Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jak být šťastní v novém roce? Přece díky jídlu!

Redakce

Redakce

11. 1. 2011

FOTO: ovoceNežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Je tedy dobré snažit se jíst co nejlépe. Jídlo totiž neovlivňuje jen naše zdraví a kondici, ale působí i na naši psychiku. Jaké potraviny nás udělají šťastnými?

FOTO: ovoce

Zdroj: Wikipedia.cz

Oslaďme si život zdravě

Je pravda, že po požití čokolády se nám zvedne nálada díky endorfinům, které se díky ní uvolňují. Není ale moc zdravé se čokoládou ládovat každý den a ve velkém množství. Což tedy pro nás jistě není žádná novinka. Chci tím jen říct, že pokud nás honí mlsná, existuje i jiný, mnohem zdravější způsob, jak ji zaplašit. Ovoce!

Vím, že si teď asi říkáte, že ovoce nikdy nemůže nahradit čokoládu, že chroupání jablka není nic oproti tomu úžasnému pocitu, když se nám čokoláda rozpouští na jazyku. Nic proti čokoládě, pokud si dopřejeme tu kvalitní s vysokým obsahem kakaa a navíc s mírou. Ovšem pokud se jedná o extra sladkou mléčnou čokoládu, potom je lepší ji nahradit také moc dobrým ovocným salátem. Příprava je jednoduchá, ovoce nakrájíme na kousky a smícháme s bílým jogurtem a zdravá a lehká svačinka je na světě!

Sůl nad zlato, koření nad sůl

Šetřeme solí. Ne proto, že by jí snad bylo málo, ale proto že nadměrné solení způsobuje náladovost, zvyšuje krevní tlak a oslabuje nadledvinky. Vím, že někteří z nás by si nedokázali představit jídlo bez výrazné chuti, kterou sůl obstará. Ale nezoufejme! Máme přece koření. Koření obsahuje éterické oleje, a tak příjemně působí na naše smysly.

Koření kari dodává jídlu výbornou chuť a navíc má antioxidační a protirakovinné účinky. Pepř a šalvěj povzbudí, bazalka rozveselí a vanilka a skořice uvolní napětí. Proto se vyplatí používat více koření než soli nebo jiných umělých ochucovadel.

Kari oření

Zdroj: Wikipedia.cz

Šťastné břicho

Všichni víme, že zažívací potíže mohou být hodně nepříjemné. Abychom takovým problémům předcházeli a zařídili si správné a bezproblémové trávení, neměli bychom zapomínat na vlákninu a probiotika.

Vláknina má schopnosti regulovat tělesnou hmotnost a hladinu energie. Vlákninu bychom měli zařadit do našeho každodenního jídelníčku. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je kolem 10 až 20 gramů, u dítěte kolem 10 gramů. Není ovšem vůbec na škodu příjem vlákniny zvýšit, zvláště pokud trpíme na časté zácpy. Nejvíce vlákniny se skrývá v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, v obilovinách, luštěninách a v bramborech.

Probiotika neboli přátelské bakterie jsou látky, které zlepšují činnost střevní mikroflóry. Také příznivě působí při vyšší hladině cholesterolu a při redukci hmotnosti. Obsahují je především jogurty a zakysané mléčné výrobky.

Co vám štěstí nepřinese

Existuje pár stresujících potravin, které často konzumujeme a vlastně ani nepřemýšlíme o tom, jak si jimi škodíme. Například kofein, je pravda, že nás ranní káva probere, ale také způsobuje uvolňování adrenalinu a zvyšování stresu.

Nebo když zajídáme žal sladkostmi, vyčerpáváme naše nadledviny. Cukr také způsobuje podráždění a špatné soustředění. Zamysleme se tedy příště nad tím, jestli přejídání se dortíky je opravdu ten nejlepší způsob, jak zahnat smutek.

Jdete se večer bavit a přeženete to s pitím? Alkohol ve větším množství způsobuje nespavost a podrážděnost. Navíc velmi zatěžuje játra při odstraňování toxinů z těla. A nakonec nezapomeňme na tučná jídla, která zatěžují naše srdce.

Pro dobrou náladu

Věděli jste, že existují potraviny proti stresu? Tak nevěste hlavu, ale pusťte se do jídla! Například si chroupněte celeru, snižuje totiž množství stresových hormonů a navíc zklidňuje spánek. Další krotitelé stresu jsou třeba zelí nebo neloupaná rýže, která vám také dodá trvalejší zásobu energie.

Jste podráždění, unavení a nervózní? Dejte si pár na hořčík bohatých mandlí. A nakonec nesmíme zapomenout na česnek, účinný lék proti virům.

Česnek

Zdroj: Topzine.cz, FOTO: Tereza Habešová

Teď víme, co jíst, abychom byli šťastní a cítili se dobře. Přeji tedy dobrou chuť a vše nejlepší do nového roku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak být šťastní v novém roce? Přece díky jídlu!