Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Josef Klír šije roky to samé. Proč národ stále baví?

Redakce

Redakce

30. 1. 2012

Přicházíme s poslední částí seriálu o českých návrhářích. Varování! Následující článek není určen lidem, kteří nechtějí rozeznat módní tvorbu od aranžování látky.

FOTO: Lukáš Lindner

Tvorba Lukáše Lindnera. Elegantní a šokující, Zdroj: lukaslindner.cz

Lukáš Lindner vystudoval v Praze a dle svých slov dává důraz na tradiční krejčovinu. O kvalitě jeho návrhů nepochybujeme, ale housenkovitá sukně bude škaredá, i kdyby byla kvalitnější sebevíc.

Čtěte také: Jak dopadl Jakub Polanka či Leo Macenauer

Lindner umí velice dobře podtrhnout ženskou eleganci. Občas to sice hraničí s vyzývavostí, ale čím déle tvoří, tím méně na jeho návrzích lezou prsa všemožně ven. Rád si pohrává s asymetrií, která v jeho podání působí tak nějak paskvilně. Na tom by měl ještě zapracovat. Pánská kolekce je velice propracovaná. Chválíme kombinaci brýlí ze 60. let a velkého motýlku. Ale těžko hádat, jestli jsou modelové na fotkách tlustí, nebo je to oblečení menší, než má být.

I dámské róby jsou Lindnerovou silnou stránkou. Ovšem jako u většiny návrhářů u nás, některé jsou skvělé, některé se hodí do pelíšku pro psy. Jeho modely oblékají například Gábina Partyšová, Dana Morávková nebo Dominika Mesárošová, což je, alespoň v prvních dvou případech, skvělá reklama.

Liběna Rochová

Určitě si vzpomenete na finále Československo má talent, kdy Lucie Bílá vystoupila v obrovských červených šatech. Tak tohle spáchala Liběna Rochová. A bohužel Lucie Bílá nezpívala Červený šátečku kolem se toč, takže to nemohlo být ani tematické. Lucie je doslova obětí její tvorby, obléká ji snad na každý druhý koncert. Ale zpět k tvorbě. Kolekce z roku 2010 s názvem Memory je přinejmenším zvláštní. Etno prvky spolu s kloboučky přes obličej spíš nahání strach, než budí obdiv. Od krku dolů už jsou některé outfity přijatelné.

FOTO: Liběna Rochová, tvorba z roku 2010 a 2011

Čitelná Liběna Rochová, Zdroj: lr-style.com

Její modely kladou důraz na eleganci a detail. Problém je, že ve výsledku tam ani žádný není. Musíme ale pochválit barvy. Konečně to není žádná černo-černá oslňující kombinace, se kterou se v poslední době můžeme setkat úplně všude.

Paní Rochová prý každý rok jezdí na dva týdny s rodinou do hlubokých lesů a tam načerpává inspiraci. Z kolekce Timeless Night jsem odvodila, že se v lese setkala s mimozemskou formou života. Jinak ani ona nezklamala a také má pár modýlků z papíru. S tím už jsme se setkali, ovšem s natrhaným papundeklem ještě ne.

Josef Klír

Josef vystudoval střední průmyslovou školu textilní v Liberci, odkud pochází. U každého návrháře probíráme jeho tvorbu postupně kolekci za kolekcí. V případě Klíra to není třeba. Od roku 1988, kdy oslnil svou okázalou tvorbou, je stále stejný. Tedy až na kolekci z roku 2009, kdy mužům na fotkách přidělal křídla. To už se jinde nevyskytuje.

FOTO: Průřez tvorbou Josefa Klíra

Klír v průběhu 4 let, nikoli jedna kolekce, Zdroj: josefklir.cz

Návštěva jeho webu je jako vejít do domu hrůzy. Vtíravou hudbu naštěstí můžete vypnout. I tak ale není o co stát. Za poslední tři roky tam přibyl jen odkaz na Facebook. Jeho svatební šaty jsou však velmi krásné a úspěšné. Předpokládáme, že je to jeho jediný zdroj obživy.

Lukáš Macháček

A na úplný závěr number one v českém módním světě. Lukáš Macháček vystudoval textilní průmyslovku v Prostějově. Jeho značka fungovala od roku 2009 do roku 2010. Už v jeho logu vidíte, že měl jisté ambice stát se českým Calvinem Kleinem.

FOTO: Lukáš Macháček

Tomu se říká tvorba, Zdroj: style4you.cz

Pokud jste zatoužili po některém z jeho modelů, podívejte se na stránky style4you.cz. Připravte se ale na přepálené ceny. Nutno také podotknout, že Lucas Mach, jak se rád nazývá, neměl ani potřebu prezentovat zvlášť kalhoty a tričko. Prostě to hodil na stránky jako outfit, který jde koupit jen jako celek.

A teď bychom se možná měli omluvit všem, kterých se naše kritika české módy a českých návrhářů dotkla. Ale neuděláme to. Oni zmiňovaní umělci se nám taky nikdy neomluvili za to, co nám celé ty roky prezentovali a prezentují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josef Klír šije roky to samé. Proč národ stále baví?