Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jeruzalém: Nejsvětější místo planety s nádechem terorismu (1. díl)

Samcová Jana

Samcová Jana

7. 2. 2010

Jeruzalém600x338Historický, i s moderní tváří. Bohatý, i na hranici chudoby. Posvátný, i bez vyznání. Takový je Jeruzalém. Místo impozantních památek, osobitých obyvatel, i ve vzduchu permanentně visícího konfliktu. Místo nejdůležitějších náboženských kultur – judaismu, islámu i křesťanství. Místo věřící, místo nejsvětější.

Jeruzalém, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Jeruzalém, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Do Jeruzaléma nejvíce Čechů cestuje z Egypta, kde tráví svou dovolenou u moře. Na celodenní výlet do hlavního města Svaté země, jak se Izraeli přezdívá, se nejčastěji jezdí z egyptské Taby, Dahabu a Sharm el Sheiku. Je možné do Jeruzaléma zavítat i z letoviska Hurghada, ovšem vzhledem k větší vzdálenosti pouze letecky. Na cestu se vyráží v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Zážitkem nevšedním bývá už přechod přes egyptsko-izraelské hranice.

Především se připravte na velmi důkladnou osobní kontrolu. Celníci ve snaze odhalit sebeskrytější důkaz o páchání terorismu neváhají otevřít i pytlík od brambůrek a rozebrat mobilní telefon na všechny myslitelné součástky. Pokud budete působit jinak – nebezpečně – bez skrupulí vás podrobí testu na výbušniny a budou hodinu vyslýchat, skví-li se vám v cestovním pase razítko ze Sýrie. Vypadáte-li mírumilovně, máte napůl vyhráno. Zbývá vám jen přiznat, co se chystáte v Izraeli páchat, jak dlouho tam strávíte a kdo jede s vámi. První okamžiky na hranicích vás nenechají na pochybách, že vstupujete na území, kde je kulomet stejně běžný, jako osobní automobil.

Jarmulky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Jarmulky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Stát Izrael získal svou nezávislost teprve před dvaašedesáti lety, a přesto je, co se týče technických vymožeností, v lecčems napřed. Řekli byste například o komunikátoru ICQ, že pochází odsud? Máte pravdu. Stejný původ mají i procesory Intel nebo USB. Izrael investuje do vědy a výzkumu obrovské prostředky. Turisté si ovšem z Izraele a Jeruzaléma odvážejí úplně jiné předměty, než nejnovější výkřiky techniky. Vedle všudypřítomných plyšových velbloudů, jarmulek a náboženských ikon, je to především kosmetika z Mrtvého moře, růžence všech velikostí a klasické arabské suvenýry, jako jsou koberce, vodní dýmky a turecký med. Oficiální měnou jsou šekely, ovšem bez problémů tu udáte i dolary a eura.

Jeruzalém je poutním místem věřících celého světa. Přestože se v něm snoubí nejvýznamnější náboženství planety – odvěcí rivalové židé, muslimové a křesťané – uvnitř města k výraznějším útokům naštěstí nedochází. Všichni si dobře uvědomují posvátnost své mekky a boží oko bdící nad ní. Největší populační zastoupení zde mají židé. Ti ortodoxní – charedim, kteří jsou absolutně zavázáni tradičnímu judaismu, jsou rozpoznatelní na první pohled. Většinou jsou oděni do černého pláště a klobouku a na skráních se jim houpají zkroucené lokny vlasů. Žijí v uzavřených komunitách, kde je jediným smyslem života rodina a víra. Potkáte je na každém kroku, nejvíce u jedné z nejznámějších památek starého města Zdi nářků. O ní si povíme za týden ve druhé části reportáže.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jeruzalém: Nejsvětější místo planety s nádechem terorismu (1. díl)