Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak nakreslit postavu: Se svalovou soustavou k dokonalé kresbě

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

12. 11. 2018

Lidské kostře už jste přišli doslova na kloub? Výborně. Možná už jste však sami zjistili, že ani to pořád nestačí. Dnes se člověku ještě jednou dostanete pod kůži: cvičit se bude kreslení svalů.

Možná namítnete, že vámi vybraný model beztak příliš osvalený není, nebo že naopak svaly máte velmi dobře napozorované z každodenního pobytu v posilovně. Co ale o svalech dokážete skutečně říct, má-li to souviset s jejich zobrazením?

S tím, že na ruce je oblý sval a na břiše šestice buchet, si při kreslení opravdu nevystačíte. Aspoň pokud je vaším cílem věrně zachytit skutečnost. Svalová soustava totiž z velké části udává vzhled lidského těla. Svaly mají schopnost se zkracovat a uvolňovat, což člověku umožňuje vykonávat pohyby; z toho vyplývá, že s každým pohybem se tvar a velikost svalu na pohled trochu mění. Zkrátka hotová věda.

Jak nakreslit lidskou postavu: Základní proporce muže a ženy

Základní fakta o svalech

Ani kloubový model už vám v tomto případě bohužel nepomůže. Ještě než začnete hledat náhradní předlohu nebo rovnou házet flintu do žita, podívejte se na základní fakta o stavbě a fungování svalové soustavy. Nejpočetnější skupina svalstva jsou svaly takzvaně vřetenovité, to znamená, že uprostřed jsou silné a na koncích útlé. Jejich působení je obvykle založeno na principu páky: dvě protichůdné síly působí na pevný bod otáčení, čímž uvádějí kostru do pohybu. Skvělým příkladem obojího uvedeného jsou svaly paže.

Teď už si vyberte kvalitní fotografii muže s viditelně vyrýsovanými svaly a můžete začít s pozorováním. Hlavu drží vzpřímeně zdvihač hlavy; tento párový sval začíná za ušním boltcem a obě jeho části se ve tvaru písmene V sbíhají na přední straně krku, kde se také upínají ke klíční a hrudní kosti. Jistě jste nepřehlédli ani trapézové svaly, upínající se ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku k páteři a ramenům: velmi vypracované vytvářejí takzvaná křídla.

FOTO: svaly_ruky

Jednoduché znázornění svalů ruky a části trupu. Zdroj: xxsiegxx.deviantart.com

Pohyb paže z ramene zajišťuje sval deltový, připažení zase umožňuje velký prsní sval. Ten je nejvýraznější při vzájemném tlaku dlaní proti sobě v předpažení – v této pozici je do jisté míry zaznamenatelný i u žen, zatímco v klidové poloze jej překrývá prsní žláza. Pod prsním svalem se k žebrům napojují přední pilovité svaly, jejich kresbě se pečlivě věnovali například i Michelangelo nebo Leonardo da Vinci.

Břišní dutinu překrývá přímý sval břišní: to jsou právě ty pověstné buchty; může jich být šest, ale i osm. Nejlépe patrné jsou u vzpřímeně stojícího člověka. Od stran hrudníku směrem k pánvi je připojen zevní šikmý sval břišní, zejména u žen však bývá v oblasti boků překrytý tukem.

Jak nakreslit oblečenou postavu? Poraďte si se záludnými záhyby

Biceps není jediný sval na ruce

Co se týče svalů končetin, dvojhlavý sval pažní neboli biceps zná snad opravdu každý; je totiž často dobře patrný i v klidu. Nezapomeňte ani na trojhlavý sval na zadní straně paže, na předloktí je pak nejvýraznější sval supinující, který slouží k jejímu ohýbání a při tomto úkonu zřetelně vystupuje. U většiny osob splývá se svalem vřetenním.

Tvar dolní končetiny v oblasti stehna utváří především přímý sval stehenní spolu s vnitřní a vnější hlavou čtyřhlavého svalu stehenního. I v uvolněné pozici se všechny tyto tři svaly nad kolenem zřetelně rýsují, zaťaté jsou na natažené noze ještě o něco výraznější. Posunou se tak společně s čéškou mírně nahoru. Na holeni je nejvýraznější sval holenní, který se táhne od čéšky až k dolní části nohy: nejvýraznější proto je, když nohu ohnete vzhůru do polohy, kdy je špička výše než pata.

FOTO: anatomie_zad

Zakreslení svalů zad může být velmi náročné. Zdroj: sarachool.deviantart.com

Opomenout byste však neměli ani studium svalů při pohledu zezadu. Na dolní končetině vystupuje především dvojhlavý sval lýtkový, dvojhlavý sval stehenní a samozřejmě sval hýžďový. Ten se nejlépe rýsuje při pohybu stehna vzad. Myslete i na svaly zad, jejich prokreslení je obzvlášť záludné!

Obecně platí, že není třeba snažit se zakreslit obrovský objem svalů. Snažte se spíš vystihnout jejich vzájemné souvislosti. Na druhou stranu se ale nebojte ze začátku zvýraznění svalů trochu přehnat, to platí zejména pro ty, které nejsou obvykle příliš dobře znatelné.

Možná namítnete, že se v této fázi cítíte víc jako vědci než jako umělci. Tato námitka je možná oprávněná, avšak myslete na to, že osvojení anatomických znalostí vás může v kreslení posunout skutečně o velký kus vpřed. Vrhněte se tedy do studia s nadšením a prvotních neúspěchů se nelekejte!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak nakreslit postavu: Se svalovou soustavou k dokonalé kresbě