×
TOPZINE.cz

Jak aplikovat parfém? Jak poznat, že se vůně kazí? Co je to EDC? Poradíme!

Jak aplikovat parfém
Jak správně aplikovat parfém?, Zdroj: marks-and-spencer.cz

Parfém je naším každodenním rituálem. Používáte ho ale opravdu správně? Víte, kde ho skladovat, kam nanášet a jaký je rozdíl mezi toaletní vodou a parfémem?

Chcete, aby se vůně uvolňovala postupně a působila příjemně? Pak aplikujte parfém na místa, kde máte nejteplejší pokožku neboli tam, kde vám proudí krev – na krk, za uši, na vnitřní předloktí nebo do loketních důlků. Velice dobře také nasávají vůni čerstvě umyté vlasy. Vůbec se nebojte parfém nastříkat i na oblečení, nejlépe z přírodních materiálů.

Vůně podle ročního období a části dne

S vůní to nesmíte nikdy přehnat! Neměla by zaplnit místnost, ve které se nacházíte. Decentnější parfém působí na okolí vždy příjemněji a nevtíravě.

Vůni parfému volte podle ročního období. V teplých letních měsících zkuste spíše lehčí, květinové nebo citrusové vůně, v zimě a na podzim můžete použít i těžší a kořeněné voňavky.

Nejprodávanější parfémy pro ženy okouzlí vůní, ne flakónem

Další pravidlo, které je potřeba dodržovat – čím později, tím intenzivnější parfém. Na ráno a přes den zvolte jemnou a lehkou vůni, večer si můžete užít smyslného a intenzivního parfému. Při dodržování tohoto pravidla bude vaše vůně příjemná nejen vám, ale i vašemu okolí.

Složení parfému

První vůně, kterou ucítíte, jakmile si k parfému přičichnete, se jmenuje hlava. Podle hlavy parfému si utváříme první dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. U dražších parfémů hlava vydrží vonět okolo patnácti minut. U těch levných to můžou být pouze vteřiny.

Po odeznění hlavy začíná naplno účinkovat srdce parfému. Voní i několik hodin a i tady záleží na kvalitě parfému.

Nahlédněte pod pokličku výroby parfémů a projděte se po červeném koberci v Cannes

Základ parfému neboli látky, které vyprchají velmi pozvolna, uvolňují vůni i několik desítek hodin. Doba trvání je též několik hodin, u kvalitních parfémů není výjimkou i několik desítek hodin, ve většině případů však tři až čtyři hodiny. Dokonale navržený parfém je sestavený tak, aby v jednotlivých fázích působily vůně harmonicky a doplňovaly se.

EDP nebo EDT?

Parfémy se rozlišují podle intenzity vůně a zastoupení parfémové složky. Ve zbytku směsi se nachází koncentrovaný líh nebo olej.

Parfém – podíl vonné složky je mezi 15 a 40 procenty

EDP (Eau de Parfum) – podíl vonných látek je 12 až 15 procent

EDT (Eau de Toillete) – pouze 6 až 12 procent vonných látek

EDC (Eau de Cologne) – především pánské vůně s podílem vonných látek 4 až 6 procent

Na trhu se setkáte i s označeními EDS (Eau de Solide), Eau fraîche, Extrême nebo třeba Légére. Ve všech případech se jedná o velmi málo koncentrované vůně, které nevydrží příliš dlouho.

Parfém by neměl by vystaven na světle, denním ani umělém. V opačném případě se začne kazit. Poznáte to pouhým okem, tekutina začne tmavnout a na dně se usazují sedimenty. Vhodné prostředí také není to, kde je více než 20 stupňů. Parfém uchovávejte v chladu, vhodná teplota je asi v rozmezí 3 až 7 stupňů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..