Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ještěrku na slunci připravuje Řeznická. Hrají Maciuchová a Satoranský

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 11. 2012

FOTO: Ještěrka na slunciPražské Divadlo v Řeznické připravuje premiéru na pátek 30. listopadu. V inscenaci Ještěrka na slunci se objeví Hana Maciuchová a Jaroslav Satoranský.

Komorně laděná hra kanadského dramatika Johna Murrella zachycuje dny na sklonku života herečky Sarah Bernhardtové, legendy francouzského divadla. Čas tráví s oddaným tajemníkem Georgem Pitouem, který trpí  její rozmary a hašteřivost.

Sarah Bernhardtová (1844–1923) vyrůstala u pěstounů. Ve čtrnácti letech začala navštěvovat herectví a v osmnácti debutovala na divadelních prknech v Paříži. Během prusko-francouzské války pečovala o raněné, protože byla zavřená divadla, ale po válce se k herectví vrátila. Vdala se a s manželem otevřeli vlastní divadlo, to však záhy zkrachovalo. Krom divadla se věnovala také filmu.

Autor John Murrell pracoval jako učitel a hry psal ve volném čase. Ve třiceti letech se dramatické tvorbě začal věnovat naplno.

Řeznická se rozhodla uvést drama jako připomenutí výročí Bernhardtové. „Příští rok 26. března to bude 90 let od jejího úmrtí,“ řekla za Divadlo v Řeznické Veronika Šrámová.

Ještěrka na slunci

Autor: John Murrell

Režie: Jana Kališová

Hrají: Hana Maciuchová, Jaroslav Satoranský

Premiéra: pátek 30. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ještěrku na slunci připravuje Řeznická. Hrají Maciuchová a Satoranský