Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Jaké jsou nejslavnější loupeže v historii? Největší česká loupež se stala před třemi lety

Redakce

Redakce

23. 8. 2010

Milionové jmění za pár minut? Proč ne? Tedy pouze v případě, že vám vyhovuje dostat se do křížku se zákonem. Řeč je totiž o loupeži. Promyšlený plán, parťák, ale hlavně odvaha jsou tři základní podmínky k provedení celé akce. Odměnou bývají miliony, ale mnohdy také vězení a konec poklidného života.

Dnešní podoba vykradené banky Brinks Building v Bostonu, Zdroj: celebrateboston.com

Dnešní podoba vykradené banky Brinks Building v Bostonu, Zdroj: celebrateboston.com

Téměř dokonalým zločinem bylo vyloupení bostonské banky Brink´s Building. Devět lupičů dva roky pečlivě připravovalo plán na perfektní loupež, kterou uskutečnili 17. ledna 1950. Akce proběhla rychle a jejich kapsy se naplnily téměř třemi miliony dolarů. Peníze uschovali a celých šest let na ně nikdo z nich neměl nárok.

Plán ztroskotal ve chvíli, kdy se jeden z lupičů, Joseph O´Keefe, dostal do maléru. Ostatní ze skupiny mu odmítli pomoct, a tak je začal vydírat. O´Keefe se dne 6. ledna 1956, jedenáct dní před koncem promlčecí lhůty na lup, rozhodl promluvit. Osm zlodějů dostalo doživotí, O´Keefe si odseděl pouhé čtyři roky. Většina peněz se nikdy nenašla.

Dne 8. srpna 1963 přepadla skupina patnácti mužů poštovní vlak na trase Glasgow – Londýn. Nedaleko Cheddingtonu umístili falešné signalizační zařízení, které přinutilo strojvedoucího zastavit. Poté došlo ke střetu personálu vlaku se zloději.

Zdroj: parcks.ca.gov

Zdroj: parcks.ca.gov

Banda odpojila zbývající vagony a pokračovala dál pouze s lokomotivou a jedním vagonem, jenž obsahoval zhruba 2,63 milionu liber. Netrvalo dlouho a lupiči byli dopadeni a uvězněni. Součet jejich trestů byl dohromady 307 let. Dodnes je tato událost známá jako Velká vlaková loupež.

Sto jedenáct milionů dolarů bylo odcizeno z banky Knightsbridge v centru Londýna. Dva muži, vydávající se za zákazníky, již si chtějí pronajmout bezpečnostní schránku, zneškodnili pracovníky banky a probrali schránky ostatních zákazníků.

Vše proběhlo v naprostém klidu. Muži totiž pověsili na vchod do banky cedulku, že je dočasně uzavřena. Hodinu po útěku lupičů se podařilo jednomu ze zaměstnanců vyprostit z pout a spustit alarm. Díky otiskům prstů se podařilo zjistit identitu lupiče Valeria Vicceie a posléze i jeho komplice. Oba zloději byli dopadeni.

Mezi odcizenými obrazy byla i díla Rembrandta, Zdroj: globalmoxie.com

Mezi odcizenými obrazy byla i díla Rembrandta, Zdroj: globalmoxie.com

Za největší loupež století je považováno odcizení obrazů z bostonského muzea. Cena obrazů dosahuje tří set milionů dolarů. Dva muži v policejních uniformách vstoupili v noci 18. března 1990 do muzea pod záminkou nočního hlášení.

Vypojili bezpečnostní systém a z muzea si odnesli jedenáct vzácných obrazů a jednu vázu. Lupiči nebyli dodnes dopadeni. Na dopadení lupičů či nalezení obrazů byla vypsána odměna pět milionů dolarů.

O tom, že i Česká republika má své rekordy, jsme se mohli přesvědčit 1. prosince 2007, kdy bylo bezpečnostní agentuře G4S odcizeno celkem 564 milionů korun. Z krádeže byl obviněn zaměstnanec agentury František Procházka, po kterém je od 6. prosince 2007 vyhlášeno celostátní pátrání.

Filmový automobil Bonnie a Clyde, Zdroj: forum.donanimhaber.com

Filmový automobil Bonnie a Clyde, Zdroj: forum.donanimhaber.com

Bonnie Parkerová a Clyde Barrow se během svého krátkého života proslavili jako legendární gangsterská dvojka, jež má na svědomí 15 lidských životů a vyplenění několika bank a benzínových pump. Ironií je, že celková suma, kterou se jim podařilo ukořistit, byla pouhých 1,500 dolarů. Jejich životy nakonec ukončila přestřelka s policisty roku 1934 v severní Luisianě.

Kuriózní krádež se stala v prosinci 1992 v Praze. Dánská turistka přišla během fotografování Václavského náměstí o tašku s penězi a šperky v celkové hodnotě 1 274 000 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké jsou nejslavnější loupeže v historii? Největší česká loupež se stala před třemi lety