Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jeruzalém muslimský: Mohamedovo nanebevstoupení (4. díl)

Samcová Jana

Samcová Jana

28. 2. 2010

Historický, i s moderní tváří. Bohatý, i na hranici chudoby. Posvátný, i bez vyznání. Takový je Jeruzalém. Místo impozantních památek, osobitých obyvatel, i ve vzduchu permanentně visícího konfliktu. Místo nejdůležitějších náboženských kultur – judaismu, islámu i křesťanství. Místo věřící, místo nejsvětější.

Skalní Dóm, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Skalní Dóm, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Jeruzalém je v muslimském pojetí po Mekce a Medině třetí nejsvětější místo islámu. V roce 620 podnikl Mohamed, muslimy uznávaný jako Boží prorok, noční výpravu z Mekky na Chrámovou horu. Z Chrámové hory poté vstoupil na nebesa, navštívil ráj a peklo a setkal se s proroky islámu i samotným Alláhem. Tuto událost na Chrámové hoře připomínají dvě muslimské památky mešita Al-Aksá a Skalní Dóm, který se stal symbolem celého Jeruzaléma.

Skalní Dóm je nepřehlédnutelnou jeruzalémskou dominantou. Existuje od roku 691 a pro muslimy má nebývalý význam. Muslimové svoji islámskou svatyni nacházející se v centru Chrámové hory titulují Vznešená a ušlechtilá svatyně. V centru Skalního Dómu leží skála, po níž Mohamed vystoupal na nebesa. Zlatá kopule, jejíž zář vtiskla Jeruzalému charakteristickou podobu, je posázena celkem osmdesáti kilogramy zlata za více než osm milionů dolarů.

Vstup na Chrámovou horu byl nevěřícím několikrát zakázán. Od roku 2006 je prostor volně přístupný návštěvníkům všeho vyznání, ovšem ve vymezených hodinách. Kromě pátků a muslimských svátků sem mohou zavítat mezi sedmou až desátou ranní a poté od půl jedné do půl druhé. Tyto termíny jsou víceméně šibeniční, neboť abyste se ke Skalnímu Dómu vůbec dostali, musíte se zařadit do táhnoucí se fronty již drahnou dobu před otevřením.

Armáda, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Armáda, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Pokud se vám vstup na Chrámovou horu nepoštěstí, nezoufejte. Jeruzalém má nepřeberné množství dalších pozoruhodných památek, které stojí za to navštívit. Kromě památek se vyplatí i jen tak se procházet po jeruzalémských kouzelných uličkách a plnými doušky nasávat místní atmosféru. Zdejší obyvatelé jsou velice milí a úslužní. Splní vám vše, o co požádáte a ještě vás na rozloučenou zahrnou snůškou lichotivých komplimentů. Neděste se, když si všimnete, že jejich běžnou denní výbavou je kromě peněženky i nebezpečně vyhlížející kulomet. Zde to opravdu není nic neobvyklého, přestože se prakticky není čeho bát. Nezřídka na ulicích potkáte skupinku dětí vedenou učitelem, kterému se na zádech pohupuje střelná zbraň. Místní jsou na podobné výjevy zvyklí od malička. Ostatně na vojnu zde kromě chlapců chodí i dívky.

Ať jste věřící, nebo ne, návštěva Jeruzaléma by ve Vašem cestovním itineráři neměla chybět. A vězte, že jeden den na prohlídku nestačí.

Jeruzalém: Nejsvětější místo planety s nádechem terorismu (1. díl)

Jeruzalém židovský: Zeď nářků (2. díl)

Jeruzalém křesťanský: Křížová cesta (3. díl)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jeruzalém muslimský: Mohamedovo nanebevstoupení (4. díl)