James Joyce dobývá Čínu. Plačky nad Finneganem budí respekt i pochybnosti

FOTO: James Joyce
James Joyce budí respekt i v Číně. Foto: Alex Ehrenzweig, wikimedia.org

První čínský překlad knihy Plačky nad Finneganem od Jamese Joyce zaznamenal neočekávaný úspěch. Náklad 8 tisíc výtisků se prodal za několik týdnů. Reakce jsou v Číně rozporuplné. Někteří Joyce nazývají duševně chorým, jiní k němu obdivně vzhlíží.

FOTO: James Joyce
James Joyce budí respekt i v Číně. Foto: Alex Ehrenzweig, wikimedia.org

Plačky nad Finneganem je dílo irského spisovatele Jamese Joyce, které mnozí považují za jednu z nejnáročnějších knih. Výstřední jazyk, slovní hříčky, volné asociace a zanedbávání klasických pravidel dělají z díla experimentální četbu, po níž běžný čtenář obvykle nesáhne.

Úspěch, jaký nikdo nepředvídal

O to překvapivější je proto zájem, který vzbudil nový překlad u čínských čtenářů. Prvotní náklad 8 tisíc výtisků se podle informací deníku Daily Telegraph rozprodal během tří týdnů a dosáhl tak úspěchu, který vydavatel Wang Weisong označil za naprosto nečekaný.

V Číně je to vůbec poprvé, kdy Plačky nad Finneganem vyšly. Z anglického originálu knihu přeložil Dai Congrong z Fundanské univerzity v Šanghaji. Na překladu pracoval osm let.

Kniha budí respekt i nedůvěru

Reakce na poslední dílo irského spisovatele jsou rozporuplné. Jiang Xiaoyuan, profesor Šanghajské Jiatong University uvedl, že podle něj „musel být Joyce duševně chorý, aby mohl napsat takový román“.

Literární kritik Liu Wei se autora naopak zastává. „Myslím, že za vytvoření tak velkolepého textu, zasluhuje Joyce naše uznání.“ Kritiky však nemění nic na tom, že u čtenářů a čtenářek jsou Plačky velmi oblíbené.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Michaela Vavrušová
Narodila se roku 1991 ve Zlíně, absolvovala šestileté gymnázium v Otrokovicích a nyní studuje na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci žurnalistiku a anglickou filologii. K redakci Topzine.cz se připojila v červnu 2011 jako redaktorka rubriky Literatura.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*