Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jarní únavu zaženou dvě deci červeného

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

27. 4. 2011

Slunce konečně začíná hřát, ale vaše tělo je po zimě stále zlenivělé a neschopné pohybu? Pijte víno, radí vinaři, ale i někteří odborníci na výživu.

FOTO: Dívka s vínem

Přiměřená konzumace vína je zdraví prospěšná. Zdroj: sxc.hu

Slavný lékař a alchymista Paracelsus kdysi prohlásil: „Víno je nápojem, lékem i jedem: záleží jenom na dávce.“ A měl pravdu. Víno od pradávna slouží k zahánění žízně, k léčení, ale ve větší míře může lidskému organismu naopak uškodit.

Vínem proti únavě. Ale jakým?

O tom, jestli nám sklenka zkvašených hroznů pomůže při jarní únavě, se stále vedou spory, ale jedno je jasné – pití vína v malém množství zvyšuje koncentraci serotoninu, látky z centrálního nervového systému řídící náladu a pocity. Konzumace 200-300 ml vína denně je pro organismus zdravého člověka prospěšná – na tom se shoduje většina lékařů a odborníků na zdravou výživu.

FOTO: Modré hrozny

Červené víno má pozitivní vliv na nervovou soustavu

Jaké je ale to pravé víno, které zažene dotěrnou jarní únavu jako mávnutím kouzelného proutku, na to už odbornící jednoznačnou odpověď nemají.

Červené nad zlato

Červené víno má ve většině vědeckých studií i farmaceutických výzkumů před bílým vždy navrch. Platí však i to, že červená vína jsou lepší proti únavě?

Přesnou odpověď nejspíš nikdy nedostaneme, ale je jisté, že červená vína obsahují více tzv. fenolických látek, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu člověka – fungují jako antioxidanty. Obsah těchto látek v červeném víně je 4 gramy na litr, zatímco bílé víno obsahuje pouze asi 0,5 gramů.

Recept na jarní víno

Které víno se tedy hodí ke konzumaci, když je jaro v plném proudu? Platí samozřejmě pravidlo, že čím méně alkoholu víno má, tím více nás (v přiměřeném množství) dokáže povzbudit a zaplavit pozitivní náladou. Na jaře bychom tedy měli pít vína mladá a lehká a dát přednost suchým před polosladkými.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní únavu zaženou dvě deci červeného