Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jan Becher: Čech knihu nevyhodí, Američan ji klidně zapomene v metru

Redakce

Redakce

10. 9. 2011

Posezení s knihou u šálku kávy.!Exkluzivně!Manažer ostravského Domu knihy Librex má dlouholeté zkušenosti s prodejem knih. Jak se v Čechách knihy prodávají a jak je na tom české čtenářství? To prozradil v druhé části rozhovoru. 

Ředitel domu knihy Librex Jan Becher

Jak je to se čtenářstvím v Česku? Je prodej knih stále aktuální?

Musím říci, že zájem nenápadně, ale setrvale klesá. Bohužel je zde konkurence jiných médií jako internet, DVD a jiné. Také dalším důvodem je to, že lidé nemají knihy kam dávat. To souvisí s velice specifickým rysem českého čtenáře. Knihy po přečtení uloží do knihovny, byť je už nikdy neotevřou. V českém čtenáři je zakotveno to, že knihy nesmí vyhodit. Což je ale velmi milé.

Má český čtenář ještě další specialitu?

Dalším rysem může být také to, že čeští čtenáři odmítli knihy ve formě paperbacků. Veškeré pokusy o masové zavedení této formy knihy ztroskotaly, tudíž ztroskotala i myšlenka vyrábět levněji. V USA jsou knihy převážně ve formě paperbacků a je tam běžné, že knihu po přečtení zapomenete třeba v metru anebo na pláži. Zde taková situace málokdy nastane.

Čtou také děti?

Jak už jsem zmínil, životní styl, který současně vedeme, ochuzuje nejmladší generace o zážitek z knihy. Je zajímavé, že drtivá většina lidí začala číst proto, že je to naučili doma. Pokud dnes děti u rodičů knihu nevidí, asi sotva se tyto návyky předají dále. A tudíž zájem upadá.

Není to také finanční stránka věci?

Kniha byla vždy pro malou část obyvatel, ale ta malá část se ještě drží. A my, nakladatelé a knihkupci, bojujeme o přízeň této malé skupiny. Výhledově do příštího roku to bude až boj o samotné přežití, protože své udělá i zvýšení sazby DPH.

Co byste do budoucna tedy čtenářům popřál?

Milí čtenáři, zážitek z knihy je neopakovatelný a nedá se nahradit žádnou elektronickou čtečkou. Kniha vám pomáhá vytvářet určité návyky, které se nám v životě budou hodit, jako soustředěnost na text a porozumění, proto nedopusťte, aby zvýšené DPH přispělo k vymizení knih z vašeho života.

Čtěte také: Jan Becher: Na prestižních knižních veletrzích v zahraničí se knihy prodávat nesmějí

Z jakého popudu či jaká byla prvotní myšlenka vytvořit několikapatrový knižní dům?

První nápad a myšlenka patří mému otci, Petru Becherovi, který je zakladatelem a majitelem firmy. Na počátku devadesátých let jsme pravidelně vyjížděli na veletrh ve Frankfurtu. Právě tam jsme viděli knižní dům Hugendubel, jenž byl pro nás zjevením, připadali jsme si v něm jako v knižním ráji. A takový jsme chtěli i v Ostravě.

Jak těžké bylo najít prostředí pro knižní dům?

Velmi dlouho jsme plánovali, ale stále jsme nemohli najít vhodnou nemovitost. Až se o našem záměru dozvěděl majitel bývalého obchodního domu Ostravanka, dříve Brouk a Babka. Po krátkém váhaní jsme zchátralou budovu od něj odkoupili a v roce 2000 začali s rekonstrukcí.

Náklady byly jistě vysoké…

Byly obrovské, ale nižší než kdybychom postavili novou budovu.

Letos Dům knihy Librex slaví deset let. Změnil byste na něm něco?

Neměnil bych vůbec nic. Architektura Karla Kotase je naprosto jedinečná, i když budově je přes osmdesát let, tak je stále moderní. Při rekonstrukci jsme se vrátili k původnímu zjevu a přizpůsobili jsme tomu regály a samotné využití prostoru. V hlavě mám však ještě sen, a to zvýšit dům o jedno patro, neboť před druhou světovou válkou měl dům pět pater. Dům by pak vypadal lépe a my bychom měli další patro k prodeji knih.

Jan Becher (1976) se narodil v Ostravě, kde dnes také žije. Vyučil se knihkupcem a posléze na univerzitách studoval bohemistiku a filozofii. V současné době je ředitelem Domu knihy Librex a také jednatelem firmy Librex. Mezi jeho záliby patří knihy, divadlo, architektura a hudba. Aktivně se podílí na politickém životě v Ostravě. Má dvě děti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Becher: Čech knihu nevyhodí, Američan ji klidně zapomene v metru