Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Jak tisknout z mobilu? Kompletní průvodce mobilním tiskem

Redakce

Redakce

18. 3. 2022

Mobilní telefony už dávno neslouží jen k telefonování a posílání textových zpráv. Smartphony se dnes vyrovnají kompaktním fotoaparátům, dokážou nahradit notebook a navíc umožňují i tisk. Čtěte, jak z mobilu můžete snadno a rychle tisknout.

Mobilní tisk pro Android a iOS

Tisk z mobilních zařízení byl možný už před několika lety. Tehdy jste se však museli spolehnout na aplikaci výrobce tiskárny nebo využít pomoc třetích stran. Velmi často se uživatelé ptali, jak tisknout z mobilu přes USB. Stačil jim k tomu USB kabel a propojení mobilního telefonu s tiskárnou, která mobilní tisk umožňovala. V dnešní době nejrozšířenější operační systémy Android a iOS umožňují přímý tisk přes wifi z mobilního telefonu, a to bez instalace dalších aplikací.

Pokud však máte např. starou tiskárnu a chtěli byste tisk přes USB použít, potřebujete mobil s podporou standardu USB OTG a redukci tohoto typu. V takovém případě doporučujeme přečíst následující návod na tisk z mobilu přes USB, kde popisují, jak podporu USB OTG v telefonu poznáte a co všechno budete k tisku potřebovat.

Tisknout můžete téměř na všech tiskárnách

Moderní technologie umožňují tisk z mobilních telefonů bezdrátově a to na téměř každé tiskárně. Podmínkou je zabudovaná funkce Wi-Fi a možnost připojit tiskárnu k síti. Poté stačí připojit chytrý telefon do stejné sítě a s pomocí Google Cloud Print (pro Android) nebo AirPrint (pro Apple) je možné do tiskárny poslat veškeré dokumenty, které chcete vytisknout. Nejčastěji uživatelé tisknou PDF dokumenty, soubory Microsoft Office a fotografie.

HP, Dell, Canon a další tiskárny pro tisk z mobilu

Zvýšenou poptávku po mobilním tisku si uvědomují nejen výrobci mobilních telefonů, ale také výrobci tiskáren. Proto podporují tisk z mobilu Canon, Dell, Brother, Samsung i Lexmark. Dále umožňuje Epson tisk z mobilu a vhodná je i tiskárna k mobilu HP. Tyto společnosti uvádějí na trh tiskárny, které umožňují tisk z mobilu i tabletu, ať už běží přes Android nebo iOS. Pokud budete vybírat novou tiskárnu, nejprve si zkontrolujte, zda je kompatibilní s vašim zařízením. Při nákupu, ale myslete i na další faktory, jako je samotná funkce a cena náplní do tiskárny.

Stále je možné používat aplikace tiskáren

Pokud vám vyhovuje používání aplikace tiskárna od výrobců tiskáren, můžete tisknout i jejich prostřednictvím. Instalaci aplikace pro bezdrátový tisk se většinou nevyhnete také v případě, že váš telefon odmítá s Google Cloud nebo AirPrint spolupracovat.

Podrobný návod na tisk

Android

Abyste mohli tisknout z mobilu, který funguje na operačním systému Android, potřebujete mít k dispozici aplikaci Google Cloud Print. Nové smartphony mají tuto aplikaci v sobě už nainstalovanou. Pokud zrovna váš telefon touto aplikací nedisponuje, snadno si ji nainstalujete přes obchod Google Play.

Poté s pomocí Cloud Print spárujte smartphone nebo tablet se svou tiskárnou. Zvolte připojení ve stejné Wi-Fi síti, přejděte do aplikace Cloud Print a v rámci nastavení připojte tiskárnu jako nové zařízení.

Od chvíle, kdy bude tiskárna přidaná, se vám bude automaticky zobrazovat ve všech aplikacích, ze kterých budete chtít tisknout. Uvidíte ji v nabídce dostupných tiskáren, kterou najdete přes volbu dalších možností (tři tečky v pravém horním rohu displeje). V případě potřeby zde jednoduše zvolíte možnost tisku.

6 způsobů, jak platit v e-shopu

iOS

A jak tisknout z iPhonu? Všechna zařízení Apple mají funkci AirPrint pro bezdrátový tisk předem zabudovanou. Není tak potřeba instalovat další aplikace navíc. Pro mobilní tisk je nezbytné, aby vaše tiskárna podporovala funkci AirPrint. Seznam všech kompatibilních tiskáren se nachází přímo na webových stránkách Apple.

Než se pustíte do tisku, zjistěte, zda je váš mobilní telefon připojený ke stejné síti jako tiskárna. Pokud tomu tak je, otevřete aplikaci, ze které chcete tisknout, a najdete volbu tisku. Často se ukrývá v nabídce pod volbami „sdílet“, „tisk“ nebo „další možnosti“. Zvolte možnost „tisknout“ a dále přejděte na „vybrat tiskárnu s technologií AirPrint“.

Jakmile v nabídce uvidíte svou tiskárnu, vyberte ji a odešlete na ni data k tisku. Někdy se může stát, že svou tiskárnu v nabídce nenajdete. V tom případě ji přidáte ručně s pomocí volby „přidat novou tiskárnu“.

 

Máte zkušenosti s tiskem z mobilu? A jaké aplikace k tomu používáte?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak tisknout z mobilu? Kompletní průvodce mobilním tiskem