Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jak oslaví svátek zamilovaných redakce TOPZINE.cz?

FOTO: Sv. ValentýnSlavíte den svatého Valentýna? Jaké jsou vaše oblíbené milostné básně? To jsou otázky, na které jsme se ptali redaktorů TOPZINE.cz. I vy se můžete inspirovat zamilovanou básní pro svého miláčka nebo třeba krásným netradičním dárečkem.

FOTO: Sv. Valentýn

Valentýn je symbolem nesmrtelné lásky v růžové, Zdroj: sxc.hu

Asociuje lásku, romantiku, růžovou a červenou barvu, snad drobná potěšení a večery ve dvou. Ti, kdo den zamilovaných slaví, určitě neřeší, co je originální a co není. Ani to, že by snad měli druhému vyznávat lásku po celý rok. Těm, kteří Valentýna neslaví, možná přijde právě tohle trochu pokrytecké: Neměli bychom si vyznávat lásku celý rok a ne jen v jediný den? Už maminky nám přece říkávaly: Napřed zlobíš, teď se lísáš!

Čtěte také: Vybrané milostné básně, které rozhodně nejsou růžovým kýčem valentýnským

Jenže ony maminky byly vskrytu duše rády, že se k nim lísáme. I když nevyznáváme tomu druhému lásku každý den, je přece hezké, že si na něho vzpomeneme. Jsou romantičtější lásky znovuzrozené po letech odloučení, anebo každodenní srdečná vyznání? Není lehké odpovědět, protože tyto otázky nemůžeme tak lehce posoudit. Oboje má něco do sebe, nebo ne? Zeptali jsme se na názor redaktorů TOPZINE.cz.

Anketa

1. Slavíte Den svatého Valentýna? Popřípadě jak?
2. Jaká je vaše nejoblíbenější milostná báseň, co ve vás vyvolává?
3. Jaký byl nejkrásnější dárek, jaký jste na Den svatého Valentýna dostali?

Pavla Šimůnková

1. Vůbec. Když jsem byla mladší, slavila jsem s kamarádkami antivalentýna – sešly jsme se u jedné doma a pustily si absolutně antiromantický horor. A pak jsme samozřejmě pořádně prodrbaly chlapy.

party

Valentýna slavíme každý po svém

2. Jedna od Nerudy, která začíná verši: „Nesmějte se pavučince na mých vlasech, kamarádi, nesmějte se do očí nám, že se máme s mladou rádi…“ Připomíná mi mé období před několika lety, kdy jsem byla zblázněná do jednoho o pětadvacet let staršího učitele.

3. Dvě plyšová prasátka, která jsem pojmenovala Cyril a Metoděj či Hypnos a Thanatos – dostala jsem je od mamky, ona mi dává dárky k Valentýnu už od malička, prý aby mi nebylo líto, že nedostávám žádné valentýnky od kluků.

Tomáš Bříza

1. Neslavím. Je to původně anglosaský svátek, takže si počkám na prvního máje, pusa pod rozkvetlou třešní (nebo jiným rozkvetlým stromem) má totiž mnohem větší náboj.

Milostný dopis

Zamilované dopisy si lidé psali odedávna

2. Poezii moc nečtu, mám radši poetické písňové texty. Co si ale pamatuji, tak mě zaujala kniha Závoje mlhy od Izumi Šikibu. Je to v podstatě její deník, ve kterém líčí milostný vztah s princem Acumičim. Hlavní důraz je však kladen na básně tanka, které si navzájem vyměňovali. Občas mě až zaráželo, jak moc nám byli lidé před skoro tisíci lety podobní. Jenom si místo chatování nebo mailování psali básničky.

3. Pusu, ale tu bych asi dostal, i kdyby 14. února žádný Valentýn nebyl.

Eva Marková

Nejkrásnější valentýnský dárek jsem zatím ještě nedostala, protože Valentýna budu letos slavit pravděpodobně poprvé, a to kvůli svému příteli, který není Čech a Valentýn mu přijde jako samozřejmost. Protože mě samotné přijde Valentýn jako hnus růžovej, většinou si v souvislosti s ním vybavím jen básně poněkud dekadentní, perverzní, vykloubené. Romantické asociace mívám opravdu až začátkem května.

Jitka Libigerová

1. Den svatého Valentýna nepatří k svátkům, které bych vyloženě každoročně slavila, protože to není český svátek. Miluji krásu českého jazyka, naopak nemám ráda pronikání anglicismů do naší řeči, tudíž ani nic anglického. A jak je známo Den svatého Valentýna se slaví především v anglosaských zemích. Pokud si však partner přece jen vzpomene, dokážu to ocenit. Nedám však dopustit na polibek pod rozkvetlou třešní na prvního máje.

FOTO: Kopřiva

Kopřiva namísto růže je originálním, ale dost odvážným dárkem

2. Nejoblíbenější milostné básně mám hned tři. Píseň o lásce od Jaroslava Seiferta, Stesk a Manon Leuscat od Vítězslava Nezvala. A teď mě napadají ještě další, v české poezii je mnoho skvostů. První dvě mám spojené se svojí první láskou, která byla hluboká. A co ve mně všechny vyvolávají? Mluví mi z duše.

3. Potěší mne i maličkost. Jako zastupitelka něžného pohlaví uvítám samozřejmě květinu. A jakožto milovnici květin mi může partner přinést i náruč kopřiv. Neurazím se. Je z toho prý dobrý kopřivový čaj i kopřivový salát!

Oslavíte jej?

Přestože se zde sešly názory převážně proti valentýnským oslavám, věřím, že ho většina z nás oslaví, ale jen jinak, trochu po svém. Nejde zde přece o tradice, přeslazené večery nebo romantická přání. Jde hlavně o to strávit alespoň jeden den v roce ve dvou, což se lidem v dnešní uspěchané době nemusí vždy povést.

I když jsou názory na svátek zamilovaných protichůdné, měly bychom se nad jeho účelem alespoň zamyslet. A také nad tím, jaké má tento svátek obalený růžovou místo v našem životě, má-li nějaké.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak oslaví svátek zamilovaných redakce TOPZINE.cz?