáte prozkoumat krásy našich luhů a hájů, pořiďte si atlas rostlin. Pomůže vám s identifikací jednotlivých úlovků a kromě toho vám poskytne i důležité údaje například o době květu nebo místě výskytu rostliny. Kvůli atlasu nemusíte hned běžet do obchodu – pokud víte, že ho využijete jen pákrát, půjčte si jej v knihovně.

Co si vzít s sebou

Na výpravu si nezapomeňte vzít již zmíněný atlas, sáček (ne igelitový!), košík či nějakou vhodnou nádobu, abyste měli rostlinky kam uložit a aby neuschly nebo se nepoškodily dříve, než s nimi dojdete domů. Určitě se bude hodit také malá lopatka, fotoaparát, tužka a zápisník pro zaznamenání místa a data nalezení rostliny.

Foto: Řebříček s herbářemRostliny vyhledávejte podle atlasu, anebo si vyberte ty, které se vám líbí, a s jejich názvy si můžete lámat hlavu později. Rostliny by se měly do herbáře vlepovat pokud možno i s kořínky, takže teď nadchází ten správný čas pro využití lopatky – tu oceníte především u rostlinek s pevnými kořeny zapuštěnými hlouběji do země. Dobře uděláte, když se na lov vydáte v době, kdy je půda mokrá nebo vlhká, protože rostlinu z ní dostanete mnohem snadněji než ze zeminy vysušené.

Rostliny nejen rádi sbíráte, ale také opečováváte? Můžete se vydat na dráhu zahradního architekta!

FOTO: KnihyPo příchodu do vašeho domova rostlinky pečlivě očistěte, kořínky zbavte hlíny a případných nevítaných návštěvníků. Každou rostlinu umístěte na ubrousek (papírovou utěrku, noviny) a přitom dbejte na to, aby byly lístky i květy pěkně srovnané. Poté nový exemplář určený pro váš herbář překryjte dalším kouskem ubrousku, vložte do knihy nebo desek a navrch položte nějaké dostatečně těžké závaží – třeba učebnice (alespoň nebudou o prázdninách zahálet). Čas od času rostlinky zkontrolujte a pokud bude třeba, vyměňte ubrousek, aby vám rostlina neuhnila.

Až budou rostliny dostatečně suché a vylisované, můžete je nalepit na jednotlivé listy papíru a poté je vložit do desek nebo šanonu. To má oproti lepení do sešitu velkou výhodu (zvláště pokud se rozhodnete rostliny řadit podle abecedy) – nemusíte na stránkách vynechávat místo pro budoucí nálezy, pouze jednoduše vložíte do šanonu další desky na libovolné místo, a svoji sbírku tak budete moci neustále doplňovat.

Identifikace rostlin

FOTO: Část herbáře - řebříčekTeď už zbývá jenom rostliny v herbáři označit – ke každému kousku připište jeho název (český a latinský), čeleď a třídu – pokud si nejste jistí anebo nevíte, opět sim projděte atlas rostlin, případně internet. Avšak mějte na paměti, že není úplně ideální spoléhat se pouze na jeden zdroj.

Do herbáře můžete doplnit i datum a místo nalezení rostlinky. Jestliže jste zapálení přírodovědci, přidejte k popisu rostliny i další informace a zajímavá fakta (např. dobu květu, lidový název rostliny, její výskyt). Jestliže jste již postiženi moderními technologiemi natolik, že vám psaní rukou dělá problémy, vytvořte si v Excelu tabulku, vepište jméno a další údaje o rostlině, vytiskněte a vlepte do herbáře.

Na závěr ještě malé upozornění – vždy si důkladně ověřte, zdali rostlina, kterou si chystáte přivlastnit, není chráněná. Pokud ano, doporučuji vám pořídit si jen její fotografii a neplenit zbytečně přírodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jste opravdovým milovníkem přírody? Vyrobte si vlastní herbář